کد خبر: ۶۷۰۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
افزایش قیمت طلای سیاه در پی بحران عربستان و تحریم ایران
تنش‌های ژئوپولیتیکی در مورد ناپدید شدن و قتل احتمالی یک روزنامه‌نگار برجسته سعودی تبار، نگرانی‌ها در مورد عرضه را بالا برد و قیمت‌های نفت جهش کرد.
زنگ خطر انفجار قیمت نفت به صدا درآمد
تنش‌های ژئوپولیتیکی در مورد ناپدید شدن و قتل احتمالی یک روزنامه‌نگار برجسته سعودی تبار، نگرانی‌ها در مورد عرضه را بالا برد و قیمت‌های نفت جهش کرد.
درحالی‌که تنش‌های ژئوپولیتیکی در مورد ناپدید شدن و قتل احتمالی یک روزنامه‌نگار برجسته سعودی تبار، نگرانی‌ها در مورد عرضه را بالا برد، قیمت‌های نفت جهش کرد. این درحالی است که نگرانی از چشم‌انداز بلندمدت تقاضا، بر بازارها فشار وارد می‌کند.
بازارهای نفت خام از انتشار این خبر نگران‌کننده هم تقویت شد که کره‌جنوبی قبل از آغاز تحریم‌های ترامپ و برای اولین بار در ۶ سال اخیر، در ماه سپتامبر هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.
قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، تا ساعت ۱۰:۰۵ به وقت تهران، با ۸۹ سنت یا ۱.۱۱ درصد جهش نسبت به قیمت بسته شده قبلی به ۸۱.۳۲ دلار رسید.
قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۰.۵۸ سنت یا ۰.۸۱ درصد افزایش یافت و به ۷۱.۹۲ دلار رسید و به رشد روز جمعه خود پس از ۲ روز افت سنگین، ادامه داد.
قیمت هر بشکه نفت سبد نفتی اوپک از ۱۱ اکتبر ۸۰.۱۴ دلار باقی مانده است. هر بشکه نفت سنگین ایران هم ۷۶.۰۶ دلار معامله شد.
با بالا گرفتن تنش‌های ژئوپولیتیکی بر سر ناپدید شدن و قتل احتمالی جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار برجسته واشنگتن‌پست و رد و بدل شدن اظهارات نه چندان دوستانه بین مقامات آمریکایی و سعودی، قیمت‌ها جهش کردند.
رسانه‌های عربستان اعلام کردند که دولت این کشور هرگونه تحریم احتمالی دولت‌ها در اعتراض به این اتفاق را تلافی خواهد کرد.
اما آن‌چه همچنان بر قیمت‌های نفت فشار وارد می‌کند پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی در مورد تقاضای نفت است. این آژانس در چشم‌انداز خود، پیش‌بینی رشد تقاضا در سال جاری و سال آینده را کاهش داد.
در همین رابطه روز گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد که قیمت نفت به دلیل تحریم‌های ایران و ابهام درباره توانایی دیگر تولیدکنندگان برای جایگزینی نفت خام آن در بازارهای جهانی، با افزایش همراه خواهد بود.
رویترز نوشت: اداره اطلاعات انرژی آمریکا، با استناد به وضع تحریم‌های این کشور ضد ایران، برآورد خود از قیمت ۲ شاخص نفت خام دبلیو تی آی و برنت را افزایش داد.
این نهاد در گزارش «دورنمای کوتاه‌مدت انرژی» خود اعلام کرد میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت در سال ۲۰۱۸ میلادی، به ۷۴ دلار و ۴۳ سنت و میانگین قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا به ۶۹ دلار و ۵۶ سنت می‌رسد.
این اداره همچنین اعلام کرد: سال آینده میلادی، میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت به ۷۵ دلار و ۶ سنت و میانگین قیمت شاخص دبلیو تی‌آی به ۶۹ دلار و ۵۶ سنت می‌رسد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد: افزایش برآورد این نهاد از قیمت نفت، به دلیل ابهام درباره میزان کاهش تولید نفت ایران و توانایی دیگر تولیدکنندگان برای جبران کاهش تولید نفت ایران است؛ بر این اساس، اگر کاهش تولید نفت و صادرات نفت ایران بیش از انتظارها باشد، اختلال در بازار نفت در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی می‌تواند موجب افزایش قیمت نفت شود.
این اداره اعلام کرد: میانگین تولید نفت عربستان در ماه سپتامبر امسال ۱۰ میلیون و ۵۲۰ هزار بشکه در روز بوده که ۱۰۰ هزار بشکه فراتر از ماه اوت این سال است.
طبق پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مجموع تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۳۲ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه در روز می‌رسد که ۲۲۰ هزار بشکه کمتر از سال ۲۰۱۷ میلادی خواهد بود، این رقم  سال آینده میلادی به ۳۲ میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.
این نهاد همچنین برآورد خود از تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی را به ۱۰ میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و پیش‌بینی کرد تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی، به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار