کد خبر: ۶۰۵۸۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
تفاهم نامه همکاری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مرکز آمار ایران عصر امروز در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امضا شد.
آغاز همکاری دوجانبه میان مناطق آزاد کشور و مرکز آمار ایران

به گزارش فرینا، در مراسم امضاء این تفاهم نامه علاوه بر مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، امید علی پارسا رییس مرکز آمار ایران، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه حضور داشت. 
در این تفاهم نامه مقرر شد از این پس مرکز آمار ایران بر اساس قانون ششم توسعه، متولی اصلی و رسمی برای انتشار آمارهای مختلف در مناطق آزاد سراسر کشور باشد.
محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور در این مراسم گفت: مجموعه پیش بینی های داخلی و خارجی حکایت از رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران که به هنگام تهیه می‌شود برای سال 96 و 97 دلالت بر این دارد که رشد مثبت اقتصادی ادامه داشته و برای سال جاری استمرار خواهد یافت.
وی افزود: گزارش مرکز آمار ایران برای سال 96 رشد 4.4 درصد با نفت و 4.7 درصد بدون نفت بود. همچنین از 797 هزار نفر جمعیت فعال در این سال حدود 790 هزار نفر شاغل شدند و 7000 نفر به جمعیت بیکاران اضافه شدند.
وی با اشاره به ظرفیت های مناطق آزاد کشور گفت: ظرفیت های اقتصادی، تجاری، صنعتی و گردشگری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به گونه ای است که می توان گفت این مناطق نقش مهمی در پیشرفت کشور ایفا می کنند. 
نوبخت افزود: آمارهای منتشر شده از سوی مناطق آزاد کشور نشان دهنده این است که این مناطق سالانه پذیرای 13 میلیون گردشگر هستند و 22 میلیارد دلار در بازار صادراتی کشور سهم دارند.
محمدباقر نوبخت درباره تفاهم نامه همکاری میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مرکز آمار ایران ادامه داد: پیش از این مرکز آمار در گزارش‌های آماری خود نسبت به انتشار آمار و عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص اشتغال، تورم و رشد اقتصادی آمار مجزایی منتشر نمی کرد اما با توجه به اینکه مرکز آمار ایران مرجع رسمی انتشار آمار در کشور است با همکاری متقابل دو دستگاه، همه رخدادهای مالی و اقتصادی این مناطق در جهت توسعه اقتصادی در اختیار مرکز آمار ایران قرار می‌گیرد و مرکز آمار برای به روز رسانی اطلاعات مناطق آزاد کشور اقدام خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این اطلاعات برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بسیار مهم و حیاتی است چراکه آنها به اطلاعات مستند و رسمی نیازمند هستند تا نسبت به تضمین سرمایه خود اطمینان داشته باشند. 
مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این مراسم با اشاره به تولید حجم انبوهی از این آمار و اطلاعات در مناطق آزاد گفت: با توجه به سیاست های کلان اقتصادی کشور و از جمله قانون اقتصاد مقاومتی، خود را مکلف به سهیم بودن در این امر می دانیم و امیدواریم با این تفاهم نامه همکاری خوبی بین مناطق آزاد و مرکز آمار ایران صورت پذیرد.
وی تصریح کرد: در سال ۹۶ بیش از 285 هزار نفر به عنوان شاغل در مناطق آزاد فعالیت داشتند که در مقایسه با سال ۹۵، حدود ۶ درصد افزایش جمعیت شاغلان را نشان می دهد این امر در حالی است که جمعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کمتر از یک میلیون نفر است.
مرتضی بانک ادامه داد: در مناطق ویژه اقتصادی هم، ۱۷۶ هزار نفر به کار مشغول هستند که مجموع افراد شاغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مرز 450 هزار گذشته است که نشان می دهد این مناطق نقش مهمی در اقتصاد و ایجاد اشتغال و افزایش بهره وری دارند.
در این مراسم همچنین امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران نیز در سخنانی گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور باید برنامه ملی آماری در کشور تهیه شود و نظام آماری ایران از نظام قدیم قدیمی و سنتی به نظام جدید تغییر کند.
وی افزود: نظام جدید آماری کشور باید بتواند آمار ملی را به تفکیک مناطق شهرها و استانها دسته‌بندی و به مسئولان عرضه کند و امیدواریم این همکاری بتواند الگویی برای همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی کشور باشد.
وی با اشاره به مصوبات مجلس شورای اسلامی در خصوص رسمی بودن آمارهای مرکز آمار ایران افزود : این آمار قابلیت استناد در مجامع جهانی و بین المللی را دارد.
وی تصریح کرد: آمار موجود تاکنون از جانب خود مناطق آزاد تهیه و تنظیم می‌شد اما از این پس، مرکز آمار ایران متولی تولید آمار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: