کد خبر: ۸۱۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶

مجید کیانپور

عضو کمیسیون  عمران مجلس

در دو سال اخیر بازار مسکن شاهد افزایش 120 درصدی قیمت مسکن بود که این مسئله مشکلات بسیاری را برای مردم و خریداران ایجاد کرد. کارشناسان دلایل بسیاری را برای افزایش قیمت مسکن اعلام می کنند، فعالیت دلالان، کمبود مسکن در بازار و افزایش نرخ ارز...بخشی از دلایل اعلام می شود، حال در این مسیر نقش سایت های اینترنتی در تلاطمات بازار مسکن نیز مشهود است.

متأسفانه سایت های اینترنتی بدون هیچ چارچوب و ساختاری اقدام به انتشار آگهی های خرید و فروش مسکن می کردند، یعنی هر فردی می توانست بدون احراز هویت و ثبت نام خاصی، آگهی مسکن را با قیمت های متفاوت و بعضا بالاتر از میانگین بازار منتشر کند.

شرایط سایت های اینترنتی به گونه ای بود که دلالان به صورت شبکه ای اقدام به قیمت گذاری مسکن می کردند و این مسئله موجب افزایش نرخ مسکن در بازار می شد، البته خوشبختانه با دستور دستگاه قضا و پلیس فتا، این سایت ها در اردیبهشت ماه از درج قیمت منع شدند.

حال بعد از گذشت چند ماه، سایت های اینترنتی بار دیگر اقدام به درج قیمت در آگهی های خرید و فروش مسکن می کنند، در آن زمان قرار بود که وزارت راه و شهرسازی با همکاری دستگاه های دیگر ساز و کاری را برای قیمت گذاری متعارف مسکن طراحی کند، اما این اقدام صورت نگرفته و امروز قیمت ها با همان شیوه قبلی درج می شود.

وزارت راه و شهرسازی باید با برنامه ریزی دقیق، اقدام به ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی جامع برای تعیین قیمت مسکن در سایت های اینترنتی کند.

منبع: خانه ملت

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار