کد خبر: ۶۱۴۰۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴
شرکت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) یکی از شرکت‌هایی بود که برای توسعه میادین نفتی ایران پای میز مذاکره نشست و حتی نتیجه مطالعه طرح توسعه میدان منصوری که از سوی این شرکت ارائه شده بود نیز مورد بررسی قرار گرفت، اما اکنون اخبار ضد و نقیضی درمورد ادامه حضور این شرکت در ایران به گوش می‌رسد.
ابهام در حضور شرکت نفتی پرتامینا در ایران
شرکت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) یکی از شرکت‌هایی بود که برای توسعه میادین نفتی ایران پای میز مذاکره نشست و حتی نتیجه مطالعه طرح توسعه میدان منصوری که از سوی این شرکت ارائه شده بود نیز مورد بررسی قرار گرفت، اما اکنون اخبار ضد و نقیضی درمورد ادامه حضور این شرکت در ایران به گوش می‌رسد.

به گزارش ایسنا، شرکت ملی نفت ایران و شرکت پرتامینا اندونزی به منظور مطالعه توسعه دو میدان آب‌تیمور و منصوری (آسماری – بنگستان) در جهت افزایش ضریب برداشت نفت خام (EOR) در ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۵ تفاهمنامه همکاری و قرارداد امضا کردند.

این نخستین همکاری میان دو شرکت مذکور بود و شرکت پرتامینا موظف شد در وهله نخست از میان ۸ شرکت ایرانی معرفی شده در لیست وندورلیست (Vendor list) یک شرکت را برای همکاری انتخاب کند زیرا دغدغه اصلی شرکت ملی نفت ایران انتقال تکنولوژی جهت افزایش ضریب ازدیاد برداشت از دو میدان آب‌تیمور و منصوری بود.

در این جلسه مقرر شد شرکت پرتامینا ۶ ماه بعد پیش نویس طرح توسعه (Pre-MDP) خود را ارائه کند که این اتفاق محقق شد و این شرکت در اسفندماه همان سال طرح جامع توسعه اولیه (Pre-MDP) خود را در قالب دو کتاب ارائه داد. بر پایه مطالعات و طرح جامع توسعه اولیه پرتامینا، شمار چاه‌ها در میدان منصوری از  ٨١ حلقه باید به ٣٦٥ حلقه می رسید و برآورد شد ضریب بازیافت نیز از رقم  ٢,٣٥ درصد تا ١٤ درصد افزایش یابد و این شرکت بر اساس این طرح اعلام کرد که قادر است تولید روزانه نفت را از رقم کنونی ٦٥ هزار بشکه به ٣٦٥ هزار بشکه برساند.

در نهایت طرح توسعه مطالعاتی پرتامینا برای میدان منصوری در یکصد و چهل و یکمین جلسه کمیته مشاوران مدیریت مخازن که در شهریورماه ۱۳۹۶ برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت و به گفته مسئولان رضایت بخش بوده است.

اکنون با خروج آمریکا از برجام اخبار ضد و نقیضی از ادامه حضور این شرکت در ایران به گوش می‌رسد و درحالی که پرتامینا پیش از این اعلام کرده بود که انتظار دارد قرارداد نفتی برای میدان منصوری در ماه مه امضا شود یک مقام وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی از تصمیم شرکت دولتی پرتامینا برای به تعویق انداختن موقت امضای قرارداد برای اداره میدان منصوری ایران خبر داد و علت این تصمیم را تهدید تحریمهای آمریکا عنوان کرد.

این در حالی است که وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی اعلام کرده که با وجود خروج آمریکا از برجام این کشور همچنان در حال مذاکره برای نهایی کردن قرارداد توسعه میدان منصوری در ایران است. اگو سیاریال، مدیرکل بخش نفت و گاز وزارت انرژی و مواد معدنی اندونزی، روز جمعه (۲۸ اردیبهشت‌ماه) گفت: این معامله لغو نشده است، زیرا دولت اندونزی در حال مذاکره درباره این موضوع با سهامداران مربوطه است. ما هنوز تصمیمی راجع به ادامه یا توقف حضور در این پروژه نگرفته‌ایم و فعلا این پروژه به قوت خود باقی است.
میدان نفتی منصوری در جنوب غرب ایران و ۴۵ کیلومتری جنوب شرق اهواز در ناحیه فروافتادگی دزفول شمالی قرار گرفته است. این میدان از سمت شمال در مجاورت میدان اهواز، از غرب در مجاورت میدان آب‌تیمور و از شمال شرق، در مجاورت میدان شادگان است. میدان منصوری با استفاده از روش‌های ژئوفیزیکی در سال ١٣۴۲ شناسایی و در همان سال با حفر چاه شماره ١، مخازن آسماری و بنگستان آن کشف شد.

ایران به شرکت دولتی نفت و گاز اندونزی (پرتامینا) تا اوایل ماه مه میلادی مهلت داده بود تا قرارداد توسعه میدان منصوری ایران را نهایی کند. در این توافق، قرار است این شرکت اندونزیایی بیش از ۸۰ درصد سهم این پروژه را در اختیار داشته باشد و بقیه سهم هم نصیب شریک ایرانی خواهد شد. برآورد می‌شود پرتامینا حدود ۶ میلیارد دلار برای توسعه این میدان در یک دوره ۲۰ ساله سرمایه‌گذاری کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: