کد خبر: ۶۴۲۴۹
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲
معاون هماهنگی توزیع توانیر خبر داد:
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه تعرفه مشترکان پرمصرف طراحی شده است، گفت: وزارت نیرو تا یک ماه آینده افزایش تعرفه برق پرمصرف ها را به مجلس ارائه خواهد کرد.
افزایش تعرفه برق پرمصرف ها در مجلس؛ به زودی
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه تعرفه مشترکان پرمصرف طراحی شده است، گفت: وزارت نیرو تا یک ماه آینده افزایش تعرفه برق پرمصرف ها را به مجلس ارائه خواهد کرد.

محمدرضا حقی‌فام در گفت‌وگو با  فارس در پاسخ به این سوال که رویکرد وزارت نیرو برای مقابله با مشترکان پرمصرف‌ برق چیست و اینکه آیا تا پایان تابستان مصوبه دولت برای افزایش تعرفه‌های برق را خواهیم داشت، گفت: ما معتقد هستیم که باید هر چه سریع‌تر تعرفه‌های برق پرمصرف‌ها اصلاح و مصوب شود و در حال حاضر هم تمام وقت با مجلس در حال رایزنی بررسی این موضوع هستیم.

*وزارت نیرو تا ماه آینده پیشنهاد افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها را به مجلس ارائه خواهد کرد

وی افزود: وزارت نیرو تا یک ماه آینده به صورت مشخص پیشنهاد خود را به مجلس ارائه خواهد کرد واگر کمیسیون انرژی با این موضوع همراه باشد، بلافاصله اگر نیاز باشد، این موضوع باید در صحن مجلس و یا اگر نیاز نبود به وزیر نیرو این مجوز را بدهد که این تعرفه‌ها را اعمال کنند.

*پرمصرف ها نقش بیشتری در خاموشی دارند

حقی‌فام ادامه داد: با این نظام سوبسیدی اتفاقا پرمصرف‌ها در حال دریافت بیشتر یارانه‌ها هستند و عملا نقش بیشتری هم در خاموشی دارند، چرا که مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کند، چوب پرمصرف‌ها را می‌خورند، بنابراین نظام تعرفه‌ای موجود و یارانه بیشتر نتوانسته از رشد مصرف پرمصرف ها جلوگیری کند و دلیل آن این بوده است که در سال‌های گذشته با حفظ ساختار تعرفه به صورت یکسان تعرفه برق افزایش یافته است.

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: این حفظ ساختار تعرفه برق هیچ سیگنالی به پرمصرف‌ها نداده است و همان رشد تعرفه برای پله‌های پایین مصرف و پله‌های بالای مصرف اعمال می‌شود، در حالی که به پله‌های پایین مصرف نباید افزایش تعرفه برق اعمال شود و اتفاقا مشترکانی که الگو را رعایت می‌کنند، چرا باید پول بیشتری بدهند و آن مشترکی که پرمصرف است باید سهم بیشتری داشته باشد.

*تعرفه مشترکان پرمصرف برق طراحی شده است

وی اضافه کرد: تعرفه مشترکان پرمصرف برق طراحی شده است و امیدوار هستیم مجلس این اجازه را به ما بدهد که ما بتوانیم یک سیاستی را اعمال کنیم که نه به مفهوم این که اقتصاد برق را تامین کنیم، بلکه باید سیگنالی به مشترکان پرمصرف بدهیم تا مدیریت مصرف  مناسبی داشته باشند.

*۱۶ درصد مشترکان پرمصرف هستند

حقی‌فام در پاسخ به این سؤال که چه میزان از مشترکان برق پرمصرف هستند، گفت: در مناطق عادی کشور حدود 32 درصد مشترکان خانگی برق بسیار خوب مصرف می‌کنند، پس بطور کلی 84 درصد مشترکان برق وضعیت نرمال دارند، بنابراین 16 درصد باقیمانده وضعیت پرمصرفی دارند که در پله‌های بالای مصرف هستند.

وی ادامه داد: در خصوص مشترکان خانگی به ویژه پله‌ آخر مصرف که به معنای واقعی پرمصرف هستند 3 درصد مشترکان را تشکیل می‌دهند که سهم قابل توجهی از مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر: