کد خبر: ۹۳۸۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  به نقل از مهر عباسعلی کدخدایی امروز در بازدید از ستاد دریافت شکایت هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: زمان مقرر طبق قانون تا امروز به مدت پنج روز بود که افراد رد صلاحیت شده همچنان با مراجعه در حال شکایت هستند و همزمان ما از دو روز گذشته نیز در شورای نگهبان بررسی شکایات را آغاز کرده ایم و اعضا تا دیر وقت هم این شکایات را بررسی می‌کنند.

وی با بیان اینکه یازدهم بهمن پایان فرصتی است که شورای نگهبان در مرحله اول، شکایات را بررسی و اعلام نظر می‌کند، ادامه داد: در مرحله دوم برای کسانی که مورد تایید قرار نمی‌گیرند فرصت دیگری برای شکایت آن‌ها و بررسی است.

سخنگوی شورای نگهبان نسبت به برخی اخبار درباره تایید یا رد صلاحیت‌ها در فضای مجازی، گفت: شورای نگهبان مسئول بررسی صلاحیت جناح‌ها و احزاب نیست بلکه طبق قانون باید صلاحیت افراد را بررسی کنیم و هیچ نگاهی نداریم که چه جناح و گروه و افرادی به آن متعلق هستند و مانند همیشه بررسی‌های خود را انجام دادیم.

کدخدایی با بیان اینکه فکر می‌کنم بعد از انتشار آمار افراد و داوطلبان تایید شده مشخص می‌شود که از همه جناح‌ها حضور دارند، اظهار داشت: چه در افرادی که مورد تایید قرار گرفته و چه آن‌هایی که رد صلاحیت شده اند از تمام گروه و جناح‌ها قرار دارند، اما آنچه برای ما ملاک است وضعیت شخصی افراد ثبت نام کننده بوده و ملاک‌هایی که در قانون وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه نگاه ما به هیچ وجه سیاسی نیست و شواری نگهبان با نگاه سیاسی صلاحیت‌ها را بررسی نمی‌کند، گفت: فشار گروه‌ها و جناح‌های سیاسی همیشه وجود دارد و در تمام ادوار بوده است. بخشی از سوی دشمنان که طبیعی است و انتظار داریم و گاهی اوقات نیز از برخی دوستان است که آن هم به خاطر بی اطلاعی از وضعیت، اظهار نظرهایی می‌کنند که خواهش می‌کنیم اگر نکته یا مطلبی دارند از ما سوال و بعد اعلام نظر کنند.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: در شورای نگهبان برای اعلام نظری که کردیم مستندهای کافی داریم و داوطلبان می‌توانند مراجعه کنند و مدارک و مستندها را به آن‌ها نشان خواهیم داد.

کدخدایی بیان کرد: بیش از ۳۷۰۰ نفر از نامزدهای رد صلاحیت شده تاکنون شکایت کرده‌اند که از این تعداد ۳۴۰۰ نفر آقا و ۳۰۰ نفر هم خانم هستند که شکایت شان در سامانه ثبت می‌شود و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: مهلت ثبت شکایات نامزدهای رد صلاحیت شده تمدید نمی‌شود و ناچاریم که در همین زمان شکایات را دریافت کنیم و رسیدگی‌ها را انجام دهیم تا در مرحله اول یعنی یازدهم بهمن بتوانیم اعلام نظر کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اینکه چند درصد از دو تابعیتی‌ها رد صلاحیت شده اند، گفت: در میان نامزدهای انتخاباتی دوتابعیتی خیلی کم داشتیم و فکر می‌کنم به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار