کد خبر: ۶۱۰۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
در آستانه‌ی فرارسیدن روز جهانی ارتباطات، پروژه‌های توسعه‌ی شبکه‌ی انتقال و دیتای بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.
پروژه های توسعه شبکه انتقال و دیتای بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از  دفتر مدیرعامل , روابط عمومی و امور بین المل , مهندس آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات، پروژه‌ی توسعه‌ی شبکه‌ی انتقال کشور موسوم‌ به تدبیر را با در مدار قرار دادن ظرفیت ترافیک مسیر حرم حضرت معصومه (س)  تا حرم حضرت امام رضا (ع) مورد بهره برداری قرار داد.

بدین ترتیب با بهره برداری از پروژه شبکه انتقال ( تدبیر )  و با استقرار ۲۲۴ نقطه در کشور, ظرفیت شبکه‌ی داخلی با افزایش ۱۶۲۰۰ گیگابیت به ۲۲۴۰۰ گیگابیت و ظرفیت شبکه ترانزیت کشور به ۲هزار گیگابیت رسید.

همچنین پروژه‌ی توسعه‌ی شبکه‌ی دیتای بین الملل موسوم به IGW نیز افتتاح شد تا ظرفیت شبکه بین الملل به ۴۲۰۰ گیگابیت برسد.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح پروژه های شرکت ارتباطات زیرساخت گفت:  با تلاشی که در شرکت ارتباطات زیرساخت صورت گرفت تعداد گذرگاه های بین المللی به هفت نقطه افزایش پیدا کرد که هسته شبکه ملی اطلاعات نیز در این هفت نقطه مستقر شد تا درصورتیکه یکی از این نقاط از مدار خارج شود اختلالی در کار مردم احساس نشود و بقیه نقاط کمبود آنرا جبران کنند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه امروز قطعی بین الملل نه تنها کم نشده اما زیاد هم شده است، افزود: با این حال به دلیل عدم تمرکز زدایی این قطعی ها در زندگی مردم اختلالی ایجاد نمی کند چون شبکه در کل کشور به صورت هفت جزیره مستقل به هم وصل شده است .

وی گفت : از دو سال و نیم پیش حرکتی را آغاز کردیم تا از گذرگاه های بین المللی ایران تمرکززدایی کنیم چراکه تمام ترافیک بین الملل کشور از طریق تهران عبور می کرد که از نظر فنی باعث افت کیفیت و افزایش هزینه ها می شد اما امروز اگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق یا افغانستان بخواهند از محتوا یا خدمات داخل کشور استفاده کنند بهبود بسزایی را شاهد هستیم که این مهم به صادرات کمک می کند چرا که ارتباط با کشورهای شمالی از طریق چند نقطه محدود در اروپا انجام می شد درحالیکه امروز به براحتی می توانیم با همسایگان مان ارتباط متقابل داشته باشیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و‌امید با تاکید بر ضرورت کاهش هزینه اینترنت بین الملل برای کسب و کارها تصریح کرد: باید تدبیری شود تا طی تسهیلاتی قیمت با نرخ بین الملل به آنها ارایه شود. 
بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور نتیجه بهره برداری از پروژه IGW را پایداری شبکه، دسترسی بیشتر و بهبود پدافندی دانست و خاطرنشان کرد: در ابندای سال ۹۵ ترانزیت چیزی حدود ۲۰ گیگ بود که امروز به ۱۵۰۰ گیگ رسیده است و  با افتتاح این پروژه ها به  اهداف زیرساختی در برنامه ششم توسعه که شاخص 30 ترابیتی است نزدیک شده ایم  و نهایتا  آنچه  هم در این دو پروژه برای مردم و اپراتورها فایده دارد دسترسی به بازارهای مجانی برای فعالین بازار کسب و کار است و نیز بهبود اصول پدافندی در اتصال شبکه است .

آذری جهرمی با اشاره به اینکه ظرفیت شبکه زیرساخت به ۷۰ درصد ظرفیت دایر شده رسیده که نشان دهنده زمان توسعه آن است، گفت: آزادسازی امور از سیاست هایی است که از ابتدا به دنبال آن بودیم و معتقدیم شبکه مادر مخابراتی در درون استان ها باید آزادسازی شود و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: