کد خبر: ۵۵۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
بانک جهانی پیش بینی کرد؛
تجارت آنلاین: بانک جهانی پیش بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ به چهار درصد خواهد رسید.

گروه بین الملل- بانک جهانی پیش بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ به چهار درصد خواهد رسید.به گزارش فایننشال تایمز، بانک جهانی در گزارش خود با عنوان " چشم انداز اقتصاد جهانی" پیش بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ به ۴ درصد و در سال ۲۰۱۹ به ۴.۳ درصد می رسد. در گزارش قبلی این وام دهنده جهانی که در ژوئن سال ۲۰۱۷ منتشر شده بود، رشد تولید ناخالص داخلی ایران ۴.۱ درصد برای سال ۲۰۱۸ و ۴.۲ درصد برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده بود که نشان می دهد بانک جهانی پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال 2017 را به میزان ۰.۱ درصد کاهش داده و پیش بینی خود از رشد ایران در سال ۲۰۱۹ را به میزان ۰.۱ درصد افزایش داده است.این بانک هم چنین اعلام کرد رشد اقتصادی ایران به عنوان دومین اقتصاد بزرگ منطقه، در سال ۲۰۲۰ به ۴.۳ درصد خواهد رسید زیرا رشد بالاتر سرمایه گذاری در این کشور، کاهش تولید نفت و محدودیت دسترسی به تامین مالی را جبران خواهد کرد.بنابر این گزارش، علاوه بر تاثیر کاهش رشد بخش نفتی پس از رشد سریعی که در سال ۲۰۱۶ داشت، عامل دیگر کندی رشد اقتصاد ایران، تضعیف اطمینان سرمایه گذاران خارجی به دلیل تنش های ژئوپلتیکی از جمله تحریم های جدید و موضع سخت گیرانه آمریکا در برابر توافق هسته ای بود.رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۲ به دلیل تشدید تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای، به منفی ۶.۶ درصد رسید. در سال ۲۰۱۵ که آخرین سال تحریم ها علیه ایران بود، رشد ایران به منفی ۱.۳ درصد رسید و بعد از آن در سال ۲۰۱۶ به ۱۳.۴ درصد افزایش پیدا کرد اما در سال ۲۰۱۷ مجددا کاهش یافت و به ۳.۶ درصد رسید.

افزایش پیش بینی رشد اقتصادی جهان

بانک جهانی در گزارش جديد خود تحت عنوان " چشم اندازهاي اقتصادي جهان" اعلام کرد پيش بيني مي شود سال 2018 از زمان بحران مالي اولين سالي خواهد بود که اقتصاد جهاني خواهد توانست تمام ظرفيتهاي خود را به کار گيرد. بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد، رشد اقتصاد جهانی به اوج خود رسیده، اما پیری جمعیت، نبود سرمایه گذاری، کندی رشد ناشی از بهره وری و انقباضی شدن سیاست های پولی موجب محدود شدن رشد اقتصادی شده است. پيش بيني کارشناسان بانک جهاني درباره رشد اقتصادي جهان بر پايه رشد فعاليتها در بخشهاي توليد و تجارت و همچنين افزايش اعتماد سرمايه گذاران و مصرف کنندگان به شرايط بازار قرار گرفته است. به گزارش فایننشال تایمز، بانک جهانی همچنین در این گزارش رشد اقتصاد جهان در سال گذشته را 3 درصد ارزیابی کرده و گفته انتظار دارد رشد اقتصاد جهانی تا سال 2020 سطح رشد قوی خود را حفظ کند. این گزارش رشد اقتصاد جهانی در سال 2018 را 3.1 درصد پیش بینی کرده است.اما مشکل اصلی اقتصاد جهانی از نظر این گزارش این است که پس از سال ها ترمیم اقتصادی بعد از بحران مالی سال 2008، اکثر اقتصادهای پیشرفته و در حال توسعه، شکاف تولید بین رشد واقعی و پتانسیل رشد اقتصادی خود را مرتفع ساخته اند.به علاوه، در صورتی که دولت ها مجموعه ای از اصلاحات و سرمایه گذاری ها که بانک جهانی و سایر نهادها سال ها خواستار آن بودند را به اجرا نگذارند به سختی می توان شاهد تغییر در وضعیت کنونی بود.این گزارش پیش بینی کرده که رشد اقتصادهای پیشرفته در سال های آینده به دلیل اشتغال کامل و اقدام بانک های مرکزی برای افزایش نرخ بهره کند شود. بر این اساس انتظار می رود میزان رشد در اقتصادهای توسعه یافته از 2.3 درصد سال گذشته به 2.2 درصد در سال جاری و 1.7 درصد تا سال 2020 برسد.بانک جهانی خاطر نشان ساخته که اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه که در سال گذشته رشدی 4.3 درصدی را شاهد بودند نیز همانند اقتصادهای توسعه یافته به سقف رشد اقتصادی خود خواهند رسید و تاثیرگذاری کمتری در رشد اقتصاد جهانی خواهند داشت. طبق اعلام بانک جهاني ، کشورهاي جهان براي اين که بتوانند رشد اقتصادي جهان را تقويت کنند لازم است که سياست هاي هماهنگ و کارآمدتري به کار گيرند تا بهبود نسبي وضعيت اقتصادي جهان تثبيت شود.براساس این گزارش تولید صنعتی در ماه های آخر سال در منطقه یورو 0.4 درصد افزایش داشته و در سال 2018 نیز افزایشی 0.8 درصدی خواهد داشت. منطقه یورو یکی از بزرگترین رشد ها را در سال 2017 داشته است و این خبر ادامه خواهد داشت و رشد این منطقه امسال به 2.1 درصد خواهد رسید.در ایالات متحده آمریکا ، رشد به 2.3 درصد می رسد با توجه به گزارش وزارت کار این کشور ، اقتصاددانان افزایش 0.2 درصدی قیمت تولید کنندگان را پیش بینی کردند که شامل قیمت مواد غذایی و انرژی خواهد شد. رشد اقتصادی در ژاپن نیز به 1.3 درصد می رسد. کشورهای درحال توسعه چون هند نیز در سال گذشته عملکرد مثبت داشته و انتظار می رود رشد اقتصادی در سال 2018 به 7.3 درصد برسد. اما چین ، برزیل و روسیه نیازمند رشد بیشتر هستند.

براساس گزارش بانک رشد در اقتصاد چین به 6.4 درصد، در روسیه 0.4 درصد رشد و در برزیل 2 درصد خواهد بود.اما به طور کلی تهدید کاهش نیروهای کاری رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد.دراین میان بانک جهانی نسبت به تورم و افزایش نرخ بهره بانکی هشدار داده است. براساس گزارش این موسسه بین المللی خطر افزایش شدید نرخ بهره می تواند منجر به رشد اقتصادی در جهان فراتر از انتظار بانک جهانی شود.این سازمان مستقر در واشنگتن می گوید بیشتر کشورهای غربی به دلیل رشد بهره فعالیت بالا خواهند داشت ولی نسبت به رشد تورم هنوز ضعیف هستند که بر تصمیم گیری بانک ها نیز تاثیر گذار خواهد بود. رشد بهره می تواند انتظارات درباره نرخ تورم را نیز بیشتر کند.

تغییر در رتبه بندی رقابتی

بانک جهانی اعلام کرد سیستم رتبه بندی اش درباره معاملات تجاری برخی از کشورها غیرمنصفانه و گمراه کننده بوده است. به گزارش وال استریت ژورنال، بانک جهان گزارش رتبه بندی خود از چهار سال گذشته تاکنون را دوباره محاسبه خواهد کرد. گزارش موسوم به "انجام معامله" کشورها را از نظر آرامش برای بازکردن یک تجارت، کسب اجازه ساخت و ساز، دریافت اعتبار مالی یا پرداخت مالیات رتبه بندی می کند. این رتبه بندی بانک جهانی یکی از مهمترین اقدامات این سازمان جهانی بوده است.کشور شیلی یکی از کشورهایی است که بیشترین تاثیر را در بازار رقابتی با این رتبه بندی دیده است. به گفته "پل رومر" اقتصاددان ارشد بانک جهانی ، تغییر در رتبه بندی کشورهای آمریکای لاتین به دلیل تنظیمات روش شناختی بوده تا تزلزل محیط تجاری و این امر میتواند بر دیدگاه سیاسی کارمندان بانک جهانی تاثییرگذار بوده است. در دوازده سال اخیر رتبه رقابتی شیلی بین 25 تا 57 تغییر کرده است و اکنون در رتبه 55 از میان 190 کشور قرار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار