کد خبر: ۹۵۶۶۹
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
رئیس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد:
معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سود سهام عدالت در سالجاری بیش از 200 هزار تومان برآورد می شود که از روز سوم اسفندماه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

واریز سود ۲۰۰ هزار تومانی سهام عدالت از سوم اسفند

معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سود سهام عدالت در سالجاری بیش از 200 هزار تومان برآورد می شود که از روز سوم اسفندماه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

به گزارش تجارت آنلاین، دکتر علیرضا صالح در نشست خبری امروز خود اعلام کرد: تا پایان هفته آینده میزان وصولی سهام عدالت مشخص می شود و از روز سوم اسفند با اولویت دو قشر کمیته امداد و بهزیستی واریزها انجام می گیرد و تا پایان اسفند کلیه افرادی که شماره شبای بانکی ارایه کرده اند سود دریافت خواهند کرد.

معاون وزیر اقتصاد افزود: پیش بینی می کنیم آزادسازی سهام عدالت تا آبان ماه سال آینده اجرایی شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد ارزش روز سهام عدالت یک میلیون تومانی گفت: در حال حاضر ارزش سهام عدالت که یک میلیون تومان بود تقریبا 6 برابر شده و به 6 میلیون تومان رسیده است که البته این در مورد کسانی است که سهام اسمی یک میلیون تومان را به صورت کامل در اختیار دارند.

وی گفت: عده‌ای از افراد ارزش اسمی 532 هزار تومان هر ورق سهام عدالت را دارند به همین علت ارزش واقعی سهام آنها نیز به همان نسبت حدودا 6 برابر شد و به 3 میلیون تومان رسیده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی در ادامه این نشست خبری با بیان این‌که از سال ۱۳۸۰ تاکنون حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به قیمت روز واگذاری صورت گرفته است، اظهار کرد: از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نزدیک به ۵۰۰۰ میلیارد تومان یا حدود چهار درصد با چالش مواجه شده است به عبارت دیگر بیش از ۹۵ درصد واگذاری‌ها موفق بودند.

وی ادامه داد: اما تصویری که در جامعه وجود دارد مبنی بر همین آمار است. دیدگاه عامه مردم این آمار را تایید نمی‌کند و اافکار عمومی با توجه به حاشیه‌هایی که اخیرا سازمان خصوصی سازی با آن مواجهه بوده با آمار مذکور متفاوت است.

رییس سازمان خصوصی‌سازی در ادامه در مورد برنامه‌های این سازمان برای سال آینده توضیح داد: یکی از برنامه‌های مهم سازمان شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی است. در واقع سازمان قصد دارد هر نوع واگذاری که انجام می‌دهد و هر شرکتی که قصد دارد واگذار کند را برای عموم اطلاع‌رسانی کند. درخواست من از همکارانم این بود که سازمان خصوصی سازی را اتاق شیشه‌ای کنند. ما اطلاعات محرمانه‌ای در سازمان خصوصی سازی نداریم و باید همه اطلاعات را افشا کنیم. بنابراین همه واگذاری‌ها، مصوبات، آگهی‌هایی که فراخوان شده نحوه‌ی قیمت‌گذاری، نحوه انتخاب برندگان و غیره باید روی سایت سازمان قرار بگیرد.

صالح در مورد فرآیندهای واگذاری توضیح داد: در قانون ظرفیت‌های متعددی در زمینه فرآیندهای واگذاری در اختیار سازمان قرار دارد به طور کلی سه نوع روش برای کشف قیمت در سازمان دنبال می‌شود. اگر بخواهیم به صورت بلوکی به فروش برسانیم که منجر به صندلی مدیریتی می‌شود باید افزایشی نسبت به سهام خرد داشته باشیم که میزان آن حدود ۲۰ درصد بالاتر از قیمت تابلو است.  

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های سازمان این است که در آینده پاکت مزایده را از فرآیندهای واگذاری حذف کرده و به بازار سرمایه ببریم.

رییس سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر این‌که یکی دیگر از برنامه‌های سازمان تغییر نحوه‌ی اهلیت‌سنجی مشتریان است، گفت: از ابتدای مهرماه آیین‌نامه اهلیت‌سنجی مشتریان راهبردی را در هیات واگذاری تصویب کردیم. در حال حاضر ایین‌نامه اهلیت جزو لاینفک فراخوان‌ سازمان است. اگر بخواهیم بلوک‌هایی را بفروشیم اهلیت‌ها را می‌سنجیم. مشتریان برای این‌که به صورت سلیقه‌ای انتخاب نشوند باید شرایط عمومی داشته باشند. همچنین علاوه بر توانگری مالی باید دارای تجربه مدیریتی نیز باشند.

صالح با بیان این‌که توسعه بازار سرمایه از طریق فعالان این بازار یکی دیگر از اهداف سازمان خصوصی سازی است، اظهار کرد: باید در زمینه آموزش بورس به مردم فعال باشیم و هرچه بتوانیم پس‌اندازهای کوچک مردم را وارد بازار سرمایه کنیم حرکت بیشتری در راستای اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی کرده‌ایم.

وی از راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری ٢٠ هزار میلیارد تومانی در قالب صندوق سرمایه‌گذاری معامله پذیر برای وارد کردن سرمایه‌های خرد مردم به بازار سرمایه خبر داد و افزود: قرار بود این صندوق در آینده نزدیک راه‌اندازی شود، اما در زمینه نحوه تعیین مدیریت با چالش مواجه شد و در ابتدای سال آینده راه‌اندازی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آماده پذیره‌نویسی در بورس بودیم، گفت: قرار است صندوق‌ها را تاسیس کنیم تا از طریق ثبت سفارش در اختیار مردم قرار بگیرد. مثلا به مردم دو هفته وقت بدهیم که برای ثبت نام مراجعه کنند. با سازمان بورس هم هماهنگ کردیم که کد ملی هر فرد به عنوان کد بورسی‌اش در نظر گرفته شود.

رییس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: برای سهام تا دو میلیون نیز ١٥ درصد تخفیف قائل خواهیم شد. پیش‌بینی شده است با این کار چهار تا پنج میلیون نفر از آحاد مردم وارد بازار سرمایه شوند. امیدواریم مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه این اجازه را به ما بدهد.

صالح از برنامه سازمان برای واگذاری شرکت‌های مادرتخصصی خبر داد و گفت: پیش از این زیرمجموعه‌های یک شرکت مادرتخصصی را واگذار می‌کردیم که باعث می‌شد زنجیره مدیریتی شرکت بهم بریزد. در حال حاضر برنامه‌ای را دنبال می‌کنیم که به جای واگذاری زیرمجموعه‌ها خود شرکت مادرتخصصی را وارد بورس کنیم.

وی ادامه داد: زمانی که این اتفاق رخ دهد حتی اگر شرکت واگذار نشود همین‌ که وارد بورس شده بخش دولتی موظف می‌شود رفتار حرفه‌ای بورس را دنبال کند و در این راستا هلدینگ‌های بزرگ دولتی شفاف‌سازی می‌شوند.

رییس سازمان خصوصی‌سازی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا استقلال و پرسپولیس برخلاف وعده‌های داده شده امسال واگذار نمی‌شوند، اظهار کرد: یکی از آسیب‌هایی که تاکنون در فرآیند خصوصی‌سازی داشتیم این بود که بنگاه‌هایی را واگذار کردیم که آماده‌سازی ابتدایی نکرده‌ بودیم.

صالح ادامه داد: باید برای بخش خصوصی احترام قائل شویم. اگر دولت نتواند یک بنگاه را اداره کند چگونه باید از بخش خصوصی توقع داشته باشیم که این کار را انجام دهد.

وی با تاکید بر این‌که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سرمایه ملی هستند، اضافه کرد: در شرایطی می‌خواستیم این باشگاه‌ها را واگذار کنیم که زمین چمن و ورزشگاه نداشتند. دلیل این‌که این دو باشگاه امسال واگذار نمی‌شوند نیاز به آماده‌سازی آنها و شفاف‌سازی اطلاعات‌شان بود. در این راستا جلسات زیادی با وزیر ورزش و جوانان داشتیم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم تا ابهام در بدهی و سازوکار این دو باشگاه وجود دارد نمی‌توان آنها را واگذار کرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار