کد خبر: ۸۹۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:

سلامت نیوز:رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه واکسن آنفلوآنزا برای افرادی که تزریق واکسن برایشان ضروری است،انجام می‌شود، گفت: هجوم افراد عادی برای تزریق واکسن آنفلوانزا قابل پذیرش نیست زیرا این موضوع دسترسی افراد پرخطر را محدود می‌کند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور با تاکید بر اینکه زمانی که نگرانی ایجاد می‌شود همه به سمت واکسن زدن سوق پیدا می‌کنند، گفت: در ماه‌های گذشته واکسن وجود داشت و افراد دریافت کردند. تعداد دیگری هم وجود دارد برای گروه‌های پرخطر استفاده خواهد شد.
وی با بیان اینکه بر این اساس توزیع واکسن آنفلوآنزا و داروی «اسلتامیویر» کنترل شده خواهد بود، تصریح کرد: اگر نیاز باشد دوباره واردات این نوع واکسن رخ خواهد داد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به آمار رو به افزایش مبتلایان به آنفلوآنزا در کشور گفت: طبق آمارها تا شنبه هفته جاری ۵۶ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به آنفلوانزا از دست داده‌اند که این آمار اکنون بیشتر شده است.


جهانپور با بیان اینکه اعلام آمارها در خصوص مبتلایان به آنفلوآنزا به‌صورت هفتگی و پس از تجمیع، صرفا از سوی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ابتدای هر هفته اعلام می‌شود،گفت: در حال حاضر با تقاضای کاذب و حتی القایی در دریافت واکسن آنفلوانزا و داروی «اسلتامیویر» مواجه هستیم. در صورتی که این نوع واکسن در فصل استاندارد خود تزریق می‌شد و امسال ۵۵ درصد بیش از سال گذشته تلقیح واکسن در زمان استاندارد خود انجام شده است.


وی با تاکید بر اینکه تزریق واکسن آنفلوانزا در فصل شیوع و اپیدمی بیماری قاعدتاً کارایی ندارد و حداقل دو هفته زمان برای ایجاد مصونیت نسبی لازم است، تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا برای همه افراد واکسن آنفلوانزا تزریق نمی‌شود. در ایران نیز فقط افراد پر خطر یا در معرض خطر باید دریافت کننده این نوع واکسن باشند.


ریییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی بر عملکرد داروخانه‌ها از حیث جلوگیری از احتکار واکسن یا دارو وجود دارد، گفت: نظارت‌های مستمر وجود دارد البته ممکن است داروخانه‌ای هم تخلف کند. در چند روز اخیر با تقاضای کاذب مواجه هستیم که این ممکن است داروخانه یا برخی افراد را در زنجیزه توزیع دارو به سمت سوءاستفاده سوق دهد.


وی تاکید کرد: آنفلوآنزا واکسن ایجاد کننده مصونیت کامل و درمان دارویی قطعی ندارد. اغلب افراد مبتلا نیز نیازی به دریافت داروی «اسلتامیویر» ندارند. لذا توزیع هر دو کنترل شده خواهد بود و تا امروز بیش از دو میلیون و ۳۰۰هزار قرص «اسلتامیویر» از طریق شبکه‌های بهداشت و داروخانه‌های منتخب دولتی در دسترس قرار گرفته است. ظرف هفته آینده نیز مجددا یک میلیون عدد در زنجیره توزیع وارد خواهد شد که تا زمان فروکش اپیدمی کفایت خواهد کرد.


رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همچنین در خصوص اثرگذاری واکسن آنفلوآنزا گفت: تا دو هفته بعد از تزریق واکسن مصونیتی برای فرد ندارد و به افراد کمکی نمی‌کند بلکه دو ماه پس از تزریق این نوع واکسن می‌توانیم پیک اثر آن را شاهد باشیم.
بنابر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، وی در پاسخ به این سوال که آیا آنفلوآنزای شیوع پیدا کرده ربطی به شکار پرندگان در سواحل شمالی کشور یا مصرف طیور دارد یا خیر، گفت: این ویروس ربطی به پرندگان ندارد.


جهانپوردر پایان با تاکید بر اینکه آلودگی هوا همچنین سکون هوا می‌تواند شیوع ویروس آنفلوآنزا را در بین مردم بیشتر کند، اظهارکرد: کاهش جابه جایی هوا می‌تواند ریسک ابتلا به آنفلوآنزا را افزایش دهد البته آلودگی هوا نیز می‌تواند علایم و عوارض را در مبتلایان تشدید کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار