کد خبر: ۶۹۰۴۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۴
شهباز حسن پور:
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بسیار خرسندیم که در شرایط فعلی بخش خصوصی با توان بیشتری در حال رشد و ترقی است ؛نگاه به این بخش باید یکی از مهمترین اولویت ها در دولت و مجلس باشد ضمن آنکه دولت باید از تصدی‌گری خود دست بردارد تا با نیروی محرکه خصوصی بتوانیم این بخش صادرات را بیش از پیش تقویت کنیم.
نمایشگاه شهباز حسن پور در نشست خبری نمایشگاه توانمندی های صادراتی جهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اکثر نمایشگاههایی که در بیشتر مواقع در مرکز تهران برگزار می‌شود با هزاران مشکل روبروست و این خود یکی از رانت هایی است که در اختیار دولت است که امیدواریم دولت با تدبیر صحیح بتواند نیروی اهرم پیشرفت اقتصاد نمایشگاهی را تقویت کرده و در صدد اجرای قانون حمایت است تولیدکنندگان داخلی و صادرکنندگان محصولات ایرانی باشد.
وی با بیان اینکه در چندین سال گذشته دولت ها نتوانستند در بحث اقتصادی موفق باشند گفت: دلیل اصلی این موضوع این است که متاسفانه کار در این مرحله به متخصص خود واگذار نشده و بیشتر دولت به جای ارگان های بخش خصوصی وارد عمل شده و این موجب کاهش روند روبه رشد در این مرحله از اقتصاد کشور شده است.
رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:  برای رشد و پویایی کشور باید نگاه به بخش خصوصی را تقویت و کارها را به این بخش واگذار کرد.
حسن پور با تاکید بر این که ۶۵ درصد از نقدینگی کشور در تهران و ۳۵ درصد مابقی آن در سایر استان ها است اظهار کرد:ما نیازمند این هستیم تا فعالیت‌های موجود با این حجم از نقدینگی پررنگ‌تر و عملیاتی تر شود ضمن آنکه برنامه جامعی در راستای تقویت بخش خصوصی باید اعمال شود و بیشتر این فعالیت‌ها را به این بخش واگذار کنیم تا شاهد پویایی باشیم.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و الزام به حمایت از محصولات داخلی و تقویت بخش صادرات غیر نفتی برگزاری چنین نمایشگاهی نقطه قوت اقتصاد کشور خواهد بود بنابراین خوشحالی ما از این جهت است که این رویداد توسط بخش خصوصی در حال اجراست و بخش خصوصی توانسته جایگاه خود را با این ابعاد پیدا کند.
وی در ادامه اظهار کرد: ما در تلاشیم تا در جهت  بیات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالاهای داخلی شرایطی را برای معرفی برند های ایرانی ترتیب دهیم و آنها را به دنیا معرفی کنیم .
حسن پور در ادامه تاکید کرد:کیفیت بسیاری از کالاهای ایرانی از محصولات مشابه خارجی بالاتر است اما متاسفانه بسترهای معرفی آن حتی در داخل کشور فراهم نشده و امید آن داریم تا بتوانیم این عرصه را برای حضور و معرفی این محصولات فراهم کنیم.
وی در انتقاد به عدم توجه دولت به جوایز صادراتی که مصوب مجلس شورای اسلامی است گفت :دولتی که مدعی و مجری اجرای قانون است باید درصدد تمکین آن گام بردارد اما متاسفانه با توجه به اولویت هایی که ما در بخش صادرات داریم  دولت حتی ریال از این جوایز را به صادرکنندگان ما ارائه نکرده است.
وی در پایان با تاکید بر اینکه حضور کشورهای مختلف جهان در این نمایشگاه می تواند سیاست‌های اعمالی تحریم امریکا را علیه ایران خنثی کند بیان داشت: برگزاری این نمایشگاه در راستای اقتصاد مقاومتی شکل گرفته که امیدواریم با سیاست گذاری هایی که در راستای معرفی توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران تبیین شده شاهد رونق در بخش صادرات به خصوص صادرات غیر نفتی کشور باشیم.
 
هدفگذاری ایجاد منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در تهران
محمدرئوف قادری، مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب نیز در نشست سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران گفت:‌ سه استراتژی در نمایشگاه شهرآفتاب تعریف شده است که یکی از آنها انتقال تمامی نمایشگاه‌های پرمخاطب از شهرتهران به محل شهرآفتاب بوده است اما هنوز هم مقاومت‌هایی در این زمینه وجود دارد.
وی ادامه داد: تبدیل نمایشگاه شهر آفتاب به مرکز همایش‌های بین‌المللی یکی دیگر از اهداف تعیین‌شده است و با ایجاد جاذبه‌هایی مانند باشگاه‌های ورزشی، احداث هتل و سایر امکانات از محل مصوبه‌های شورا و جذب فاینانس این هدف اجرایی خواهد شد.
قادری عنوان کرد: تهران تنها پایتخت سیاسی کشور نیست و تصمیم‌های کلان اقتصادی که بر امور تمامی بخش‌های اقتصادی تاثیرگذاراست در تهران اتخاذ می‌شود. اگرچه مناطق آزاد و تجاری زیادی در کشور ایجاد شده‌اند اما این مناطق تنها در اقتصاد همان منطقه تاثیرگذارند و بزرگترین چالش شهر تهران نداشتن منطقه ازاد و ویژه اقتصادی است به همین دلیل ایجاد منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در مجاورت شهرآفتاب در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد:‌ ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در تهران محلی برای دیدار فعالان اقتصادی و جذب سرمایه به کشور خواهد بود.
محمد رئوف قادری گفت: تحریم اقتصادی بهترین فرصت برای صادرات است و تفاوت قیمت ریال و ارز، نیازهای بازار هدف و شیوه‌های صادراتی شرایطی ایجاد کرده تا با استفاده از این فرصت صادرات را رونق دهیم.
وی با بیان اینکه از زمان تحریم ها ۳۵ درصد رشد صادرات را شاهد بودیم، افزود: با برنامه‌ریزی می‌توان در این شرایط شاهد جهش صادراتی و افزایش درآمدهای ارزی از محل صادرات بود که هدف نمایشگاه نیز معرفی توانمندی تولیدکنندگان ایرانی به جهان در این راستا است.
قادری با بیان اینکه هدف از ایجاد شهر آفتاب انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب به خارج شهر بوده است، گفت: تفاهم‌نامه‌ای نیز با وزارت صمت برای این منظور منعقد شده و در بسیاری موارد سازمان‌ها و شرکت‌ها زیر بار این موضوع نرفته‌اند.
وی با تاکید بر اینکه تهران پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور است، تصریح کرد: در حاشیه کشور شاهد تأسیس مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی بسیاری هستیم که علیرغم تخصیص بودجه زیاد اثر چندانی نداشته‌اند، چرا که تصمیمات کلان در تهران گرفته می‌شود، بنابراین در تهران ایجاد یک منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی را در شهر آفتاب در دستور کار قرار دادیم.
قادری با بیان اینکه این اقدام می‌تواند شهر آفتاب را به محلی برای جذب سرمایه‌گذاری و مرکز گفتگوی کشور تبدیل کند، خواستار حمایت دولت و مجلس از این اقدام شد. شهباز حسن‌پور عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در ادامه با حمایت از برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۸ تأکید کرد: امیدواریم فعالیت‌های بخش‌خصوصی توسعه پیدا کند و دولت دست از تصدی‌گری بردارد.
وی با بیان اینکه با توجه به حجم نقدینگی موجود در تهران باید فعالیت‌های اقتصادی این استان بیش از این باشد، ادامه داد: نمایشگاه آفتاب سرمایه‌ای ملی است که در حال حاضر استفاده لازم از آن صورت نمی‌گیرد.
 
برگزاری ایران اکسپو ۲۰۱۸ با پرچم‌داری بخش خصوصی
رییس ستاد نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران گفت: این نمایشگاه در راستای بی‌اثر کردن تحریم‌ها با دیپلماسی اقتصادی و پرچم‌داری بخش خصوصی برگزار می‌شود.
مجید تکبیری نیز اظهار داشت: این نمایشگاه با هدف ایجاد بازارهای جدید، بازاریابی برای کالاهای ایرانی در داخل کشور و همچنین تقویت بنیه صادراتی شرکت‌های کوچک و متوسط در راستای بی‌اثر کردن تحریم‌ها با دیپلماسی اقتصادی و پرچم‌داری بخش خصوصی برگزار می‌شود.
رییس ستاد نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران ادامه داد: هیئت‌های تجاری از ۵۷ کشور دنیا در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و نمایشگاه با حضور ۶۱۱ تاجر و بازرگان، ۲۰ هیئت عالی‌رتبه از ۲۰ کشور و همچنین هیئت های بلند پایه از کشورهای عراق، پاکستان، روسیه، افغانستان، الجزایر، سنگال و ... برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه ۱۳ رئیس اتاق بازرگانی و ۴ مقام سیاسی و اقتصادی از کشورهای خارجی در این نمایشگاه حضور خواهند یافت، افزود: در مجموع استقبال از نمایشگاه با رشد چشمگیری نسبت به سال گذشته رو به رو بوده است.
 
دولت به هیچ وجه آن به دنبال تصدی‌گری نیست
امامی امین معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران نیز اظهار داشت: استان تهران بالغ بر ۱۷ هزار کارخانه، ۷۲ هزار واحد تولیدی و ۴۰۰ هزار واحد صنفی دارد که این آمار نشان از وجود ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی گسترده در این استان است.
وی افزود: بسیاری از تولیدات در این واحدها از نظر کیفی و کمی قابلیت رقابت با مشابه خارجی را دارد که برای این منظور در حوزه بازاریابی طی سال‌های اخیر تلاش گسترده ای داشتیم تا ظرفیت ها را به مخاطبین بشناسانیم اما توفیق لازم تاکنون حاصل نشده است.
امامی امین ادامه داد: شاهد از هم‌گسیختگی در حوزه صنعت، تولید، بازاریابی، مصرف کننده و بخش‌های حاکمیتی هستیم که در این راستا تلاش می‌کنیم با ایجاد هماهنگی، موانع و بروکراسی اداری را از مسیر تولید حذف کنیم که نمایشگاه اکسپو از مهمترین اقدامات برای اثربخشی کارهای انجام شده است.
وی در پاسخ به انتقاد از تصدی گری دولت اظهار داشت: دولت به هیچ وجه آن به دنبال تصدی‌گری نیست و علاقه دارد که فعالیت ها را به بخش خصوصی واگذار کند اما هنگامی که بخش خصوصی تمام قد ورود نمی‌کند، دولت به دلیل وظایفی که دارد مجبور است که حمایت کند، به عنوان مثال متولی اصلی اکسپو باید اتاق بازرگانی باشد اما این نمایشگاه برای آنها در اولویت نیست.
معاون استاندار تهران خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل در حوزه اقتصادی موازی‌کاری دستگاه‌ها است که اجازه نمی‌دهد تصمیمات دولت به اجرا برسد و سردرگمی سرمایه گذار و تولید کننده را در پی خواهد داشت.
امور اقتصادی استاندار تهران در مورد مشوق‌های صادراتی نیز گفت: مشوق‌های صادراتی زمانی توجیه داشت که نرخ دلار ۳۲۰۰ تومان بود و چه ضرورتی دارد که با دلار ۱۲ هزار تومانی دولت از بیت المال مشوق صادراتی بدهد.
وی با بیان اینکه اکنون بهترین فرصت برای توسعه صادرات است، افزود: اگر برخی مواقع مانع صادرات می‌شویم دلیل آن این است که بازار داخلی به تلاطم خورده و دولت به عنوان متولی امور اجرایی باید تصمیماتی بگیرد که زندگی مردم با سختی مواجه نشود.
امامی امین در ادامه افزود: اگر مواد اولیه تولید و نقدینگی واحدهای تولیدی از سوی بانک‌ها تامین شود می‌توان ظرفیت صادرات را افزایش داد و از ۲۵ درصد رشد کنونی به ۷۰ درصد رشد برسیم و با توجه به اینکه سهم نفت در بودجه سال آینده کاهش یافته بتوانیم درآمدهای صادرات غیر نفتی را افزایش دهیم و به آرزوی دیرینه حذف نفت از بودجه نزدیک شویم.
 

نام:
ایمیل:
* نظر: