کد خبر: ۷۵۲۵۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
خبرگزاری فرانسه در گزارشی به سرنوست مبهم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پرداخت و نوشت نخست‌وزیر این کشور در مذاکرات برکسیت گرفتار شده است.
ترزامی در بن بست برکسیت گرفتار شد

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت در حالی که انگلیس در مورد برکسیت (خروج از اتحادیه اروپا) همچنان با بن‌بست رو به روست انتخابات پارلمان اروپا روز پنجشنبه در این کشور برگزار می‌شود. اروپا به رویداد‌های انگلیس چشم دوخته است که به همراه هلند نخستین کشور‌هایی هستند که انتخابات پارلمانی را برگزار می‌کنند. بی‌شک این آخرین انتخابات پارلمان اروپا در انگلیس پیش از جدایی از اتحادیه اروپاست.

در این مطلب آمده است: ترزا می‌، نخست وزیر انگلیس، که در مذاکرات برکسیت گرفتار شده است و از سوی نمایندگان نیز مورد انتقاد قرار گرفته است روز سه‌شنبه حمایت آنان را خواستار شد. ترزا می‌ گفت این آخرین شانس برای اجرایی کردن خواسته مردم انگلیس است که حدود ۵۲ درصد آن‌ها در ژوئن سال ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که برای ۲۹ مارس (۹ فروردین) پیش‌بینی شده بود به دلیل حاصل نشدن توافق میان دولت و پارلمان به ۳۱ اکتبر موکول شد. این به تعویق افتادن برخی حامیان برکسیت را خشمگین و دولت را وادار کرد در شرایطی فاجعه‌بار در روز پنجشنبه انتخابات پارلمان اروپا را برگزار کند.

ترزا می‌ روز سه‌شنبه از مجموعه‌ای از توافق‌ها از جمله در مورد امکان برگزاری همه‌پرسی دوم و ماندن در اتحادیه گمرکی موقت با اتحادیه اروپا خبر داد تا به این ترتیب بتواند اکثر نمایندگان پارلمان را با طرح برکسیت خود همراه کند. نمایندگان پارلمان انگلیس تاکنون سه بار توافق برکسیت را که در ماه نوامبر میان ترزا می‌ و بروکسل ( مقر اتحادیه اروپا) به نتیجه رسید، رد کردند. از همین رو انگلیس ناچار شد دو باره برکسیت را به تعویق بیاندازد.

اگر نمایندگان انگلیس توافق برکسیت را که اوایل ماه ژوئن ارائه خواهد شد تصویب کنند، ترزا می‌قصد دارد در مورد برگزاری همه‌پرسی دوم در مورد برکسیت و همچنین حفظ موقت انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا رای‌گیری کند. نخست وزیر همچنین متعهد شده است حقوق حزب کارگر (حزب مخالف لندن) را حفظ کند و به استاندارد‌های زیست محیطی که از دیگر خواسته‌های مخالفان حزب کارگر است پایبند بماند.

پارلمان انگلیس در اواسط ماه مارس ایده برگزاری همه‌پرسی دوم را رد کرده بود. این در حالیست که بسیاری از احزاب از آن حمایت می‌کردند، اما حامیان برکسیت با آن مخالف بودند و شماری دیگر نیز نگران بودند با برگزاری همه‌پرسی دوم اختلافات در کشور تشدید شود.

ترزا می‌ اعلام کرد اگر نمایندگان به برگزاری همه‌پرسی رای دهند این همه‌پرسی پیش از تصویب توافق خروج از اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد. اگر نمایندگان به توافق برکسیت رای دهند و برگزاری همه‌پرسی را نپذیرند، انگلیس می‌تواند در اواخر ماه ژوئیه اتحادیه اروپا را ترک کند. این در حالی است که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، اعلام کرد حزبش نمی‌تواند از توافق جدید برکسیت حمایت کند. وی در توئیتر خود نوشت این همان نسخه قدیمی توافق بد است که ظاهری تازه دارد.

حزب کارگر روز جمعه مذاکرات خود با ترزا می‌را برای دستیابی به توافق برکسیت متوقف کرد. در حالی که حزب کارگر همچنان از ماندن انگلیس در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا حمایت می‌کند ترزا وی همواره خروج از این اتحادیه را خواستار است تا کشور بتواند آزادانه با سایر کشور‌ها توافق تجاری داشته باشد. ترزا می‌ روز سه‌شنبه اعلام کرد مسئله اتحادیه گمرکی مسئله‌ای بسیار دشوار است، اما باید این اختلافات را حل و فصل کرد.

برچسب ها: ترزامی ، برگزیت ، انگلیس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار