کد خبر: ۸۲۲۹۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۹
اپل همچون همیشه با رونمایی از آیفون‌های جدید، آخرین نسل از تراشه‌ی پردازشی خود را نیز رونمایی کرد؛ آیفون‌های جدید اپل با تراشه‌ی A13 Bionic همراه شده‌اند که به ادعای این شرکت قوی‌ترین CPU و GPU را در گوشی‌های هوشمند دارا است. 

اپل همراه‌با جدیدترین نسل از گوشی‌های هوشمندش، آخرین نسل از تراشه‌های خود را نیز رونمایی کرد. A13 Bionic نام تراشه‌ی جدید اپل است که در آیفون 11 پرو و آیفون 11 مکس پرو این شرکت به کار رفته و بنابر ادعای کوپرتینویی‌ها از قوی‌ترین CPU و GPU که در حال حاضر روی گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، قوی‌تر است. البته این اولین‌بار نیست که اپل چنین ادعایی را مطرح کرده، چراکه طی سه سال اخیر اپل با رونمایی از آیفون‌های جدید، مدعی شده که تراشه‌های به کار رفته در این گوشی‌ها جزو قوی‌ترین‌ها است که البته ادعایی دور از واقعیت نیز نبوده. اپل این بار نیز با نمایش نمودارهایی، تراشه‌ی A13 Bionic را دارای قوی‌ترین CPU و GPU در دنیای موبایل خوانده است. 

اپل البته تنها به قدرت بالا اکتفا نکرد. بنابر ادعای این شرکت، A13 Bionic بهینه‌ترین تراشه‌ای است که توسط کوپرتینویی‌ها ساخته شده، بطوریکه صرفه‌جویی ۴۰ درصدی در مصرف انرژی این تراشه باعث شده تا آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ مکس پرو به ترتیب ۴ و ۵ ساعت عمر باتری بیشتری داشته باشند. 

اگر به مشخصات سخت‌افزاری تراشه‌ی A13 Bionic نگاهی کنیم، با اعداد اعجاب‌انگیزی رو‌به‌رو می‌شویم. این تراشه از وجود ۸.۵ میلیارد ترانزیستور بهره می‌برد که باعث شده تا عملکرد پردازشی ۲۰ درصد بهبود یابد. همچنین به‌گفته‌ی این شرکت، با بهره‌گیری از ۸ هسته‌ی پردازش عصبی، تراشه‌ی A13 Bionic عملکرد خوبی در حوزه‌ی یادگیری ماشین دارد، بطوریکه بنچمارک‌ها نشان از پردازش یک تریلیون دستور در ثانیه و همچنین سرعت ۶ برابر بیشتر در ضرب ماتریسی دارد. همچنین باید به وجود ۶ هسته پردازشی در A13 بایونیک اشاره کرد که شامل دو هسته‌ی پردازشی برای عملکرد بالا و چهار هسته‌ی پردازشی کم‌مصرف می‌شود. همچنین باید به وجود ۴ هسته پردازشی برای پردازنده‌ی گرافیکی نیز اشاره کرد که تفاوتی با A12 بایونیک ندارد. اپل در A12 بایونیک نیز از وجود ۶ هسته پردازشی شامل ۴ هسته کم‌مصرف و دو هسته برای عملکرد بالا بهره برده بود. 

اپل در نسل‌های قبلی نیز اعلام کرد که گوشی‌هایش از قوی‌ترین پردازنده‌ی موجود در بازار برخوردار بوده و قدرت پردازشی در مقایسه با نسل پیشین پردازنده‌هایش تفاوت فاحشی کرده است؛ هرچند بهبود‌ در قدرت پردازشی تراشه‌های اپل وجود دارد، اما این بهبود از نظر کاربر محسوس نیست. بی‌شک افزایش قوای پردازشی تراشه‌های اپل را باید به فال نیک بگیریم و منتظر باشیم تا این تراشه‌ها از پس عملیات پردازشی پیچیده‌تری برآیند تا در نهایت در قلب مک‌بوک‌های اپل جا بگیرند. 

برچسب ها: iPhone ، Apple ، SOC ، Processor
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار