کد خبر: ۶۱۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران اعلام کرد:
مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران با اشاره به اینکه سالانه ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی انجام می‌شود و در حال حاضر پیشرفت ایران در تعمیرات نیروگاهی به حدی رسیده است که تحریم‌ها و تهدیدها از طرف کشورهای صاحب تکنولوژی تاثیری در روند کار ندارد.
اتمام تعمیرات نیروگاهی تا پایان خردادماه سال جاری

عین‌الله صالحی درنشست خبری که در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران برگزار شد گفت: در ۲۰ سال گذشته تقریبا نصب پره‌ها و توربین‌ها هم انحصاری بود، امروزه در ایران در ساخت پره‌های توربین بخار با سایزهای مختلف نیز به خودکفایی رسیده‌ایم و اگر ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در کشور باشد با افتخار اعلام می‌کنیم که از لحاظ پره‌های توربینی و بخار و کمپرسورها به خودکفایی کامل رسیده‌ایم. 

وی با بیان اینکه از سال گذشته وزارت نیرو ابلاغ کرده است که خرید پره‌ توربین‌های بخار از خارج ممنوع است، بنابراین در سال گذشته از خروج  ۱۵ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری شد، عنوان کرد: بخش زیادی از اورهال نیروگاه‌های عراق و بخشی از تعمیرات تجهیزات نیروگاهی در کشور ترکیه توسط ایران انجام می‌شود.
به گفته مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، در حال حاضر ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده کشور است که به طور پیوسته و مداوم ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاوات آنها تحت تعمیرات اساسی و یا جزئی قرار می‌گیرد که البته این ظرفیت بالاتر از پیک مصرف پیش‌بینی شده تا جوابگوی شبکه برق باشد.

صالحی تصریح کرد: در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵ درصد تعمیرات نیروگاهی انجام شده است و تا اوایل خرداد ماه تعمیرات نیروگاهی به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه هدف از تشکیل این شرکت ارائه خدمات کارشناسی و تعمیرات احداثی واحدهای نصب شده نیروگاهی است، گفت: از همان ابتدا که واحدهای نیروگاهی به ایران فروخته شد به هیچ عنوان با هدف انتقال دانش فنی و ساخت و بهره‌برداری صورت نگرفته است و کشورهای صاحب این تکنولوژی‌ها با این اقدام موافقت نمی‌کردند.

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران افزود: با تشکیل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، انتقال دانش و بهره‌برداری و تعمیرات آرام آرام شکل گرفت، بنابراین شرکت‌های سازنده که همزمان با راه‌اندازی، نقش استعماری خود در خصوص شارژ و تأمین قطعات به کشور را تحمیل می‌کردند با پیشرفت این شرکت تمام این برنامه‌هایشان نقش بر آب شد.

صالحی با اشاره به اینکه وقتی در زمان بهره‌برداری از نیروگاه‌ها مشکلی برای یک قطعه رخ می‌داد این کشورها از سیاست جایگزینی قطعه نو استفاده می‌کردند، گفت: در دو دهه اخیر علی‌رغم اینکه هزینه رفت و برگشت قطعه و حتی بازگشت قطعه تعمیراتی به ایران ریسکش بالا می‌رفت، شرکت تعمیرات نیروگاهی تلاش کرد تا با پیشرفت از دانش تعمیرات نیروگاهی به اهداف موردنظر کشور دست یابد. 

وی با بیان اینکه این شرکت در راستای کاهش وابستگی صنعت برق به خارج و همچنین کاهش خروج ارز از کشور شکل گرفت، ادامه داد: تاکنون بر اساس نیاز در هر زمان و مکانی قادر به خدمت رسانی بوده ایم و این شرکت از نظر کیفیت در دنیا به عنوان یک برند شناخته می شود، به نحوی که استانداردهای رعایت شده در انجام امور تعمیراتی بر اساس استانداردهای علمی بین المللی است. به این ترتیب توانستیم هزینه تعمیر و نگهداری نیروگاه های کشور را به طور قابل توجهی کاهش دهیم.

صالحی همچنین از انجام پروژه های تعمیراتی در نیروگاههای عراق، ترکیه، سوریه و افغانستان خبر داد و بیان داشت: با توجه به اینکه استانداردهای مربوط به ساخت تجهیزات مختلف از نظر خواص و همچنین مواد سازنده شبیه به یکدیگر است توانسته ایم محصولاتی با استانداردهای بین المللی تعمیر کنیم البته استانداردهایی از کشور انگلستان، آمریکا یا در زمینه فولاد استانداردهای ژاپن و روسیه را در اختیار داریم که بخش عمده ای از این دانش فنی را با مهندسی معکوس بدست آورده ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر: