کد خبر: ۶۴۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
لاهوتی با تاکید بر لطمه اقتصاد با قیمت‌گذاری دستوری مطرح کرد:
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: موضوع قیمت گذاری دستوری اکنون در دنیا منسوخ شده و هیچ کالایی در دنیا از جمله کالاهای اساسی مورد قیمت گذاری قرار نمی گیرند، حتی نرخ بنزین و مواد غذایی هم در یک بازار رقابتی عرضه و تقاضا تعیین می شود.
حفظ منافع تولیدکننده و مصرف کننده با محوریت بورس کالا

به گزارش «کالاخبر» محمد لاهوتی در گفتگو با خبرآنلاین با بیان اینکه بحث اقتصادی ایران طی سه دهه گذشته یعنی از دوران بعد از جنگ دچار تغییر و تحولات اساسی شده است، افزود: تا یک زمانی سیاست بازار آزاد در کشور حاکم بود و در زمان دیگر به سمت بحث قیمت گذاری و محدودیت پیش رفتیم زیرا هیچ گونه استراتژی مشخصی در کشور وجود نداشت و نخواستیم تا قوانینی را که به صورت قوانین بالادستی ابلاغ شده است را اجرا کنیم که نهایتا نتیجه اش عرضه تمام کالاها با چند قیمت شد.

لاهوتی اظهار داشت: انرژی و مواد اولیه ارزان در اختیار تولیدکننده قرار داده شد اما در نهایت مصرف کننده قادر به بهره مندی از این منابع ارزان نشد لذا به طور کلی در دنیا ثابت شده که اقتصاد آزاد می تواند فضا را رقابتی و شرایط را شفاف کند و در مجموع رانت ها را در این میان از بین خواهد برد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر اینکه بحث قیمت گذاری تاکنون هیچ وقت موفق نبوده و در حال حاضر هم موفق نخواهد بود، گفت: سیاست های اخیر در حوزه ارز، کالا و خدمات که توسط دولت اتخاذ شده عملا به این فضا دامن زده در صورتی که دولت هدفش مدیریت چنین شرایطی بوده است.

او اظهار داشت: به نظر می رسد که بهتر است تا دولت در وهله اول به این نتیجه برسد که از چه نوع اقتصادی می خواهد استفاده کند اگر می خواهد اقتصاد آزاد را در دستور کار قرار دهد باید برنامه ریزی های لازم را انجام دهد و اگر روش دیگری را در نظر دارد باید به صورت شفاف اعلام و بر همان اساس سیاست گذاری کند.

لاهوتی اظهار داشت: در حال حاضر ما در بازار شاهد یک بام و دو هوا هستیم زیرا هر لحظه تصمیماتی اتخاذ می شود که مخالف خصوصی سازی، آزاد سازی و ایجاد فضای رقابتی است ولی از طرف دیگر در شعار و سیاست های کلان کشور تکالیفی که برای دولت تعریف شده است براساس اقتصاد باز است.

او با اشاره به تاثیر قیمت گذاری دستوری بر پیکره تولید کشور گفت: در صورتی که قیمت تعیین شده از سوی دولت پایین تر از قیمت تمام شده واحد تولیدی باشد عملا واحد تولیدی را مجبور به تعطیلی یا کم فروشی می کند و در حال حاضر در خیلی از موارد شاهد هستیم قیمت هایی که اعمال می شود به صورت دستوری و غیر منطقی است و با نهاده های تولید همخوانی ندارد بنابراین مشکلاتی را در برخی از حوزه ها به خصوص حوزه مواد غذایی ایجاد کرده است.به گفته لاهوتی، به نظر می رسد اینگونه قیمت گذاری ها و نظارت هایی که از پشتوانه کارشناسی و منطق اقتصادی برخوردار نیست شرایط را برخلاف تصورات و اهدافی که در سیاست گذاری وجود دارد هدایت می کند.

امضای تفاهمنامه سه جانبه

لاهوتی در ادامه به بهم خوردن توازن بازار کالاها پس از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و گفت: شاهد بودیم که عرضه و تقاضای محصولات در بورس کالا هم به دلیل واقعی نبودن نرخ اعلامی ارز با مشکل مواجه شد که به منظور مدیریت و توازن عرضه و تقاضا همکاری هایی میان بورس کالا و اتاق بازرگانی صورت گرفته است.

 رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به همکاری اتاق بازرگانی تهران و بورس کالا اشاره کرد و گفت: اخیرا تفاهمی مابین بورس کالا و اتاق بازرگانی تهران و کنفدراسیون صادرات امضا شده که قرار است کارگروهی در هر حوزه کاری با نمایندگان ذینفع اعم از صنایع بالادستی و پایین دستی شکل بگیرد تا بحث قیمت گذاری و عرضه محصولات در بورس به نوعی تدارک دیده شود که درصد خطا کاهش و یا به نوعی به حداقل برسد.

لاهوتی در پایان با بیان اینکه محوریت این تفاهم نامه بورس کالا است، گفت: امیدواریم با این تفاهم نامه بتوانیم ضمن حفظ منافع عرضه کننده کالا در صنایع بالادستی، مواد اولیه با قیمت جهانی و مناسب در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: