کد خبر: ۶۳۷۳۰
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
معاون فناوری‌اطلاعات بانک قوامین گفت: الزامات قانونی تخصیص پایانه های فروش به خصوص پوزهای سیار باید سختگیرانه تر و شفاف تر باشد و پایش مستمر بر عملکرد آن ها صورت گیرد.
معاون فناوری‌اطلاعات بانک قوامین: اعمال الزامات سختگیرانه در تخصیص پایانه های فروش سیار

بهزاد صفری در گفت و گو با ایبِنا در خصوص استفاده از کارتخوان های فروشگاهی از سوی دستفروشان و هک شماره کارت و رمز افراد به وسیله اسکیمر و برداشت وجه از حساب های بانکی، اظهار داشت: شاپرک در سال گذشته به منظور نظارت در این بخش شرکت های PSP را ملزم به شفاف سازی اطلاعات پذیرندگان کرد.
انجام پایش دوره ای برای نظارت بر عملکرد پذیرندگان کارتخوان های فروشگاهی
وی  اذعان داشت: الزامات قانونی تخصیص پوزها به خصوص پوزهای سیار به منظور جلوگیری از چنین روندهایی باید سختگیرانه و شفاف تر باشد. از این رو نیازمند یک پایش دوره ای در این بخش هستیم، زیرا موارد مصرف پوزهای سیار به نسبت انواع دیگر آن متفاوت است و در این بخش شرکت های PSP باید با دقت بیشتری عمل کنند.
صفری افزود: همچنین بعد از تخصیص کارتخوان های فروشگاهی باید اقدامات کنترلی از سوی شرکت های PSP با بهره گیری از سیستم های کشف تقلب و سامانه های جدیدی که در این حوزه آمده است، استمرار یابد تا فعالیت کارتخوان  فروشگاهی بخصوص انواع سیار و موبایل پوزها  به صورت مستمر پایش شود.
غفلت در نظارت بر عملکرد پذیرندگان کارتخوان های فروشگاهی منجربه  بحران می شود
معاون فناوری‌اطلاعات بانک قوامین یاد آور شد: نظارت بر فعالیت کارتخوان های فروشگاهی اگر اکنون مورد غفلت واقع شود در این بخش نیز به شرایط بحرانی، همانند  آنچه در درگاه های پذیرندگان اینترنتی رخ داد، مواجه خواهیم شد و مجبور به انسداد گروهی یک هزار و اندی درگاه اینترنتی به صورت یکجا می شویم.
شناسایی پذیرندگان کارتخوان های فروشگاهی پرخطر در دستور کار قرار گیرد
وی تاکید کرد: در حوزه کارتخوان های فروشگاهی سیار نیازمند پایش مستمر از سوی شرکت های PSP هستیم. البته در قوانین شاپرک با ضعف دستورالعمل در این بخش مواجه نیستیم زیرا در گذشته الزامات امنیتی شاپرک در این خصوص  ابلاغ و بر اساس آن شرکت های پرداخت الکترونیک ملزم به شناسایی پذیرندگان پر خطر در حوزه کارتخوان های فروشگاهی شده اند.
صفری ادامه داد: رویکرد مناسب در این بخش، نظارت بیشتر شاپرک بر شرکت های  PSP به رعایت این الزامات قانونی است. البته اگر این نهاد نظارتی به منظور کنترل فعالیت ها در این بخش نیازمند ابزار نظارتی خاصی است باید در اختیار این نهاد قرار داده شود.
معاون فناوری‌اطلاعات بانک قوامین  با اشاره به فروش موبایل پوزها بر اساس مدلی خاص از سوی  شرکت های PSP ، گفت: شرکت های PSP در این بخش برای به دست آوردن بازار بیشتر در برخی مواقع شرایط تخصیص این ابزار به پذیرندگان را تسهیل می کنند.
ارائه جواز کسب در تخصیص کارتخوان های فروشگاهی قابلیت پیاده سازی در این بخش را ندارد
صفری با تاکید بر این که شرایط تخصیص پوز نباید  به گونه ای باشد که شرکت ها و پذیرندگان مجبور به دور زدن قوانین شوند، اظهار داشت: اخذ جواز کسب در تخصیص کارتخوان های فروشگاهی که در برهه ای از زمان شاپرک روی آن تاکید داشت به این دلیل که بسیاری از فعالان حوزه کسب و کارهای مختلف با وجود روند پیچیده اخذ جواز کسب از آن بی بهره هستند، روند منطقی در تخصیص کارتخوان های فروشگاهی نیست و در این بخش قابلیت پیاده سازی ندارد.
الزامات شاپرک در تخصیص کارتخوان های فروشگاهی تغییر و منطقی شود
وی افزود: برخی شرکت های PSP در حال حاضر به جای اخذ جواز کسب تنها با اخذ استشهاد نامه کتبی نسبت به تخصیص انواع کارتخوان های فروشگاهی اقدام می کنند که شاید روند مناسبی نباشد. از این رو  شاپرک بر اساس شرایط روز باید در الزامات تخصیص پوزها تغییراتی ایجاد کند.
صفری خاطر نشان کرد:  تدوین چارچوبی منطقی به منظور تخصیص کارتخوان های فروشگاهی بخصوص کارتخوان های فروشگاهی سیار و همچنین موبایل پوزها  برای جلوگیری از تخلفات در این بخش  باید در دستور کار شاپرک قرار گیرد.
وی تاکید کرد: شاپرک همچنین باید شرکت های PSP را ملزم به پایش مستمرد عملکرد پذیرندگان در بخش پذیرندگان کارتخوان های فروشگاهی و شناسایی پذیرندگان پر خطر کند تا از  هک اطلاعات دارندگان جلوگیری شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: