کد خبر: ۶۱۳۳۵
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷
کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در دیدار با وزیر نیرو تاکید کرد:
کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا نسبت به تعهداتش در قبال ایران پایبند است، گفت: در صورت افزایش تحریم‌ها ایران را تنها نخواهیم گذاشت و راه‌کارهای را برای رفع موانع سرمایه‌گذاری در ایران اجرا خواهیم کرد.
اتحادیه اروپا به تعهدات خود در قبال ایران پایبند است

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از  وزارت نیرو(پاون)، "میگوئل اریاس کانیته" کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا که در راس هیاتی به منظور برطرف کردن موانع احتمالی تحریم‌های آمریکا به ایران سفر کرده است، در دیدار با وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا نسبت به تعهداتش در قبال ایران پایبند است، عنوان کرد: با توجه به اینکه براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشور ایران به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است ما نیز وظیفه داریم در قبال تعهدات خود به ایران پایبند باشیم.
وی افزود: برجام تعهد جهانی بوده و حضور ما در ایران نیز به منزله حمایت مجدد ما از این تعهد جهانی است. ما در تلاشیم تا بتوانیم مشکلات موجود در این بخش را برطرف و در صورت افزایش تحریم‌ها راه‌کارهای را برای رفع آن اجرای کنیم؛ حتی در صورت افزایش تحریم‌ها ایران را تنها نخواهیم گذاشت.
کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا تاکید کرد: با توجه به تحریم‌های جدید وضع شده بر علیه ایران، کمیته‌ای در اتحادیه اروپا تشکیل شده است تا موانع بر سر راه سرمایه گذاری با ایران برداشته شود و شرکت‌های اروپایی را برای سرمایه گذاری در ایران متقاعد کنیم.
اریاس کانیته یادآور شد: قانون مقابله با تحریم‌های آمریکا برای شرکت‌های اروپایی پیش‌تر نیز در سال 1996 در مورد کشورهای همچون کوبا و لیبی به اجرا در آمده است که بار دیگر مصمم هستیم این قانون را برای کشور ایران فعال کنیم. بر اساس این قانون شرکت‌های اروپایی ملزم خواهند بود که به‌رغم تحریم‌های آمریکا به مبادلات تجاری خود به ایران ادامه دهند.
همچنین در این نشست رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به جلسه اخیر اتحادیه اروپا که چهارشنبه هفته گذشته در کشور بلغارستان برگزار شد، تاکید کرد: اعضای این اتحادیه در این نشست به اتفاق آرا تصمیم گرفتند تا تمامی اقدامات لازم را برای ایفای تعهدات خود با ایران به کار بگیرند؛ همانگونه که ایران بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تعهدات خود پایبند بوده است.
وی ادامه داد: بر این اساس مقرر شده است تا سرمایه‌گذاری شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی در ایران توسط بانک سرمایه‌گذاری اروپا حمایت شود تا در صورتی که این شرکت‌ها به موجب تحریم‌های آمریکا متضرر شدند بتوان حمایت مناسبی از این مجموعه‌ها به عمل آورد. به طور کلی این حمایت به منظور رفع مشکلات تحریم‌های احتمالی و ریسک‌های موجود برای سرمایه گذاری در ایران خواهد بود که این مهم خبر خوشی برای شرکت‌های اروپایی حاضر در ایران خواهد بود.

برگزاری کنفرانس سرمایه‌گذاری در ایران؛ پائیز امسال 
اردکانیان تصریح کرد: در این نشست مقرر شد تا در بازه زمانی بین مهر تا آبان‌ماه سال جاری کنفرانس بعدی سرمایه گذاری در ایران توسط شرکت‌های اتحادیه اروپا در تهران برگزار شود که این امر فرصت مناسبی خواهد بود تا نسبت به گذشته شاهد افزایش سرمایه گذاری‌های کوچک و متوسط بین اتحادیه اروپا و ایران در حوزه‌های انرژی تجدیدپذیر، افزایش راندمان نیروگاهی و افزایش بهره‌وری در بخش آب و فاضلاب باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: