کد خبر: ۷۴۵۴۸
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
دادفر، واردات خودرو را منتفی اعلام کرد و گفت: موضوع واردات خودرو یک وضعیت منتفی است، چرا که عملا فعالان واردات خودرو با توجه به شرایط اقتصادی موجود دیگر امیدی به روند واردات خودرو ندارند.

واردات خودرو آزاد می شود؟

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو گفت: با توجه به اتمام اعتبار مصوبه ۹۷ هیئت دولت در خصوص ترخیص خودروها از گمرک، از دولت درخواست می‌کنیم برای تسهیل در فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها مدت مصوبه تمدید شود.

مهدی دادفر، دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو با اشاره به اصلاحات مصوبه هیئت دولت در خصوص خودروهای وارداتی اظهار کرد: مصوبه ۹۷ هیئت دولت در خصوص ترخیص خودروها به شکل صحیحی اجرا نشده و متأسفانه اثر بخشی لازم را در روند اجرای این طرح نداشته است.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو گفت: با اجرای این طرح بیش از یک‌هزار دستگاه خودرو از گمرک خارج و بیش از ۲۵۰۰ دستگاه توقیف شدند، بنابراین تقاضا داریم هیئت دولت در خصوص روند رسیدگی به این موضوع هر چه سریع‌تر اقدام کنند.

دادفر، واردات خودرو را منتفی اعلام کرد و گفت: موضوع واردات خودرو یک وضعیت منتفی است، چرا که عملا فعالان واردات  خودرو با توجه به شرایط اقتصادی موجود دیگر امیدی به  روند واردات خودرو ندارند.

وی ادامه داد: با توجه به اتمام اعتبار این مصوبه، متأسفانه تمدیدی در خصوص این مصوبه صورت نگرفته است و از دولت درخواست می‌کنیم  برای تسهیل در فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها مدت مصوبه تمدید شود. 

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در پایان تصریح کرد: دولت در تاریخ ۱۶ دی ۹۷ مصوبه‌ای صادر کرد که بر اساس آن گمرکات اجازه ترخیص خودرو را داشتند، ولی به علت اجرایی نشدن این طرح امکان خروج از کمرگات را نداشتند با این وجود باید منتظر تصویب هیئت دولت ماند که آیا این طرح به سرانجام مطلوب می‌رسد و از طرف دیگر با اجرایی نشدن این طرح سرانجام خودروهای دپو شده در گمرک چیست.

در همین رابطه چند روز قبل خبرهایی با مضمون ورود مستقیم رئیس جمهور به ماجرای خودروهای وارداتی منتشر شد که وزیر اقتصاد آن را رد کرد.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی در گفت‌وگویی با اشاره به خودروهای مانده در گمرک و تصمیمات لازم برای ساماندهی و تعیین تکلیف آنها، گفت: این موضوع باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری شود چرا که گمرک مجری سیاست‌های تجاری است و اگر کالایی ثبت سفارش شده و از پایانه‌ها و بنادر عبور کرده باشد هیچ دلیلی ندارد برای ترخیص آن اقدام نشود بنابراین باید دید این خودروها از نظر تعیین منشا ارز و ثبت سفارش در چه مرحله‌ای هستند.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است رئیس جمهور به موضوع تعیین تکلیف خودروهای مانده در گمرک ورود کند، اظهار داشت: دنیا دنیای ممکن و متحمل است نمی‌توان احتمال آن را صفر کرد.

دژپسند درباره انتشار اخباری مبنی بر احتمال موافقت رئیس جمهور با ترخیص خودروهای در گمرک مانده بدون ثبت سفارش و اینکه وزارت اقتصاد به رئیس جمهور پیشنهاد کرده خودروهایی هم که ثبت سفارش بانکی نشده‌اند، ترخیص شوند،گفت: اطلاعاتی از این موضوع ندارم و این موضوع را نشنیدم.

آخرین اخبار