کد خبر: ۶۱۲۷۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
طلا دوباره ۱۳۰۰ دلار را خواهد شکست؟
بازار طلا این روزها با افت قیمت ها مواجه است و این روند حالا با پیش بینی های منفی کارشناسان در خصوص احتمال سقوط قیمت طلا در بازار نگرانی سرمایه گذاران را در پی داشته است.
آینده نامعلوم قیمت طلا و سردرگمی سرمایه گذاران
بازار طلا این روزها با افت قیمت ها مواجه است و این روند حالا با پیش بینی های منفی کارشناسان در خصوص احتمال سقوط قیمت طلا در بازار نگرانی سرمایه گذاران را در پی داشته است.
بر اساس آخرین گزارش ها در بازار طلا و سکه امروز هم قیمت ها کاهشی بود. هرگرم طلای 18 عیار امروز در بالاترین افزایش 185 هزار و 460 تومان بود و در کمترین میزان 183 هزار و 310 تومان معامله شد.
هر مثقال طلا در بازار امروز تا 803 هزار تومان بالا رفت اما در نهایت با بازگشت به کانال 700 هزار تومانی با 798 هزار و 400 تومان معامله شد.


در بازار سکه،قیمت ها کاهشی بود.شروع قیمت از یک میلیون و 966 هزار تومان کلید خورد و در بالاترین نرخ یه یک میلیون 987 هزار تومان رسید.اما در میانه روز با کاهش 20 هزار تومانی مجددا به یک میلیون 966 هزار تومان رسید.

نیم سکه هم در بازار معاملات امروز 968 هزار تومان و ربع سکه بدون تغییر نسبت به پنج شنبه 558 هزار تومان معامله شد.

در بازار معاملات آتی سکه، هر قطعه سکه بهار آزادی برای تحویل در تیرماه 2 میلیون 187 هزار تومان و سکه برای تحویل در دی ماه 2 میلیون 177 هزار تومان نرخ خورد.

افت قیمت ها در حالی اتفاق می افتد که در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز، کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران نتوانستند نسبت به روند قیمت طلا در هفته جاری به اکثریت برسند.
قیمت طلا هفته گذشته از رشد ارزش دلار آمریکا تحت فشار منفی قرار گرفت و به پایین مرز ۱۳۰۰ دلار سقوط کرد. دلار به نوبه خود از رشد بازده اوراق خزانه آمریکا حمایت یافت.
معامله گران و تحلیلگرانی که انتظار دارند قیمت طلا بهبود پیدا کند، اظهار کرده‌اند که این فلز زرد در هفته گذشته بیش از حد ریزش قیمت داشت و در نتیجه انتظار می‌رود شاهد نوعی تصحیح قیمت باشند. اما کسانی که کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده‌اند، انتظار دارند روند هفته گذشته طلا و دلار ادامه پیدا کند به خصوص که ضعف فنی که گریبانگیر طلا شده است.
در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها ۷ نفر یا ۴۴ درصد افزایش قیمت طلا و به همین تعداد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کردند، در حالی که دو نفر یا ۱۳ درصد نظری نداشتند.
در این بین، ۶۰۵ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خرد شرکت کردند که از میان آن‌ها ۲۹۶ نفر یا ۴۹ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۴۱ نفر یا ۴۰ درصد کاهش قیمت این فلز زرد را پیش‌بینی کردند؛ ۶۸ نفر یا ۱۱ درصد نظری نسبت به روند قیمت طلا نداشتند. برای هفته گذشته ۷۹ درصد از کارشناسان وال‌استریت و ۸۹ درصد از سرمایه‌گذاران افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بودند.
در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۱.۹۰ دلار یا حدود ۰.۲ درصد افزایش یافت و در ۱۲۹۱.۳۰ دلار بسته شد. اما طلا برای کل هفته گذشته ۲.۲ درصد کاهش ثبت کرد که بزرگترین کاهش هفتگی در پنج ماه گذشته بود.
به گفته کن موریسون، دبیر نشریه "موریسون در بازارها"، رشد بازده اوراق خزانه و دلار قوی‌تر، مانعی برای طلا در هفته گذشته ایجاد کردند و حرکت بعدی طلا تا حد زیادی به آن‌ها بستگی دارد و اگر دلار و بازده اوراق قرضه دچار کاهش شوند، ممکن است قیمت طلا رشد ملایمی پیدا کند. انتظار می رود طلا بالای مرز ۱۲۸۰ دلار را حفظ کرده و تا مرز ۱۳۰۵ دلار بهبود قیمت پیدا کند.
فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه "پرایس فیوچرز" نیز انتظار دارد قیمت طلا پس از اینکه هفته گذشته در مواجهه با رشد چشمگیر ارزش دلار آمریکا و بازده اوراق خزانه ریزش کرد، در معاملات هفته جاری بهبود پیدا کند. وی همچنین به بهبود تقاضای خرید فیزیکی طلا پس از ریزش قیمت این فلز اشاره کرد.
ریچارد بیکر، دبیر نشریه "اورکا ماینر" نیز پیش‌بینی کرد طلا به بالای مرز ۱۳۰۰ دلار برمی‌گردد. وی گفت: اگرچه روند افزایش نرخ‌های بهره و رشد ارزش دلار آمریکا سرعت گرفته است اما رشد فشارهای تورمی، شکاف با نرخ‌های بهره را پر خواهد کرد و رشد کسری مالی احتمالا روی ارزش دلار تاثیر می گذارد و به رشد قیمت طلا کمک می کند. هچنین عوامل ژئوپلیتیکی به حد کافی وجود دارد تا از قیمت طلا پشتیبانی کند. در این بین، تحلیلگران متعدد عنوان کردند رشد اخیر ارزش دلار احتمالا قیمتهای طلا را پایین‌تر خواهد برد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار