کد خبر: ۷۹۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
از مدارک لازم برای حذف رمز تا صدور المثنی و نحوه استفاده در جایگاه؛
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برای تغییر رمز و درخواست مجدد کارت سوخت باید از پاسخ این ۷ سوال آگاه باشیم.
همه آنچه مالکان خودرو درباره کارت سوخت باید بدانند

مهلت 14 روزه استفاده از کارت سوخت شخصی به شمارش معکوس افتاده است. کارت سوخت هوشمند ابزاری است که برای هر خودرو صادر می‌شود، اما طی سال‌های گذشته به دلیل عدم کارایی از چرخه مصرف بنزین خارج شده بود. با افزایش قاچاق و رشد بی رویه مصرف بنزین این ابزار دوباره به چرخه مصرف بنزین بازگشت.

طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از ۲۰ مردادماه سال جاری استفاده از کارت سوخت شخصی برای تأمین بنزین الزامی بوده و دیگر نمی‌توان از کارت جایگاه داران استفاده کرد.

با شروع شمارش معکوس تا روز ۲۰ مرداد صاحبان خودرو‌های شخصی و عمومی که در استفاده از کارت سوخت مشکل دارند باید اقداماتی را انجام دهند. نخستین اقدام این است که حتماً یکبار از کارت سوخت شخصی خود در جایگاه سوخت استفاده کنند.

اقدامات بعدی را به صورت گام به گام در ادامه بخوانید:

پیام خطا در کارتخوان جایگاه سوخت

در صورتی که مالک خودرو کارت سوخت دارد، ولی به هنگام مراجعه برای سوخت گیری با کارت سوخت شخصی، پیام خطا در کارت‌خوان می‌بینند و یا کارت سوخت او شکسته و یا ناقص می‌باشد باید به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند.

رمز کارت سوخت را فراموش کرده‌اید؟

اگر مالک خودرو کارت سوخت دارد، ولی رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده است برای حذف رمز باید به یکی از مناطق و نواحی شرکت ملی پخش در سراسر کشور مراجعه کند.

برای درخواست حذف رمز حضور مالک خودرو در دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ ضروری است. در صورتی که مالک خودرو امکان حضور در پلیس+۱۰ را ندارد، شخص دیگر صرفاً با ارائه وکالت نامه محضری و یا برگه انحصار وراثت می‌تواند برای حذف رمز کارت سوخت اقدام کند.

مدارکی که برای حذف رمز کارت سوخت نیاز است:

- شناسنامه و کارت ملی مالک خودرو

- مدارک شناسایی مالک وسیله نقلیه مانند کارت خودرو یا شناسنامه مالکیت و بیمه نامه معتبر

(اما اشخاص حقوقی حتماً باید معرفی نامه رسمی از سازمان مربوطه داشته باشند در این معرفی نامه درج شماره ملی و اصل کارت ملی نماینده ضروری است)

- اصل کارت هوشمند سوخت خودرو، این کارت حتماً باید سالم بدون چسب خوردگی و شکستگی باشد.

- در مرکز پلیس+۱۰ فرمی با عنوان درخواست رمزگشایی در اختیار مالک خودرو قرار می‌گیرد که باید آن را با دقت پر کند.

کارت سوخت را گم کرده‌اید؟

اگر مالک خودرو عمومی کارت هوشمند سوخت شخصی ندارد و قبلاً درخواست صدور کارت المثنی داده است این کارت با اولویت در مرحله تولید پاکت گذاری و توسعه می‌باشد که با مراجعه به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ و یا تماس با شماره ۰۹۶۲۷ می‌تواند از مرحله آن مطلع شود

هنوز درخواست المثنی نداده‌اید؟

با مراجعه به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ درخواست صدور کارت سوخت شخصی المثنی کنید. برای صدور کارت المثنی مدارک زیر مورد نیاز است:

- مدارک هویتی مالک برای اشخاص حقیقی مانند اصل شناسنامه اصل کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه برای اشخاص حقوقی معرفی نامه رسمی از سازمان یا شرکت مربوطه با امضا و مهر مجاز به همراه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه نماینده

- دارندگان وکالت نامه معتبر قانونی از مالک خودرو می‌توانند با ارائه مدارک شناسایی معتبر مانند اصل شناسنامه یا اصل کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه برای درخواست کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

درخواست کارت المثنی داده‌اید؟

در صورتی که کارت سوخت شخصی مالک خودروی صادر شده و در باجه پست باشد از طریق پیامک به مالک خودرو اطلاع رسانی می‌شود که با مراجعه به شعبه پستی مورد نظر کارت سوخت خود را تحویل بگیرد.

خودروی لیزینگی خریده‌اید؟

یکی دیگر از موضوعات مهم در دریافت کارت سوخت هوشمند مربوط به خودرو‌های لیزینگی که به صورت اجاره به شرط تملیک واگذار شده‌اند می‌باشد. دارندگان این نوع خودرو‌ها مدارکی مانند کارت خودرو را حتماً باید همراه داشته باشند.

- همراه داشتن مدارک شناسایی وسیله نقلیه، کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت و یا بنچاق محضری به همراه بیمه نامه شخص ثالث معتبر خودرو برای درخواست کارت سوخت الزامی است.

 پر کردن فرم تعهد نامه در دفاتر پلیس +۱۰

- مرحله بعدی برای دریافت کارت سوخت المثنی پرداخت تنها مبلغ ده هزار تومان معادل یکصد هزار ریال با دستگاه‌های کارتخوان بانک ملت مستقر در دفاتر پلیس +۱۰ است.

- رسید ثبت درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی حتماً باید از اپراتور دفاتر پلیس+۱۰ دریافت شود.

گفتنی است کسانی که در سایت دولت همراه ثبت نام کرده‌اند نیازی به ارائه درخواست المثنی ندارند؛ و در پایان آن دسته از مالکین خودرو‌های شخصی که کارت سوخت آن‌ها دارای محدودیت زمانی یعنی تاریخ اعتبار می‌باشد و از تاریخ دی ماه ۱۳۹۳ کارت سوخت ان‌ها غیر فعال شده است کارت سوخت فعال شده و از طریق پیامک به ان‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

 

*مدارک لازم برای حذف رمز کارت سوخت

بر اساس اعلام وزارت نفت پس از چند سال وقفه از ۲۰ مردادماه مجددا کارت سوخت به چرخه سوخت گیری باز می‌گردد و پس از این تاریخ دارندگان خودرو باید حتما با کارت سوخت شخصی اقدام به سوختگیری اقدام کنند.

وزارت نفت برای آن دسته از افرادی که فاقد کارت سوخت هستند یا رمز کارت خود را فراموش کردند تمهیداتی اندیشیده است.

بر این اساس افراد حقیقی باید هنگام مراجعه برای حذف رمز کارت سوخت خود، مدارک شناسایی مالک و اشخاص حقوقی، معرفینامه سازمان مربوطه با درج شماره ملی به همراه کارت ملی نماینده معرفی شده به همراه داشته باشند.

افراد مراجعه کننده باید کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه و بیمه نامه معتبر و اصل کارت هوشمند سوخت به همراه داشته باشند همچنین باید فرم درخواست رمزگشایی را پر کنند.

گفتنی است؛ برای حذف رمز کارت سوخت، حضور مالک وسیله نقلیه الزامی است و در صورت حضور فرد غیر از مالک، حذف رمز فقط با وکالتنامه محضری و یا برگه انحصار وراثت ممکن است.

افراد برای حذف رمز کارت سوخت خود می‌توانند به این آدرس ها مراجعه کنند:

میدان آرژانتین، جنب فروشگاه شهروند، جایگاه گاز بیهقی.

خیابان پاسداران، خیابان گیلان شرقی، خیابان شهید عراقی شمالی، روبه‌روی پارک آینده، پلاک ۱۰۰ واحد ۴۶.

میدان راه‌آهن، میدان بهداری، پشت بیمارستان بهارلو، خیابان انبار نفت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران.

خیابان ستارخان، نبش خیابان بهبودی.

نارمک، دردشت، پایین‌تر از ایستگاه مدرسه، روبه‌رو کوچه شهید ثابتی، پلاک ۲۲۸.

شهر ری میدان معلم، خیابان شهید بیات، ۲۴ متری سابق، طبقه فوقانی بانک گردشگری.

پاکدشت جاده خراسان، شهر پاکدشت، شهرک الهیه، روبه‌رو درب شمالی شهرداری، پلاک ۲۹۴.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار