کد خبر: ۸۸۹۴۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

مسعود رضایی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

دولت بجای ارائه بسته‌های حمایتی که به رشد نرخ بیکاری منتهی می‌شود، بودجه این بخش را در اختیار کارآفرینان قرار دهید تا واحدهای تولیدی راه‌اندازی کنند.

در مورد اظهارنظر برخی مبنی‌براینکه با لشکری از بیکاران مواجهیم و طبقه متوسط هم در حال سقوط به طبقه پایین جامعه است، باید گفت اگر سیر اقتصادی کشور از سال 57 تاکنون را بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم که تورم و نرخ بیکاری رشد داشته است، چرا که وقتی قیمت کالاها را افزایش می‌دهیم نتیجه آن کسر بودجه خواهد بود.

هم‌اکنون تعداد 816 هزار کارآفرین در کشور وجود دارند در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد 250 هزار کارآفرین در کشور فعالیت داشتند، بنابراین کاهش تعداد کارآفرینان به بازار کساد کسب و کار منتهی شده که در پی آن تولید کاهش یافته و نرخ بیکاری افزایش پیدا می‌کند.

افزایش نرخ بیکاری بیانگر میزان فقر در جامعه است، ضمن اینکه با افزایش بیکاری در سطح جامعه فقرا فقیرتر شده و سطح متوسط جامعه نیز که به دلایلی بیکار شده‌اند به جمعیت فقرا اضافه خواهند شد.

این روش صحیحی نیست، چرا که این روش در اقتصاد عاملی در جهت افزایش نرخ بیکاری و گداپروری محسوب می‌شود.

دولت باید مبالغی که جهت ارائه بسته‌های حمایتی بین اقشار کم درآمد جامعه توزیع می‌‎کند را به عنوان سرمایه در اختیار کارآفرینان بگذارد تا فضای کسب و کار بهبود یافته و خط تولید را فعال کنند که در پی آن تعداد زیادی از افراد بتوانند در واحدهای تولیدی مشغول به کار شوند.

منبع: خانه ملت

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار