کد خبر: ۶۱۳۵۳
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹
رئیس شعبه بانک صنعت و معدن استان ایلام: عملكرد شعب هر بانك به ويژه بانك هاي تخصصي در مناطق مختلف كشور تاثير بسزايي در توسعه اقتصادي و صنعتي آن مناطق دارند و مي تواند چهره استان ها و در مجموع كشور را دگرگون كند.

در همین خصوص پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن با یاسر کاویانپور، رئیس شعبه بانک صنعت و معدن استان ایلام گفتگویی داشته است که می خوانید:

 استان از نظر توسعه صنعتی در چه وضعیتی قرار دارد و پتانسیل های استان برای توسعه صنعتی چیست؟
استان ايلام داراي 15 شهرك و ناحيه صنعتي است و از لحاظ كمي بيش از 95% از صنايع استان واحدهاي كوچك با سرمايه گذاري بخش خصوصي مي باشند كه طبق آخرين آمار موجود تعداد 530 فقره پروانه بهره برداري در بخش صنعت با سرمايه گذاري 2850 ميليارد تومان و اشتغال تقريبي 10.000 نفر صادر شده است. 

با توجه منابع زيرزميني و روزميني استان نظير وجود منابع نفت و گاز (داراي 4% نفت كشور و رتبه سوم استان هاي نفت خيز و 15% منابع گاز كشور و رتبه دوم منابع گاز) و انواع معادن شامل بيتومين، كلسيت، گچ، آهك، خاك رس و...، اقليم جغرافيايي مناسب و زمين هاي مستعد كشاورزي و مرز مشترك 430 كيلومتري با كشور عراق اين استان را از پتانسيل بالقوه در بخش صنعت، كشاورزي و گردشگري برخوردار نموده است. 
بطور خاص وجود منابع مشترك نفت و گاز با كشور عراق هرگونه تعلل در سرمايه گذاري در صنايع مادر و پائين دستي در اين حوزه را غيرقابل توجيه نموده است. 
همچنين با وجود نيروهاي تحصيل كرده در استان ايجاد صنايع دانش بنيان و hi-tech ضرورت مي يابد ضمن اينكه دسترسي به بازار بكر عراق نيز مي تواند يك هدف مناسب براي ايجاد ساير صنايع باشد. 

 بانک صنعت و معدن در فعال ساختن پتانسیل ها و ایجاد واحدهای صنعتی در استان تاکنون چه نقشی داشته است؟
بانك صنعت و معدن در سال 1382 با ايجاد يك شعبه در استان فعاليت خود را آغاز کرده است و از معدود نهادهاي توسعه اي محسوب مي گردد كه عليرغم اينكه از شروع فعاليت آن ساليان زيادي نمي گذرد وليكن نقش مفيد و موثري در ايجاد، پايداري و توسعه صنعت استان داشته است.
مشاركت در تأمين مالي طرح توسعه پتروشيمي ايلام، يكي از معدود طرح های بزرگ استان و 5 واحد بزرگ و متوسط ديگر به ارزش تقريبي 10.000 ميليارد ريال و همچنين تأمين مالي بسیاري از واحدهاي كوچك نشان دهنده نقش بي بديل بانك در استان مي باشد.

 چه راهكارهايي براي ارائه خدمات هرچه بهتر به مشتريان داريد؟
شناسايي فعالين عرصه صنعت، معرفي خدمات و ظرفيت هاي بانك به همراه تسهيل و تسريع ارائه خدمات بانكي و تكريم مشتريان از راهكارهاي شعبه جهت جذب مشتريان مي باشد.

 طی سال های اخیر چه واحدهای صنعتی در استان شما بهره برداری شده و چه میزان اشتغال ایجاد کرده است؟
درطي سالهاي اخير حدود 120 طرح و بنگاه صنعتي جهت ايجاد، توسعه، بازسازي و استمرار فعاليت در قالب تسهيلات سرمايه ثايت و سرمايه در گردش توسط بانك صنعت و معدن و شعبه استاني به مبلغ تقريبي 1000 ميليارد ريال تأمين مالي شده اند كه باعث ايجاد اشتغال مستقيم براي 400 نفر شده است. البته اين آمار بدون در نظر گرفتن تسهيلات اعطايي واحد مركز مي باشد.
 تعداد واحدهاي صنعتی در حال اجرا در استان ؟ درصد پیشرفت آنها؟
در حال حاضر 6 طرح بزرگ و متوسط در زمينه پتروشيمي، صنايع غذايي، صنايع فولاد، نيروگاه CHP و صنايع فلزي مرتبط با صنعت لاستيك با مشاركت بانك در حال اجرا مي باشد كه داراي پيشرفت بيش از 90% مي باشد كه با بهره برداري قريب الوقوع از اين طرحها امكان اشتغال مستقيم براي 1000 نفر فراهم خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: