کد خبر: ۹۰۰۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش‌سوزی گسترده در یک انبار در خیابان جمهوری نزدیک ساختمان پلاسکو خبر داد.

تکرار دوباره فاجعه آتش سوزی در چند قدمی پلاسکو

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش‌سوزی گسترده در یک انبار در خیابان جمهوری خبر داد. 

سید جلال ملکی، در این باره اظهار کرد: ساعت ۵:۴۵ دقیقه صبح امروز یک آتش سوزی در انبار لباس و کالا به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اطلاع داده شد که بلافاصله در پی آن و با توجه به کثرت تماشا ۵ ایستگاه به همراه امکانات کامل به محل حادثه اعزام شدند. 

وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. 

سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود.  

به گفته وی این عملیات تا کنون مصدومی نداشته است. 

ملکی با بیان اینکه شعله های این آتش سوزی بسیار مهیب و وضعیت بحرانی بود، می گوید: اگر این حادثه ساعت ۱۰ یا ۱۱ صبح اتفاق می افتاد، وضع خیلی بدتر می شد. هرچند آنجا مثل پاساژهایی نیست که ۱۰۰ یا ۲۰۰ مغازه داشته باشد و مثل پلاسکو نبود، اما این دلیل نمی شود که به این حادثه کم اهمیتی کنیم. خوشبختانه همکاران آتشنشان به موقع به محل رسیده بودند و آتش را خاموش کرده بودند.

او ادامه می دهد: ناایمنی هایی در این حادثه وجود داشت. من خودم قبلا از این ساختمان بازدید نکرده بودم اما از مهمترین ناایمنی هایی که در چنین ساختمان هایی وجود دارد، سیم کشی های برق است. همچنین استفاده از وسایل گرمایشی در چنین مکان هایی امکان آتش سوزی را افزایش می دهد. بسیاری از کسبه این محل معترض بودند که چرا به ما گاز داده نمی شود و ما مجبوریم از برق استفاده کنیم. همین صبحت ها در زمان حادثه پلاسکو هم مطرح بود. وقتی از وسایل گرمایشی برقی استفاده شود، فشار به مرکز وارد می شود و می تواند باعث آتش سوزی شود.

ملکی با بیان اینکه چیدمان غلط یکی دیگر از ناایمنی ها در چنین پاساژهایی است، می گوید: بعضی از کسبه ها می گفتند که آتش به زیر شیروانی مغازه ها رسیده بوده است. چون شیروانی های قدیمی ستون های چوبی دارد یک آتش سوزی کوچک باعث حریق گسترده در این محل ها می شود. مغازه داران قسمت زیرشیروانی را هم از جنس پر می کنند و همین موضوع باعث گستردگی آتش سوزی می شود و از کنترل خارج می شود.

او ادامه می دهد: در بسیاری از پاساژها مثل همین ضلع شرقی پلاسکو، نه سیستم اطفای حریقی وجود دارد و نه حتی یک شلنگ آب هست که بشود آتش را خاموش کرد. الان هم درایم به سمت شب عید می رویم و خیلی از تولیدکننده ها شیفت شب برای کارگرانشان می گذارند. متاسفانه بعضی هایشان هم درها را قفل می کنند و می روند و ممکن است کارگری هنگام کار خواب آلود شود و آتش سوزی شود و نتواند بیرون بیاید. بنابراین صاحبان مغازه ها باید خودشان حواسشان به ایمنی مغازه هایشان باشد تا جلوی این حوادث گرفته شود.

هرچند آتش سوزی صبح امروز تلفات جانی نداشت اما احتمال تکرار این نوع حوادث در بسیاری از ساختمان های شبیه به پلاسکو در تهران وجود دارد. آنطور که زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران سال پیش هشدار داد ۲۲ هزار ساختمان نا ایمن در شهر تهران شناسایی شده که از این تعداد ساختمان تنها ۳۰ ساختمان ایمنی سازی شده است.

هشداری که بعد از حادثه پلاسکو بارها تکرار شده است؛ حادثه ای که در آن ساختمان پلاسکو بعد از آتش سوزی به طور کامل فروریخت و ۱۶ آتشنشان درحال اطفای حریق، زیر آوارها ماندند و فوت کردند.  

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار