کد خبر: ۶۲۶۳۷
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
دکتر تقی نتاج در جمع تعدادی از فعالان اقتصادی و اصحاب رسانه گفت: صنعت بانکی و بانکداری ایران در حال احیای مجدد است.
صنعت بانکی و بانکداری ایران در حال احیای مجدد است

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک قوامین دکتر تقی نتاج با اعلام این مطلب گفت: برنامه ها و تعدیلاتی که از سوی بانک مرکزی انجام شد و همچنین الزام بانکها برای تهیه صورتهای مالی همسو با ifrs  در سالهای مالی منتهی به 95 و 96 عملا موجب کاهش قیمت سهام بانکها شد .
 وی ادامه داد این امر در آینده روندی معکوس خواهد داشت و پیش بینی می شود سهام گروه بانکی تا حدودی روند بهبود را تجربه کند. 
وی گفت البته نمی توان انتظار تغییر مثبت زیادی را در این زمینه داشت چه از منظر سود آوری و چه از منظر عملیاتی.
مدیرعامل بانک قوامین علت این امر را اینگونه توصیف کرد: سیستم بانکی بر اعتماد مردم استوار است و تقویت اعتماد مشتریان در ایران مستلزم ایجاد اطمینان این امر است که سپرده گذار در هر وضعیت و موقعیت سپرده اش را از دست نخواهد داد حتی اگر بانک با مشکلات شدید نقدینگی مواجه شود.
این موضوع زمانی مقدوراست که بانک محترم مرکزی به سرعت  و با همکاری بازار بیمه و حتی به کمک بیمه های اتکائی خارجی نسبت به بیمه نمودن تمامی سپرده های مشتریان اقدام و اطلاع رسانی نماید.
وی گفت: نتیجه این اقدام این خواهد بود که بانک ها در تنش های سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی با شوک هجوم برداشت سپرده ها مواجه نشده  و مجبور به اضافه برداشت از بانک مرکزی نمی شوند.
دکتر تقی نتاج یکی دیگر از راههای کم کردن اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی را نظارت بیشتر بانک مرکزی در بخش مصارف بانکها و به حداقل رساندن تسهیلات تکلیفی و تحمیلی از سوی مراجع ذی ربط به بانکها دانست.
وی نتیجه این کار را ایجاد تعادل بازار و جلوگیری از هجوم مشتریان دانست و گفت: جریمه ای که بانک محترم مرکزی برای اضافه برداشت منظور می کند با نرخ 34% آثار منفی اش بیشتر از اثر بازدارندگی آن است و این آثار منفی خود را در زیان بانکها نشان می دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: