کد خبر: ۶۴۰۰۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
منطقه ۱ جدا از این‌که گران‌ترین منطقه تهران محسوب می‌شود، طی چهار ماه اخیر میانگین ۳ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان افزایش قیمت مسکن را در هر متر مربع به ثبت رسانده است.
قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران چقدر است؟ + جدول
منطقه ۱ جدا از این‌که گران‌ترین منطقه تهران محسوب می‌شود، طی چهار ماه اخیر میانگین ۳ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان افزایش قیمت مسکن را در هر متر مربع به ثبت رسانده است.

به گزارش ایسنا، شرایط متلاطم بازار مسکن از ابتدای سال ۱۳۹۷ آغاز شده در تیرماه نیز آرام نشد؛ با این حال به دلیل رشد لجام‌گسیخته‌ی قیمت‌ها، معاملات نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۲ و ۷ درصد کاهش یافت. طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه نسبت به خردادماه  ۴۶۰ هزار تومان افزایش یافته است. در این میان بیشترین رشد در منطقه ۵ به ثبت رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۱.۸ درصد افزایش قیمت را نشان داد و به متری ۸ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسید. در منطقه ۵ تنها از خردادماه تا تیرماه میانگین قیمت ۵۵۰ هزار تومان افزایش یافت.

اما بالاترین میانگین قیمت خانه متعلق به منطقه ۱ است. متوسط قیمت آپارتمان در منطقه ۱ هم‌اکنون متری ۱۵میلیون و ۱۰۸ هزار تومان شده که نسبت به فروردین ماه  ۳ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان افزایش یافته است. قیمت مسکن در منطقه ۱ نسبت به تیرماه سال گذشته که میانگین قیمت‌ها در آن زمان حدود ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود ۵۵.۲ درصد رشد یافته که به گفته‌ی کارشناسان، علت اصلی آن افزایش معاملات ناشی از تقاضای سفته‌بازانه در این منطقه بوده است. جالب این‌که تیرماه سال گذشته میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱ نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۵) حدود ۱۰۰ هزار تومان کاهش بود؛ چرا که سال گذشته تقاضای خرید آپارتمان در این منطقه، اندک بود اما به یکباره در سال جاری شاهد افزایش معاملات بودیم.

مظنه مسکن در منطقه یک تهران بر اساس معاملات مردادماه ۱۳۹۷

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

گلابدره

۲۴۵ متر

۳ سال

۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون

تجریش

۲۱۵ متر

۷ سال

۳ میلیارد و ۲۲۵ میلیون

ولنجک

۲۱۰ متر

۱۳ سال

۳ میلیارد

شهرک نفت

۱۹۳ متر

۶ سال

۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون

دزاشیب

۱۳۷ متر

۱۴ سال

یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون

قیطریه

۱۸۶ متر

۱۱ سال

۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون

زعفرانیه

۲۶۳ متر

۶ سال

۴ میلیارد و ۶۱۱ میلیون

جماران

۹۶ متر

۶ سال

یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون

کاشانک

۲۹۷ متر

۷ سال

۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون

بررسی معاملات مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۷ حاکی از آن است که پس از سه پرش متوالی قیمت از اردیبهشت ماه به بعد، معاملات در دو ماه اخیر ۲۲ و ۹.۲ درصد ریزش کرده است.

به دنبال پرش یکباره قیمت، معاملات پس از آن‌که در اردیبهشت ماه ۱۶.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافت، در خردادماه و تیرماه به ترتیب ۳.۱ و ۷ درصد کاهش یافت. همچنین در خردادماه و تیرماه، خرید وفروش ۲۲ و ۹.۲ درصد نسبت به ماه قبل از آن تنزل کرد.

از سوی دیگر آمارها حاکی از آن است که روند تغییر مسیر خانوارهای با توان مالی متوسط و پایین به سمت واحدهای قدیمی‌ساز ادامه دارد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است با وجودی که واحدهای تا پنج سال ساخت با ۴۳.۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند، سهم مذکور در مقایسه با تیرماه سال قبل ۲.۴ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بیش از ۱۵ سال، ۴.۲ درصد افزوده شده است.

بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه در منطقه ۵ انجام شده که ۱۳.۲ درصد از خرید و فروش‌ها را به خود اختصاص داده است. بعد از آن مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با ۹ و ۷.۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع ۷۱ درصد از کل معاملات در تیرماه مربوط به ۱۰ منطقه‌ ۵، ۴، ۲، ۱۰، ۱۴، ۱، ۱۵، ۸، ۷ و ۱۱ بوده و در ۱۲ منطقه‌ باقی‌مانده ۲۹ درصد از کل قراردادها منعقد شده است
برچسب ها: مسکن ، قیمت مسکن ، منطقه یک
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار