کد خبر: ۷۲۸۱۰
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
نود در سال جدید با ترکیب و ساختاری جدید روی آنتن می‌رود
مدیر گروه ورزش شبکه۳، از تولید فصل جدید برنامه نود در ساختاری متفاوت خبر داد. آنچه از سخنان این مقام مسئول برداشت می شود احتمال جدا شدن عادل از برنامه نود است.
عادل فردوسی پور از برنامه نود کنار می رود؟
مدیر گروه ورزش شبکه۳، از تولید فصل جدید برنامه نود در ساختاری متفاوت خبر داد.  آنچه از سخنان این مقام مسئول برداشت می شود احتمال جدا شدن عادل از برنامه نود است.
میثم فضلعلی مدیر گروه ورزش شبکه سه سیما، درباره آخرین تحولات ورزشی سیما در سال جدید گفت: قرار است در یک برهه زمانی برنامه های شبکه ورزش ارتقا یابد و سازمان صدا و سیما در نظر دارد شبکه ورزش را تقویت کند.
وی افزود: ورزش مخاطبان بی شماری در کشور دارد و ارتقا شبکه تخصصی ورزش از این جهت بسیار با اهمیت است.
مدیر گروه ورزش شبکه ۳ در ادامه درباره برنامه نود اظهار کرد: برنامه نود در سال ۹۸ با ترکیب و ساختار جدیدی روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.
فضلعلی ادامه داد: ارتقا و تلاش برای بهبود برنامه ها فقط مختص برنامه های کم مخاطب نیست و برنامه های پر مخاطب هم از این قاعده مستثنی نیستند.
مدیر گروه ورزش شبکه ۳ ادامه داد: عادل فردوسی پور فرزند رسانه ملی است و با تخصصی که دارد می تواند در سمت‌های جدی تر و با دست باز تر به تکثیر برنامه های تخصصی ورزشی بپردازد بطوریکه ما بتوانیم برنامه های پر مخاطب ورزشی بیشتری داشته باشیم.
شاید برداشت اول از خواندن چنین سطرهایی بعد از اتفاق های پر حاشیه برای برنامه نود و فردوسی پور در سال گذشته پایان مدیریت عادل فردوسی پور در برنامه نود باشد که البته به نوعی برند فردوسی پور به شمار می آید.  
فردوسی‌پور تا پیش از آمدن مدیر جوان شبکه سه به تلویزیون نسبتاً مستقل عمل می‌کرد. عادل آنقدر سابقه و قدرت داشت که بتواند برنامه خودش را بسازد و از بالاترین میزان استقلال یک مجری در سازمان صدا و سیما برخوردار باشد. حتی زمانی که دیگر ستارگان تلویزیون مثل مهران مدیری درگیر حواشی زیادی شدند و از صدا و سیما دور ماندند، عادل توانست مستقل به کار خود ادامه دهد و اجازه ندهد برنامه نود درگیر حواشی شود. البته یک بار در زمان مدیریت علی‌آبادی نود دچار حاشیه شد، البته همان زمان رسانه‌ها از نحوه برخورد مدیران وقت سازمان تربیت بدنی با عادل انتقاد کردند و دوباره نود بدون وقفه به کار خود ادامه داد.
فردوسی‌پور اجازه نداد نود مثل سایر برنامه‌های پُرطرفدار صداوسیما مثل دورهمی و خندوانه در اسپانسر‌های مختلف غرق شود و همین کنترل بر مسائل اسپانسرینگ و توجه به محتوا به جای درآمدزایی نود را در اوج نگه داشت. هرچند می‌شد این اواخر نشانه‌های اُفت را در نود مشاهده کرد. اما میزان این اُفت انقدر نبود که این برنامه را از جایگاهی که دارد خارج کند. فردوسی‌پور در سایه این استقلال و با تکیه بر توانایی ذاتی خودش به قدرتی رسیده بود که برای سایر برنامه‌سازان تلویزیون غبطه‌برانگیز بود. نود هم مخاطب داشت و هم می‌توانست جنجال کند.
 فردوسی‌پور هم محبوب بود، هم توانست خود را به عنوان نماد عدالت در میان برنامه سازان صدا و سیما جایگاه‌یابی کند. همه این موارد فردوسی‌پور را در جایگاهی نشانده بود که کمتر کسی می‌توانست به آن جایگاه نزدیک شود. حتی ظهور شبکه ورزش، ساخت برنامه‌های مختلف ورزشی و ورود مجریان جوان هم نتوانست جایگاه عادل فردوسی‌پور را متزلزل کند. فردوسی‌پور همچنان گزینه اول سازمان صدا و سیما برای ساخت ویژه‌برنامه‌های فوتبالی بود. نود هم که قدرتمند حضور داشت.
همین قدرت به او اجازه می‌داد کار‌های متفاوت بکند و حرف‌های متفاوت بزند. بخشی از فوتسال دختران را پخش کند و روی آنتن زنده کسب اسکار توسط اصغر فرهادی را تبریک بگوید. اما به نظر می‌رسد با ورود مدیران جدید شبکه سه ماه عسل فردوسی‌پور هم رو به اتمام است. اولین رویارویی مدیران جدید شبکه سه با فردوسی‌پور را در ایام جام جهانی شاهد بودیم. جایی که فردوسی‌پور با کلی رایزنی پویول را به تهران آورد تا در شب بازی ایران - اسپانیا در برنامه حاضر باشد و درباره این بازی صحبت کند. اما مدیران تلویزیون جلوی حضور او را گرفتند تا بازار شایعات داغ شود. مدیران بحث مسائل مالی را پیش کشیدند و برخی دیگر ظاهر پویول را دلیل عدم حضور در برنامه دانستند. به هر دلیلی پویول به برنامه نیامد تا فردوسی‌پور تا زمان بازی ایران-اسپانیا در برنامه حاضر نشود و بعد با چهره‌ای گرفته و عبوس مقابل احمدی بنشیند و اعلام کند تنها به خاطر احترام به معاونت سیما است که در برنامه حاضر شده است. به نظر می‌رسید راند اول مبارزه را مدیران جدید شبکه سه از فردوسی‌پور بردند. فردوسی‌پور که در نود نمایندگان مجلس را هم وادار به پاسخگویی کرده بود حالا خودش را تحت فشار می‌دید. برای اولین بار رایزنی‌هایش جواب نداده بود و شکست خورده بود.
 اما فقط شکست نبود که عادل را اذیت می‌کرد، بعد از ماجرای پویول خبری از حمایت نبود و این بار مدیران حمایت چندانی از عادل نکردند تا عادل متوجه شود سنبه مدیران از همیشه پُر زورتر شده است. بعد از ماجرا‌های پویول، حضور فردوسی‌پور در تلویزیون محدود شد به برنامه نود. کمتر گزارش کرد و بیشتر سعی کرد نود را حفظ کند. اما این پایان ماجرا نیست. به نظر می‌رسد مشکلات مدیران جدید و عادل فردوسی‌پور همچنان ادامه دارد. اوضاع به خوبی قبل نیست و عادل اختیار عمل سابق را ندارد. همین مسئله باعث شده نود به جذابیت قبل نباشد. محتاط و محافظه‌کار شود و سعی کند پخش شود تا نقد کند. این را می‌شود در هم‌سویی کامل فردوسی‌پور در مسئله حفظ کی‌روش مشاهده کرد.
 به نظر می‌رسد در کشاکش جدید عادل از همیشه تنهاتر است. اینبار مدیران قدرت بیشتری دارند و فردوسی‌پور هم پشتوانه چندانی ندارد. نود هم مثل سابق جنجالی و جذاب نیست و فوتبال هم در فشار اقتصادی که وجود دارد انتخاب اول مردم نیست. همه این موارد به مدیران اجازه می‌دهد تا همه تلاش خود را بکنند تا ماهیت برنامه نود را عوض کنند و از آن یک «ورزش و مردم» دیگر بسازند. بی‌خطر، بی‌حاشیه و مهارشده. باید دید فردوسی‌پور تا کجا می‌تواند مقاومت کند.
هر چند از حال و هوای این روز‌های نود هم مشخص است که تا حدی مقاومت عادل درهم شکسته و نود قدرت و قوت سابق را ندارد. می‌ماند یک انتخاب برای مدیران جدید شبکه که می‌تواند تا حد زیادی تکلیف برنامه نود را هم مشخص کند. کنترل عادل یا دادن آزادی عمل به او برای برنامه‌سازی؟ پاسخ این سوال آینده برنامه نود را مشخص خواهد کرد.

عادل فردوسی پور از برنامه نود کنار می رود؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار