کد خبر: ۹۵۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
ساعتی پیش یک شبکه اوکراینی فایل صوتی منتسب به مکالمات برج مراقبت در روز سقوط هواپیما اوکراینی را منتشر کرده است.

فایل صوتی منتسب به هواپیمای اوکراینی منتشر شد + فیلم

ساعاتی پیش خبری مبنی انتشار فایل صوتی مربوط به مکالمات برج مراقبت در روز سقوط هواپیمای اوکراینی در یکی شبکه های کشور اوکراین پخش شده است هنوز مسئولان هواپیمایی کشوری این فایل را تایید نمی کنند اما در تناقضی آشکار معتقدند این فایل محرمانه بوده و کشور اوکراین نباید چنین فایلی را منتشر کند

رئیس کمیته بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در حالی اسناد را تکذیب می‌کند که عنوان می‌کند اسناد منتشره از طرف اوکراین، محرمانه بوده است!

حسن رضایی‌فر رئیس کمیته بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره انتشار فایل صوتی مکالمه بین خلبان و برج مراقبت که اعلام کرده‌اند مربوط به پرواز اوکراین بوده است، گفت: من این فایل صوتی را نشنیده‌ام و نمی‌توانم صحت و یا سقم آن را تأیید کنم اما بعید است که فایل صوتی که منتشر شده مربوط به پرواز اوکراین باشد.

او گفت: من هم‌اکنون در مأموریت هستم و دسترسی به فایل صوتی ندارم بنابراین نمی‌توانم اظهار نظری در این باره داشته باشم، اما بعید است که فایل صوتی که در فضای مجازی منتشر شده مربوط به پرواز اوکراین باشد.

رئیس کمیته بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه انتشار فایل صوتی مکالمه بین خلبان با برج مراقبت جزو اسناد محرمانه به شمار می‌رود و انتشار آن نقض قوانین است، بنابراین این اقدام تیم اوکراین باعث می‌شود که اعتماد ما به آنها سلب شود.

اظهار کرد: تنها کشوری که دسترسی به مکالمات این هواپیما را داشته است ایران و کشور اوکراین بوده و بر اساس قوانین بین المللی کشور اوکراین حق انتشار این فایل صوتی را نداشته و این اقدام یک کار غیر تکنیکی و غیر متعارف بوده است.

وی بیان کرد: حتی دسترسی به این فایل صوتی برای کشور کانادا هم امکان پذیر نبوده است و این کشور تنها حق شنیدن این فایل صوتی را داشته است. بنابر این کشور اوکراین اقدامی غیر قانونی و غیر تکنیکی را انجام داده است.

او با اشاره به اینکه این فایل صوتی باید به صورت کامل و کارشناسی شده بررسی شود، گفت: فایلی که منتشر شده به زبان اوکراینی بوده بنابر این من به هیچ عنوان در حال حاضرنمی توانیم صحت آن را تایید کنم.

این مقام مسئول تاکید کرد: برای تایید اطلاعات دقیق این موضوع باید یک گزارش نهایی و کار کارشناسی انجام شود که زمان بر است و هم اکنون زمان پخش چنین اطلاعاتی نیست.

خبرنگار باشگاه پس از تماس تلفنی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری برای اطلاع از این موضوع با عدم پاسخ سخنگو مواجه شد، جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت و گو با خبر اظهار کرد: حرفی برای گفتن ندارم!

در همین حال سایت سلام نوگزارش داد، یک رسانه اوکراینی (یونیان اوکراین) فایلی صوتی منتشر کرده که مدعی‌است گفت‌وگوی میان برج مراقبت فرودگاه است با خلبان یک هواپیمای مسافری شرکت آسمان در لحظه سرنگون‌شدن هواپیمای اوکراینی موشک‌خورده.

بنابراین فایل، که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌‌شود، خلبان هواپیمای آسمان، شلیک موشکی با نور زیاد را در آسمان تهران و پس‌از آن، یک انفجار بزرگ و پرنور را تشخیص داده‌ و به برج‌مراقبت تهران خبر داده‌بود.

مکالمه بین هواپیمای تهران-شیراز با شماره 3768 با برج مراقبت فرودگاه (و همچنین قسمتی از مکالمه پرواز اوکراین با شماره 752) ترجمه شده از روی سایت خبری این رسانه اوکراینی را بخوانید:

زمان ضبط: 5:12 صبح

برج مراقبت: صبح بخیر پرواز هواپیمایی بین اللملی اوکراین 752 (نا مفهوم) خروج شناسایی شد، ارتفاع 260، ترافیک 6000 پا، به سمت راست گردش کن به سمت Paroch

برج: بعد از 6000 پا به سمت Paroch

خلبان پرواز شیراز (3768): ما از سمت شمال در حال نزدیک شدن هستیم 3768

برج: صبح بخیر 3768

برج: آسمان 3768 (نا مفهوم) پرواز 3343 سمت چپ رو موقعیت یابی کن، لول 110

خلبان 3768: پرواز 3768، نزدیک شو

خلبان 3768: ما از سمت شمال در حال اپروچ هستیم 3768

خلبان 3768: نخیر قربان

خلبان 3768: منطقه تقریبا ساعت 320 (جنوب غربی)، منطقه اکتیوه؟

برج: GPS (نا مفهوم)

خلبان 3768: یه سری نورایی میبینیم مثل اینکه از موشکه، چیزی هست؟

برج: منطقه 320؟ چند مایلی؟ کجا؟

خلبان 3768: مایلش رو نمیتونم دقیق بگم، ولی فکر کنم نزدیک (منطقه هوایی) پیام، (شهر) کرج

برج: چند مایلی؟ کجا؟

خلبان 3768: الان ما داریم نورشو میبینیم از اینجا. داره دور میشه

برج: چیزی به ما گزارش نشده. چی جوریه؟ نورش به چه صورتیه؟

خلبان 3768: نور موشکه دیگه

برج: به سمت شهر که احیانا حرکت نمی‌کنه؟ نه؟

خلبان 3768: شاید ... نه نه، از اونجا بلند شد ...

برج: به ما چیزی گزارش نشده ولی شما حواست بهش باشه

خلبان 3768: باشه دارم به سمت مسیر فرود میرسم

برج: پرواز هواپیمایی بین اللملی اوکراین 752، پیام رو دریافت می کنید؟

برج: پرواز هواپیمایی بین اللملی اوکراین 752، پیام رو دریافت می کنید؟

برج: پرواز هواپیمایی بین اللملی اوکراین 752، پیام رو دریافت می کنید؟

(پیام چندین بار از 2:27تا 4:25 تکرار شد، جوابی دریافت نشد)

برج: آسمان 3768، 9000 (نا مفهوم)، مسیر فرود

برج: آسمان 3768، از اون بالا شما دیگه چیزی مشاهده نمی‌کنید؟

خلبان 3768: مهندس جان، انفجار بود. یه نور بسیار بزرگی دیدیم. نمی‌دونم چی بود واقعا؟ برای ما نرماله همه چیز؟

برج: اره، فک نکنم مشکلی برای شما وجود داشته باشه

خلبان 3768: انشاالله

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار