کد خبر: ۶۳۸۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
مدیرعامل شرکت بیمه سامان از افزایش ۶ درصدی سهم بازار بیمه های غیر زندگی و ۱۵ درصدی بیمه های زندگی در سال ۱۴۰۰، رسیدن سطح توانگری این شرکت به ۱۸۰ درصد و توسعه روش های فروش خبر داد.
تشریح جایگاه بیمه سامان در سال 1400

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین ، احمد رضا ضرابیه مدیرعامل به همراه داود الماسی معاون اجرایی، فرهاد فرهی معاون مالی و اداری، مهدی فلاح معاون فنی، حجت جاهد معاون کسب و کار شرکت بیمه سامان درنشستی خبری با تشریح اهداف و برنامه های این شرکت برای آینده و راهبرد دستیابی به این اهداف پرداختند، احمد رضا ضرابیه گفت: سهم بازار شرکت بیمه سامان در حال حاضر در بازار بیمه های زندگی ۶ درصد و در بازار بیمه های غیر زندگی حدود ۲ درصد است، در حالی که طبق برنامه ریزی های انجام شده برای افق ۱۴۰۰ امیدواریم در بیمه های زندگی ۱۵ درصد سهم از بازار و در بیمه های غیر زندگی ۶ درصد سهم از بازار را در اختیار داشته باشیم.
وی افزود: ما پیش بینی می کنیم بازار بیمه کشور ظرف چهارسال آینده به صورت متوسط حداقل رشد سالانه ۲۰ درصدی را تجربه کند و به همین علت به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که برای افزایش سهم شرکتمان از بازار بیمه در هر رشته بیمه رشدی متناسب با اهداف و بیشتر از رشد بازار داشته باشیم.
مدیرعامل بیمه سامان با اشاره به این که باید به صورت "تخصصی” در هر حوزه عمل کنیم، اظهار کرد: به عنوان مثال در حوزه ارزیابی خسارت تا جای ممکن از خدمات ارزیابان مستقل خسارت به صورت برون سپاری شده استفاده می کنیم تا علاوه بر ایجاد تعاملی منصفانه و تعادلی بی طرفانه در ارزیابی خسارات در راستای منافع بیمه گزاران، بتوانیم با تمرکز بر فعالیت اصلی مان که همان مدیریت ریسک است، کیفیت خدمات مان در خسارت را نیز افزایش دهیم.
او تاکید کرد که برنامه راهبردی شرکت بیمه سامان بر روی ارائه خدمات به خانواده ها تمرکز دارد و ادامه داد: بیمه های زندگی، اتومبیل، درمان خانواده، منازل مسکونی و تلفن همراه در واقع روش هایی هستند که با ارائه آنها تلاش می کنیم ریسک خانواده های ایرانی را کاهش دهیم.
ضرابیه گفت: تحقیقات بسیاری در بیمه سامان انجام شده است که چگونه بتوانیم بهترین پوشش بیمه ای را به خانواده های ایرانی ارائه کنیم. در روشهای قدیم صرفاً بر فروش بیمه نامه تمرکز می شد، لیکن بیمه سامان منطبق با روش های جدید همواره برای ایجاد ارزش واقعی برای مشتریان خود اقدام می کند. در واقع اگر خانواده به محصول بیمه ای نیاز ندارد، نباید آن را به ایشان فروخت، بلکه محصولاتی که خانواده ها به آن احساس نیاز می کنند می بایست با قیمتی به آنها فروخته شود که به نظر ایشان پرداخت آن مبلغ برای آن خدمت صرف می کند. در واقع کانالهای توزیع و دسترسی مشتریان به خدمات می بایست با توجه به نیاز و سلیقه ایشان طرح ریزی و ایجاد شود و نه مبتنی با روشهای قدیمی انجام کار.
مدیرعامل بیمه سامان در ادامه به تشریح عملکرد فنی این شرکت پرداخت و با بیان این که بیمه سامان از سال ۱۳۹۱ همواره از سطح توانگری مالی یک برخوردار بوده است، گفت: این سطح بالاترین سطح توانگری مالی بر اساس محاسبات آئین نامه مذکور است و به این معنی است که شرکت بیمه سامان از ابتدا فعالیت به گونه ای عمل کرده است که توانایی کامل در ایفا تعهدات خود داشته باشد.
وی افزود: ما در بیمه سامان نه تنها تمام تلاش مان را می کنیم که همواره بتوانیم سطح توانگری مالی شرکت را در سطح یک حفظ کنیم، بلکه برنامه ریزی کرده ایم که میزان توانگری مالی را نیز به هدف ۱۸۰ درصد تا سال ۱۴۰۰ برسانیم.
ضرابیه با اشاره به این که بیمه سامان می خواهد در مدل کسب و کار و فرآیندهای کاری خود به گونه ای تغییر ایجاد کنید که در پایان سال ۱۴۰۰ بخش عمده مدل کسب و کار شرکت مبتنی بر فناوری بوده و به صورت الکترونیکی اجرا شود، ادامه داد: در این روش اکثر فعالیتهای بیمه ای و مالی و پشتیبانی شرکت به صورت دیجیتالی انجام می شود و تنها در رشته های بیمه ای معدودی که الکترونیکی شدن به علت تراکنش پایین آنها مقرون به صرفه نباشد از مدل کسب و کار سنتی کنونی استفاده خواهد شد.
مدیرعامل بیمه سامان همچنین خبر داد که این شرکت در مورد پروژه بیمه پیمایشی اتومبیل که در آن حق بیمه بدنه اتومبیل بر حسب میزان حرکت اتومبیل بر حسب کیلومتر محاسبه می شود، به پیشرفت های خوبی رسیده است.
ضرابیه گفت: تغییراتی در ساختار حقوقی و همچنین فناوری این پروژه برای انطباق با مقررات کشور ایجاد شده است که اگر چه زمان بر شده، اما اطمینان بخشی موفقیت آن را افزایش داده است.
او همچنین به تشریح فعالیت های برنامه ریزی شده این شرکت در خارج از کشور اشاره کرد و با بیان این که به نظر ما شرکت بیمه سامان، مانند هر کسب و کار دیگری در کشور می بایست پس از ایجاد زیرساخت خدمات رسانی در داخل کشور به دنبال ارائه خدمات و همچنین فروش محصول در خارج از کشور نیز باشد، گفت: باید بتوانیم ظرفیت های ایجاد شده داخلی را برای ایجاد درآمد ارزی و صادرات استفاده کنیم.

* در عین حال جهت استفاده کامل هموطنان عزیز مشروح کامل گزارش مدیرعامل شرکت بیمه سامان در ذیل منتشر می گردد
اهداف و برنامه های شرکت بیمه سامان برای آینده و راهبرد دستیابی به این اهداف
سهم بازار شرکت بیمه سامان در حال حاضر در بازار بیمه های زندگی 6 درصد و در بازار بیمه های غیر زندگی حدود 2 درصد می باشد. بر اساس برنامه راهبردی 5 ساله شرکت برای سالهای 1396 تا 1400، شرکت بیمه سامان برنامه ریزی نموده است تا سال 1400 به امید خداوند متعال در بیمه های زندگی 15 درصد سهم از بازار و در بیمه های غیر زندگی 6 درصد سهم از بازار کشورمان داشته باشد. ما پیش بینی می کنیم بازار بیمه کشور ظرف چهارسال آینده (تا پایان سال 1400) بصورت متوسط حداقل رشد سالانه 20 درصدی را تجربه کند و به همین علت به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که برای افزایش سهم شرکتمان از بازار بیمه در هر رشته بیمه رشدی متناسب با اهداف و بیشتر از رشد بازار داشته باشیم.
برای اینکه بتوانیم منطبق با توسعه بازار، کیفیت خدمات مان را نیز افزایش دهیم برنامه ریزی کرده ایم که به صورت "تخصصی” در هر حوزه عمل کنیم. به عنوان مثال در حوزه ارزیابی خسارت تا جای ممکن از خدمات ارزیابان مستقل خسارت بصورت برون سپاری شده استفاده می کنیم تا علاوه بر ایجاد تعاملی منصفانه و تعادلی بی طرفانه در ارزیابی خسارات در راستای منافع بیمه گذاران بتوانیم با تمرکز بر فعالیت اصلی مان که همان مدیریت ریسک است، کیفیت خدمات مان در خسارت را نیز افزایش دهیم. در حوزه فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری نیز از خدمات متخصصین بصورت برون سپاری شده بهره می بریم و این روش را برای سایر فعالیتهایی که بر اساس تحلیل های چرخه ارزش (Value Chain) شرکت بیمه قابلیت برون سپاری دارند استفاده خواهیم کرد.
برنامه راهبردی شرکت بیمه سامان بر روی ارائه خدمات به خانواده ها تمرکز دارد. بیمه های زندگی، اتومبیل، درمان خانواده، منازل مسکونی و تلفن همراه در واقع روش هایی هستند که با ارائه آنها تلاش می کنیم ریسک خانواده های ایرانی را کاهش دهیم. تحقیقات بسیاری در بیمه سامان انجام شده است که چگونه بتوانیم بهترین پوشش بیمه ای را به خانواده های ایرانی ارائه کنیم. در روشهای قدیم صرفاً بر فروش بیمه نامه تمرکز می شد، لیکن بیمه سامان منطبق با روش های جدید همواره برای ایجاد ارزش واقعی برای مشتریان خود اقدام می کند. اگر خانواده به محصول بیمه ای نیاز ندارد نباید آنرا به ایشان فروخت. محصولاتی که خانواده ها به آن احساس نیاز می کنند می بایست با قیمتی به ایشان فروخته شود که بنظر ایشان پرداخت آن مبلغ برای آن خدمت صرف می کند. کانالهای توزیع و دسترسی مشتریان به خدمات می بایست با توجه به نیاز و سلیقه ایشان طرح ریزی و ایجاد شود و نه مبتنی با روشهای قدیمی انجام کار. 
ما در بیمه سامان همواره به این فکر می کنیم که چگونه می توانیم به مشتریان مان خدمتی بهتر ارائه کنیم؛ چگونه می توانیم مشتریان مان را راضی تر کنیم؛ چگونه می توانیم با حس تجربه ای خوب این تفکر را در ذهن مشتریان مان تقویت کنیم که از کیفیت و قیمت خدماتی که از بیمه سامان دریافت کرده اند راضی باشند و اعتقاد داشته باشند که بیمه سامان به نفع ایشان کار کرده است.
همچنین در بیمه سامان می دانیم که نیاز و سلیقه امروز مشتریان مان با آینده می تواند بسیار متفاوت باشد و ما می بایست خودمان را برای آینده ای کاملاً متفاوت با حال حاضر آماده کنیم. ما می دانیم که برخی از کسب و کارهای امروز سه سال پیش وجود نداشتند و کسب و کارهایی سه سال پیش وجود داشتند که در حال حاضر یا دیگر نیستند یا امیدی دیگر به تداوم شان نیست. در بیمه سامان می دانیم که هر روز باید به فکر انطباق با موقعیت و آینده باشیم.

عملکرد فنی شرکت بیمه سامان
ما در جلسات هیأت عامل شرکت بیمه سامان بصورت مرتب عملکرد فنی شرکت را بررسی می کنیم و با تحلیل مستمر پرتفوی و بررسی Risk Profile و Loss Profile رشته های مختلف همواره وضعیت پرتفوی بیمه ای شرکت را رصد می کنیم. باید در نظر داشته باشیم که رقابت بر روی قیمت به زودی در بازار بنگاه های کوچک و متوسط کشور کم رنگ خواهد شد. بنظر می رسد بیمه گذاران در این بخش از بازار در حال توجه بیشتر به کیفیت خدمات ارائه شده هستند و حساسیت این گروه از مشتریان صنعت بیمه نسبت به قیمت کمتر خواهد شد. این تغییر در نحوه نگاه به بیمه فضای جدیدی برای ارائه محصولات و خدمات بیمه ای با قیمتی متناسب با کیفیت ایجاد خواهد کرد. این گروه از مشتریان حاضر خواهند بود برای دریافت خدماتی با کیفیت، سهل و سریع هزینه ای بیشتر نسبت به قبل پرداخت کنند.
شرکت بیمه سامان نیز با آینده نگری نسبت به بازار برنامه های آتی خود را آماده کرده است. ما در سال جاری و سالهای آینده تمرکزمان بر روی کیفیت ارائه خدمات به ذینفعان مان خواهد بود و به جای اینکه به دنبال پایین آوردن نرخ ها باشیم، بر افزایش کیفیت خدمات مان تمرکز کرده ایم.
تحول دیجیتال صنعت بیمه کشور
ما اعتقاد داریم دیجیتال شدن بخش یا بخش هایی از چرخه ارزش صنعت بیمه کشور اجتناب ناپذیر است. بنظر ما صنعت بیمه کشورمان از اقبال بسیار خوبی برخوردار است به این علت که می توان گفت نهاد ناظر این صنعت یعنی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی پرچمدار توسعه دیجیتال در دولت الکترونیک و در صنعت بیمه می باشد وفعالیتهای بیمه مرکزی در حوزه Digital Transformation از سالها قبل آغاز شده است و به نتایج منحصر بفردی هم دست پیدا کرده است. استقرار سیستم سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه) توسط بیمه مرکزی، انجام تعاملات اتکایی به شرکتهای بیمه مبتنی بر بستر دیجیتال و همچنین اعطاء کد یکتا به بیمه نامه ها که با بیمه شخص ثالث اتومبیل شروع شد و به بیمه نامه های درمان و آتش سوزی نیز به زودی تعمیم می یابد، همه بخشی از دستیافت های توسعه الکترونیک این صنعت توسط بیمه مرکزی است. 
شرکت بیمه سامان نیز منطبق با راهبردهای دولت محترم و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه رویکرد استراتژیک خود را مشخص کرده است. ما برنامه ریزی کرده ایم که در مدل کسب و کار و فرآیندهای کاری بیمه سامان به گونه ای تغییر ایجاد کنیم که در پایان سال 1400 بخش عمده مدل کسب و کار شرکت مبتنی بر فناوری بوده و بصورت الکترونیکی اجرا شود. یعنی اکثر فعالیتهای بیمه ای و مالی و پشتیبانی شرکت بصورت دیجیتالی انجام شود و تنها در رشته های بیمه ای معدودی که الکترونیکی شدن به علت تراکنش پایین آنها مقرون به صرفه نباشد از مدل کسب و کار سنتی کنونی استفاده خواهد شد. همچنین بیمه سامان مدل جدید Insurance as a Service  (IaaS) را معرفی کرده است که بر روی کاربردها و تعمیم آن در حوزه های مختلف در حال توسعه و بررسی و پیاده سازی هستیم. این یعنی یک تحول عمده و شرکت بیمه سامان در این سالها نشان داده است که می تواند تحولات عمده را پیاده سازی کند. به عنوان مثال رشد مستمر پرتفوی شرکت در رشته های غیر ثالث اتومبیل و به تبع آن کاهش چشم گیر سهم رشته ثالث اتومبیل در این شرکت (به حدود 6%) وقتی برداشت نادرست عمومی این بود که ثالث اتومبیل ویترین شرکتهای بیمه است؛ توسعه بیمه های زندگی در دهه 80 وقتی موانع زیاد فرهنگی و زیرساختی برای توسعه این رشته در آن زمان وجود داشت؛ فروش بیمه های عمر و سرمایه گذاری با تکیه بر جنبه بیمه ای محصول و با نرخ تضمین 12% از همان ابتدا فعالیت در سال 1385، بر خلاف برداشت اشتباهی که در آن زمان از این محصول می شد که می بایست با تکیه به جنبه سرمایه گذاری آن این محصول به بازار عرضه شود و در رقابت در بازاری که نرخ های تضمین 18% درصد بود شرکت بیمه سامان توانست موفق عمل کند، به این علت که توانست به درستی به بیمه گذاران خود منتقل کند که در ارائه این محصول این امر اهمیت دارد که شرکت بیمه مورد انتخاب مشتری بتواند تعهدات خود را ایفا کند و به مشتریان این اطمینان را بدهد که در آینده هم همواره از توانایی مالی بالایی برای ایفا تعهدات برخوردار خواهد بود.
در حال حاضر نیز بخشی از محصولات ما صرفاً مبتنی بر درگاه های الکترونیک از طریق API و وب سرویس و یا کانالهای الکترونیکی مانند سامانه وب عرضه می شوند. بخشی از فرآیندهای کاری مربوط به رشته بیمه های زندگی نیز مبتنی بر ارتباطات دیجیتال طراحی شده و در حال تغییر هستند. همچنین شرکت از سال گذشته تحت معاونت اجرائی، مدیریتی با عنوان "توسعه کانالهای ارائه خدمات" ایجاد کرده است که رسالت اصلی این مدیریت همکاری با استارتاپ های بیمه ای، عرضه بیمه از طریق همکاری مبتنی بر فناوری و بستر دیجیتال با مجموعه ها، بنگاه های اقتصادی و فروشگاه های مختلف است. در این حوزه باید در نظر داشته باشیم که مقوله بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) که مبتنی بر تحلیل داده ها و اطلاعاتی است که عمدتاً از طریق شبکه های اجتماعی قابل دسترس است، امری با اهمیت و حساس است که می بایست با دقت و بهره گیری از تجارب عملی، علمی و دانشگاهی با آن برخورد کرد. 
بنظر ما شرکتی ( اعم از شرکت بیمه و یا شرکت استارتاپ) می تواند با بهره گیری از فناوری جدید در صنعت بیمه موفق باشد که از فناوری برای توانمندسازی و حمایت از نمایندگان و کارگزاران بیمه بهره بگیرد. ما شرکتهای بیمه باید با استفاده از فناوری پلتفرم هایی ایجاد کنیم که نمایندگان مان بتوانند با تکیه بر آنها رشد و توسعه بیشتری داشته باشند. رشد شرکتهای بیمه و صنعت بیمه وابسته به رشد نمایندگان است. نمایندگی ها و کارگزاری های بیمه باید رشد کنند تا شرکتهای بیمه و صنعت بیمه مان توسعه پیدا کنند و این رشد می بایست کیفی و کمی باشد. مقوله استارتاپ ها در صنعت بیمه در کشور ما مقوله ای جدید نیست. اگرچه هموطنان نخبه ای به تازگی در این صنعت وارد شده اند  و شرکتهای جدیدی که عمدتاً مقایسه قیمت انجام می دهند توسط ایشان ایجاد شده است، که بنظر من می بایست به ایشان خوش آمد گفت و صنعت بیمه می بایست با آغوش باز از هرگونه ورود نخبگان و کارآفرینان به این صنعت استقبال کند، چرا که در سالهای آتی رقابت میان صنایع مختلف برای جذب نخبگان و کارآفرینان بیشتر خواهد بود. در عین حال باید بدانیم که ما در صنعت مان بیش از چهل هزار کارآفرین داریم: نمایندگان و کارگزاران بیمه یکی از موفق ترین کارآفرینان و تلاشگران در کشورمان هستند. همانگونه که در حوزه شرکتهای استارتاپ، سرمایه گذاران و حامیان به تجربه به این نتیجه رسیده اند که می بایست با ایجاد شتابدهنده ها (Accelerators) شرکتهای استارتاپ را حمایت کرد تا بتوانند رشد و توسعه یابند، شرکتهای بیمه ایرانی نیز می بایست مانند شتابدهنده به نمایندگان و کارگزاران صنعت بیمه خدمات ارائه کنند تا ایشان رشد و توسعه یابند. در بین نمایندگان و کارگزاران این صنعت نخبگانی هستند که ایده های نوین خود برای توسعه خدمات و توسعه فروش را به تجربه و با تسلط کامل بر مقضیات بازار، توان شرکتهای بیمه و مقررات حاکم بر محیط کسب و کار کسب کرده اند. این ایده ها اگر با حمایت شرکتهای بیمه تجاری سازی شده (Commercialize) و به ثمر برسند واقعاً تحول ایجاد خواهند کرد. بهره گیری از فناوری اطلاعات در صنعت بیمه فقط به فروش آنلاین بیمه و یا مقایسه قیمت چند شرکت بیمه خلاصه نمی شود. موضوعات پیچیده تری در صنعت وجود دارد که فعالان با تجربه بر آنها اشراف دارند و بهره گیری از فناوری در این حوزه می تواند ارزشی به مراتب بیشتر از فروش آنلاین بیمه نامه و یا مقایسه قیمت خلق کند. الکترونیکی کردن تعاملات با مراکز خدماتی و درمان در حوزه بیمه های درمان و زندگی، پردازش خسارت بصورت الکترونیکی از ابتدای اعلام خسارت تا پایان مرحله پرداخت خسارت، نگاهی متفاوت به ارزیابی ریسک هر بیمه نامه و پرتفوی شرکت بیمه با بهره گیری از داده کاوی، الکترونیکی کردن ارتباط بین صنعت بیمه با صنایع و سازمانهای مختلف، مانند سازمانهای خدماتی دولتی، شهرداری ها، بانکها، شرکتهای پرداخت الکترونیک، بازار سرمایه، ایجاد محصولات Unit-Linked در حوزه بیمه های عمل و تشکیل سرمایه و ارتباط الکترونیکی با کارگزاری های سهام، شرکتهای تأمین سرمایه و صرافی ها برای مدیریت این محصولات و غیره برای توسعه Insurance as a Service همه حوزه هایی هستند که بهره گیری از توان تقویت شده نمایندگان با فناوری می تواند واقعاً ارزش خلق کند و باعث توسعه بیمه و به امید خدا دستیابی به هدف ضریب نفوذ 7% برای صنعت بیمه کشورمان شود. گروه بیمه سامان با ایجاد زیرساختهای فناوری اطلاعات مورد نیاز برای اینگونه خدمات هدف دارد بستر و پلتفرمی ایجاد کند که اینگونه کسب و کارها مبتنی بر آن بتوانند فعالیت کنند و کسب و کارهای جدید به عنوان مکمل صنعت بیمه شکل بگیرند. در این راستا در هفته گذشته قراردادهای مربوط به کارخانه نوآوری (Innovation Factory) در شرکت سرمایه گذاری سرآمد (بازوی سرمایه گذاری گروه بیمه سامان) برای ایجاد بستر توانمندسازی نمایندگان صنعت بیمه و همچنین ارائه خدمات شتابدهندگی برای استارتاپ های حوزه Fintech و Insuretech منعقد شده است.

بیمه پیمایشی اتومبیل
در مورد پروژه بیمه پیمایشی اتومبیل، که در آن حق بیمه بدنه اتومبیل بر حسب میزان حرکت اتومبیل بر حسب کیلومتر محاسبه می شود، به پیشرفت های خوبی رسیده ایم. تغییراتی در ساختار حقوقی و همچنین فناوری این پروژه برای انطباق با مقررات کشور ایجاد شده است که اگر چه پروژه را اندکی زمانبر کرده، لیکن اطیمنان بخشی موفقیت آنرا افزایش داده است. در حال حاضر با همکاری شرکت سامانتل، شرکت اپراتور تلفنهای همراه گروه سامان، و شرکتهای ارائه کننده تجهیزات تلمتیکس توانسته ایم چارچوب همکاری را مشخص کنیم. Usage-Based Insurance  (UBI) مبتنی بر IOT (Internet of Things) نیازمند همکاری ارکان مختلف در صنایع مختلف با محیط های مقرراتی متفاوت است که برای پیاده سازی آن می بایست طراحی و معماری خیلی خوبی انجام شود تا حداقل تغییرات ساختاری در مدل کسب و کار و فناوری نیاز باشد تا پس از طی دوره معرفی محصول تغییرات آن صرفاً جهت انطباق با نیاز بازار و مشتری انجام شود.
فاز آزمایشی این پروژه آغاز شده و به امید خدا با برنامه ریزی هایی که انجام شده از ابتدا پاییز سال جاری وارد فاز بعدی که گسترده کردن عملیات است خواهیم شد.  

فعالیت برون مرزی
به نظر ما شرکت بیمه سامان، مانند هر کسب و کار دیگری در کشور، می بایست پس از ایجاد زیرساخت خدمات رسانی در داخل کشور به دنبال ارائه خدمات و همچنین فروش محصول در خارج از کشور نیز باشد و باید بتواند ظرفیت های ایجاد شده داخلی را برای ایجاد درآمد ارزی و صادرات استفاده کند. شاید این مقوله در صنعت بیمه جدید باشد و یا تجارب عملیات بزرگی از فعالیتهای برون مرزی توسط شرکتهای بیمه کم باشد. ما در بیمه سامان این موضوع را بررسی می کنیم که در هدفگذاری هایمان سهم مشخصی از درآمدمان را از محل صادرات خدمات برنامه ریزی کنیم. فعالیت بین المللی اصولی می طلبد و نیاز به ایجاد زیرساخت هایی متفاوت دارد که اگر بتوانیم  این پیش نیازها را تأمین کنیم و زیرساخت ها را ایجاد کنیم، بر روی کیفیت فعالیت داخل کشورمان نیز اثر می گذارد.
شاید در نگاه اول فروش بیمه در خارج از کشور کاری صعب و دشوار و یا غیرممکن تصور شود. لیکن باید بدانیم گستره محصولات و خدماتی که یک شرکت بیمه می تواند در خارج از کشور ارائه کند خیلی متنوع است. فروش بیمه نامه تنها یک مقوله است. ارائه خدمات کارشناسی و ارزیابی ریسک، ارائه راهکار و خدمات در حوزه فناوری، ارائه خدمات از طریق مراکز تماس، خدمات اداری مانند تجمیع مستندات و تشکیل پرونده خسارت و صدور صورتحسابها و پیگیری وصول حق بیمه و غیره می توانند خدماتی باشند که ما می توانیم در خارج از کشور ارائه کنیم. 
بنظر من همه شرکتهای بیمه می توانند در این مسیر قدم بردارند به این علت که موقعیت های مختلف و متنوعی در سایر کشورهای دنیا وجود دارد که یک شرکت بیمه به تنهایی نمی تواند همه آنها را بررسی کند. این موضوع باعث خواهد شد شرکتهای بیمه ایرانی از روش کاری بیمه خارج از مرزهای کشور مطلع شوند، نحوه کار شرکتهای بیمه در کشورهای دیگر را ببینند و خود را برای فعالیتهایی متفاوت با آنچه تا بحال انجام می دادند آماده کنند. نباید برای خودمان موانع سختی مانند محدودیتهای فعالیت، رقابت، تفاوت فرهنگ و زبان و غیره را تصور کنیم بلکه باید بدانیم اگر اراده انجام فعالیت بین المللی را داشته باشیم بازارهای زیادی مانند ایرانیان مقیم خارج از کشور، دانشجویان، مسافران ورودی به کشور، صادرکنندگان و وارد کنندگان ایرانی و خارجی و غیره وجود دارند که همین الان نیازهای بیمه ای خود را که می تواند توسط یک شرکت بیمه ایرانی تأمین شود از شرکتهای خارجی دریافت می کنند. این ما شرکتهای بیمه ایرانی هستیم که باید برای ورود به این بازارها چاره اندیشی کنیم و اگر بخواهیم صرفاً از دولت و نهادهای نظارتی انتظار داشته باشیم مسیر را هموار کنند نه تنها در خارج از کشور بلکه در همین داخل کشور هم توفیقی نخواهیم داشت.

گزارش مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت منتهی به اسفند 1396
مجموع عمومی صاحبان سهام شرکت بیمه سامان برای عملکرد منتهی به اسفند سال 1396 روز پنجشنبه مورخ 28 ام تیرماه 1397 با حضور بیش از 88 درصد سهامداران شرکت و نمایندگان قانونی ایشان برگزار شد. در این جلسه صورتهای مالی سال 1396 شرکت مورد تصویب سهامداران قرار گرفت. سود قابل تقسیم شرکت مبلغ 376 میلیارد ريال بود که از این مبلغ پرداخت مبلغ 150 میلیارد ريال (به ازای هر سهم 100 ريال) مورد تصویب سهامداران قرار گرفت که در همان ساعت به حساب سهامداران حقیقی واریز شد. 
لازم بذکر است شرکت بیمه سامان توانست ظرف دو سال اخیر سرمایه خود را از 618 میلیارد ريال به 1,500 میلیارد ريال (بیش از 140 درصد) افزایش دهد و مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت منتهی به اسفند 1396 با سرمایه ثبت شده 1,500 میلیارد ريال برگزار شد.

وضعیت توانگری مالی شرکت بیمه سامان
شرکت بیمه سامان از سال 1391 که اجرا آئین نامه شماره 69 شورایعالی بیمه با موضوع توانگری مالی به شرکتهای بیمه ابلاغ شد، همواره از سطح توانگری مالی یک برخوردار بوده است. این سطح بالاترین سطح توانگری مالی بر اساس محاسبات آئین نامه مذکور است و به این معنی است که شرکت بیمه سامان از ابتدا فعالیت به گونه ای عمل کرده است که توانایی کامل در ایفا تعهدات خود داشته باشد. ما در بیمه سامان نه تنها تمام تلاش مان را می کنیم که همواره بتوانیم سطح توانگری مالی شرکت را در سطح یک حفظ کنیم، بلکه برنامه ریزی کرده ایم که میزان توانگری مالی را نیز به هدف 180 درصد تا سال 1400 برسانیم. برای ارتقاء میزان توانگری مالی شرکت همزمان با رشد درآمد و پرتفوی شرکت نسبت به ایجاد انضباط مالی و فنی دقیق در شرکت اقدام کرده ایم. پرتفوی بیمه شرکت بصورت مرتب رصد می شود. پرتفوی سرمایه گذاری شرکت بصورت مرتب نظارت و مدیریت فعال می شود. وضعیت نقدینگی شرکت بصورت دقیق کنترل می شود. نحوه فروش بیمه نامه، نحوه تقسیط هر رشته بیمه ای، ساز و کار پیگیری وصول مطالبات، همه امور با اهمیتی هستند که بیمه سامان بصورت روزمره به آنها می پردازد تا بتواند نسبت به ایفا تعهدات مالی خود و پرداخت به ذینفعان اصلی شرکت از جمله بیمه گذاران و خسارت دیدگان، بیمارستانها و مراکز خدمات درمانی، بیمه مرکزی و بیمه گران اتکایی، سازمان امور مالیاتی، بیمه تأمین اجتماعی، سهامداران شرکت و غیره بدون تأخیر و در سریع ترین زمان اقدام کند. 
همچنین شرکت برای حفظ و ارتقاء سودآوری شرکت برنامه ریزی کرده و تلاش می نماید نه تنها پرداخت سود نقدی به سهامداران را حفظ کند بلکه در هر سال با حفظ بخشی از سود نسبت به تجمیع منابع برای انجام افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته اقدام نماید. آینده نگری فرهنگ بیمه سامان و تلاش می کنیم در کلیه امور نگاه به آینده بلند مدت داشته باشیم و برای آن برنامه ریزی فعال کنیم. 

حاکمیت شرکتی در بیمه سامان
شرکت بیمه سامان در راستای حفظ حقوق ذینفعان خود نسبت به توسعه حاکمیت شرکتی اهتمام ورزیده و در این جهت همواره سعی نموده فراتر از الزامات قانونی خود عمل کند. کمیته حسابرسی شرکت که از سال 1386 فعال می باشد بصورت مستمر تشکیل جلسه می دهد و به عنوان بازوی کنترل داخلی هیأت مدیره شرکت به خوبی عمل می کند. هیأت عامل شرکت بیمه سامان متشکل از مدیر عامل و معاونین مدیر عامل بصورت هفتگی تشکیل جلسه می دهد و به همراه کمیته های زیرمجموعه خود برنامه های استراتژیک مصوب هیأت مدیره و امور اجرائی شرکت را راهبری و مدیریت می نماید. شرکت بیمه سامان اولین شرکتی بود که در راستای انطباق با آئین نامه شماره 93 شورای عالی بیمه با موضوع "آئین نامه حاکمیت شرکتی در مؤسسات بیمه" نسبت به تعیین کلیه اعضاء هیأت مدیره خود از افراد حقیقی اقدام نمود. ارکان "مدیریت ریسک" و "تطبیق مقررات" علاوه بر "حسابرسی و کنترل داخلی" که از قبل در شرکت مستقر بود ایجاد شده و در حال توسعه فعالیت می باشند. همچنین اقدامات لازم برای تسری و تعمیم الزامات حاکمیت شرکتی در شرکتهای زیرمجموعه بیمه سامان نیز در حال اجرا می باشد که این نیز یکی دیگر از اقداماتی است که گروه بیمه سامان با ایمان به عملکرد صحیح و حرفه ای فراتر از الزامات مقرراتی در حال پیاده سازی آن است.

توسعه سرمایه های انسانی در بیمه سامان
خانواده بیمه سامان متشکل از بیش از 700 همکار شاغل در بیمه سامان و شرکتهای تابعه و همچنین بیش از 800 همکار نماینده حقیقی و حقوقی تحت آئین نامه های شورای عالی بیمه می باشد. زیرسیستمهای منابع انسانی و ارزیابی عملکرد شرکت بیمه سامان یکی از پیشرفته ترین سیستم های منابع انسانی در کشور است که توانسته به خوبی منافع همکاران را با منافع شرکت منطبق نماید و محیطی پویا و منصفانه برای پیشرفت همکارانمان ایجاد کند. ما افتخار می کنیم که در تک تک حوزه های فعالیت همکاران نمونه و متخصصی با ما همکاری می کنند که هر یک از ایشان در حوزه فعالیت خود منحصر بفرد بوده و در صنعت بیمه کشور نمونه هستند. اصلی ترین سرمایه بیمه سامان سرمایه های انسانی است و اصلی ترین وظیفه مدیران ارشد شرکت بیمه سامان توسعه سرمایه های انسانی است. ما هیچ گاه از جستجو برای کشف و بارور کردن استعدادهای جدید در داخل و خارج از شرکتمان باز نمی ایستیم و من از همینجا از کلیه نخبگان، متخصصین، کارآفرینان و کلیه عزیزانی که فکر و ایده ای نو دارند که معتقدند بارور کردن آن ایده و فکر می تواند برای کشور عزیزمان و هموطنان شریف مان ارزش ایجاد کند دعوت می کنم بیمه سامان را به عنوان شرکت خود و یا شریک و همراه خود در مسیر موفقیت انتخاب کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: