کد خبر: ۵۵۰۰۳
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
مدیرعامل بورس کالای ایران خبر داد:
مدیر عامل بورس کالای ایران با اشاره به امکان انجام معاملات کشف پریمیوم در آینده نزدیک گفت: احتمالاً تا پایان سال ۹۶ معاملات کشف پریمیوم وارد بازار سرمایه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از «پایگاه خبری بورس کالای ایران»،حامد سلطانی‌نژاد درباره امکان انجام معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا گفت: معاملات کشف پریمیوم معاملاتی هستند که بر مبنای قراردادهای بلندمدت شکل می‌گیرد و  جدیدترین خدمتی است که به زودی وارد بازار سرمایه می‌شود.

وی ادامه داد: در معاملات پریمیوم مقدار معینی مابه‌التفاوت نسبت به قیمت مبنا مورد توافق طرفین معامله قرار می‌گیرد و طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده کالا را بر اساس قیمت نهایی که عبارت است از قیمت مبنا به‌علاوه مابه‌التفاوت توافق شده، معامله کنند.

مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: معمولاً در عمده معاملات مشکلی که وجود دارد این است که پایین‌دستی‌ها مدعی هستند که باید اجناس مورد نیاز را به‌صورت نقد خریداری کنند و تولیدکنندگان هم می‌گویند که در بازار نقد نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تولیدات به فروش می‌رسند یا خیر.

سلطانی نژاد با بیان اینکه تلاطم‌های قیمت بازار هم در مواقعی به نفع خریدار و گاهی هم به نفع فروشنده است و همین تلاطم بازار و عدم پیش‌بینی قیمت‌ها مانع از فروش سلف می‌شود، اظهار داشت: از سوی دیگر بازار ایران تحت تأثیر بازارهای جهانی است؛ بنا بر این بر آن شدیم تا گونه‌ای از معاملات را رواج دهیم که هم امکان انجام معاملات بلند مدت وجود داشته باشد و همین اینکه فعالان، نگران نوسانات قیمتی نباشند.

وی با اشاره به مزیت معاملات کشف پریمیوم گفت: در این روش علاوه بر قیمت پایه، یک قیمت پریمیوم، کشف می‌شود و در سررسید قرارداد، قیمت پایه و قیمت پریمیوم احتساب می‌شود. برای ارائه این خدمت جدید در بازار منتظر مصوبه آن هستیم و احتمالاً تا پایان سال ۹۶ معاملات کشف پریمیوم وارد بازار سرمایه می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: