کد خبر: ۷۵۱۸۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵

آرمان- مطهره شفیعی: بهشت آرام است؛ این بهشت همان بهشت سال‌های قبل 96 است، اما نه دیگر خبری از حقوق‌های بالا در آن است و نه دیگر اتهامی متوجه معاون شهردار می‌شود. بهشت آرام است و ساکنان آن به دور از مطالبات غیرمتعارف به ارائه راهکار برای تحقق وعده‌های شهری به مردم پایتخت می‌اندیشند. نکته قابل توجه آنجاست که درصد بسیار بالایی از ساکنان کنونی بهشت همان مستاجران قبلی هستند و تغییر جدی در ساختار بدنه پدیدار نشده اما سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبانه شهرداری مانع تکرار درخواست‌های نامتعارف از بهشت شده است.

حقوق شهردار اسبق چقدر بود

جامعه ایرانی طالب ارزیابی میزان خدمات مسئولان با حقوق دریافتی و سلامت کاری آنهاست و پس از چند ماه که از جلوس مسئولی بر کرسی قدرت می‌گذرد نخستین سوال درباره میزان درآمد آنهاست که پس از آگاهی از میزان دریافتی مسئول مورد نظر به تطابق آن با عملکرد و برنامه‌های او می‌پردازند. یکی از نهادهایی که حساسیت نسبت به دریافتی بالاترین مقام آن وجود دارد شهرداری است. در زمان مدیریت شهردار اسبق بارها از تخلفات این نهاد سخن گفته شد و حتی خبر رسید که قائم مقام شهردار اسبق بازداشت شد. درباره حقوق دریافتی هم اما و اگرهای زیادی مطرح شد. 13 تیر 95 ابوالفضل قناعتی عضو شورای شهر وقت اظهارداشت: «بر اساس اعلام معاون شهردار تهران، حقوق ثابت قالیباف در ماه حدود 10 میلیون تومان بوده که با جمع مزایا سالیانه به 123میلیون تومان می‌رسد؛ هرچند که بجز این حقوق بر اساس قانون، حقوق عمرانی به تمام شهرداران کشور داده می‌شود که حدود 4 میلیون تومان است که این حقوق به شهردار تهران نیز تعلق گرفته است و در مجموع شهردار تهران ماهیانه حدود 14میلیون تومان دریافت می‌کند» و یکروز پیش از آن هم ناصر امانی معاون وقت برنامه‌ریزی توسعه شهری وامور شورای شهرداری تهران گفت: «در گزارش تفریغی هم که ما به شورا ارائه می‌دهیم عملکرد حقوق شهردار در دو ردیف جداگانه حقوق و مزایا آورده می‌شود، که در سال 94 حقوق پایه شهردار تهران بر اساس تفریغ بودجه 9میلیون تومان و مزایای آن نیز که در ردیف جداگانه بود، در کل سالانه حدود 123 میلیون تومان بوده، یعنی به بیانی در سال 94 حقوق ماهانه شهردار بالغ بر 10 میلیون و اندی شده است. عملا بیش از 14میلیون تومان ماهانه، هیچ دریافتی دیگری ندارد.» نکته قابل تامل آنجا بود که قالیباف فقط یک روز بعد ادعای معاون خود مبنی بر حقوق 14میلیونی را تکذیب کرد و مدعی شد: «دریافتی من از شهرداری تهران به عنوان محمدباقر قالیباف 7میلیون و 500 هزار تومان است؛ چراکه در برخی سایت‌ها عنوان شده بود که دریافتی شهردار بیشتر از حقوق 14میلیونی است که در سایت‌ها منعکس شده و باید بگویم که فیش حقوقی من موجود است و می‌توانم رونوشت آن را به همه بدهم.» مشخص نیست بر چه اساس اینچنین حقوق مشاورش را از خود بیشتر اعلام کرد: «مشاور شهردار 8میلیون حقوق می‌گیرد!»

حساب حناچی و یارانش چطور است؟

شورای شهر پنجم تهران و شهرداری پایتخت برای عدم مواجهه با تناقض‌هایی که دامنگیر مدیران شهری در دوره‌های قبل بود شفافیت را سرلوحه کار قرار دادند. دیروز هم رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران از انتشار حقوق دریافتی مدیران شهرداری تهران در سامانه شفافیت خبر داد. بهاره آروین در مورد چرایی عدم درج مبلغ حقوق دریافتی شهردار تهران در وبسایت شفاف گفت: حقوق شهردار تهران دارای سقف مصوب هیات وزیران است و بنا به گفته معاونت منابع انسانی مبلغ حقوق دریافتی شهردار تهران ۱۰میلیون تومان است. او با بیان اینکه از میزان افزایش حقوق شهردار در سال ۹۸، اطلاعی ندارم، گفت: از آنجایی که میزان حقوق شهردار دارای مصوبه هیات وزیران است نمی‌تواند بیشتر از 10 میلیون تومان دریافتی داشته باشد که همین امر سبب شده که در سال ۹۷ حقوق دریافتی ۵۰۰نفر در شهرداری تهران بیشتر از حناچی باشد. او در پاسخ به این سوال که چرا حقوق دریافتی معاونین و شهرداران مناطق در وبسایت شفاف قید نشده است، اظهارکرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان اردیبهشت ماه علاوه بر درج حقوق دریافتی شهردار تهران در وبسایت شفاف، مزایای غیرمستمر معاونین و شهرداران مناطق اعم از انواع مزایای هفتگانه غیرمستمر یعنی اضافه کار، شب کار، تعطیل کار، حق ناهار، حق ایاب و ذهاب و هزینه موبایل و همچنین پاداش‌های شش ماهه براساس رده‌های مدیریتی درج خواهد شد. آروین ادامه داد: همچنین حداقل مبلغ دریافت شده، حداکثر دریافتی و میانگین دریافتی‌های رده‌های مدیریتی در سال ۹۷ نیز درج خواهد شد. رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران با بیان اینکه در وبسایت شفاف، مبلغ دریافتی براساس رده‌های مدیریتی و مزایای هفتگانه منتشر خواهد شد گفت: همچنین شیوه محاسبه مزایای غیرمستمر نیز منتشر خواهد شد تا همگان بدانند معاونین شهردار و شهرداران مناطق و نواحی بر چه اساس چه میزان دریافتی دارند. چندی پیش حقوق پایه مدیران شهرداری و شهرداران منطقه در سامانه شفافیت منتشر شد که به دلیل عدم محاسبه مزایا، انتشار این اعداد مورد انتقاد قرار گرفت که در ذیل حقوق پایه این افراد را خواهید دید: شاپور رستمی، معاون هماهنگی و امور مناطق ۶۸۴۷۵۳۰۹؛ مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری ۶۵۲۰۸۵۳۹؛ ابراهیم شیخ معاون توسعه منابع انسانی ۵۲۶۰۰۰۶۱؛ سکینه اشرفی معاون برنامه‌ریزی ۵۳۳۴۷۵۴۵؛ محسن پورسیدآقایی معاون حمل ونقل ترافیک ۵۲۰۵۷۱۰۶؛ محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی و هنری ۵۸۹۲۳۷۶۳؛ عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری ۷۷۶۱۴۸۵۵؛ عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد ۷۷۶۱۴۸۵۴ و صفا صبوری دیلمی سرپرست معاونت فنی و عمرانی۴۲۶۳۶۱۴۷.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار