کد خبر: ۹۶۸۶۴
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲
شورای ائتلاف در نهایت ساعاتی بعد از انتشار لیست جبهه پایداری لیست نهایی خود را منتشر کرد، لیستی که در مقایسه با لیست اولیه شش تغییر و جابجایی را شاهد است.

به گزارش خبرآنلاین، اصولگرایان بازهم به وحدت نرسیدند، ائتلافی که از دو سال پیش سنگ بنای آن گذاشته شده بود و امید زیادی وجود داشت با سرمایه ۱۶ میلیون رأی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، وحدتی حداکثری در انتخابات مجلس ۹۸ حاصل شود، اما در نهایت به سرانجام دلخواه نرسید و در اولین روز از آغاز تبلیغات انتخاباتی چندلیستی بودن اصولگرایان در انتخابات دوم اسفندماه قطعی شد.

لیستی که به سرعت حذف شد

چند روز پیش بود که لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف از دل لیست ۹۰ نفره بیرون آمد، لیستی که به سرعت با موجی از انتقادات روبرو شد و حتی برخی چهره های حاضر در آن چون محمدباقر قالیباف از آن اعلام برائت کردند، شاید همین فشارها بود که ائتلاف را مجبور به عقب نشینی کرد و لیست از کانال تلگرامی منتسب به این ائتلاف حذف شد آنهم در شرایطی که رسانه های رسمی و وابسته به اصولگرایان با قطعیت از نهایی شدن لیست خبر داده بودند.

ماجرا به همینجا ختم نشد و ائتلافی ها بازهم دور هم جمع شدن تا با بستن لیستی دیگر از انتقادات را کاهش دهند، جلسه ای که باز هم بی نتیجه ماند و ساعاتی پیش پایداری ها لیست نهایی خود را منتشر کردند و شورای ائتلافی ها هم در نهایت با تغییراتی در لیست اولیه لیست دوم را منتشر کرد

وقتی قالیباف محور اختلاف شد

ماجرای اختلاف بر سر لیست ۳۰ نفره آنجا علنی شد که حدادعادل در نامه ای که رسانه ای نیز شد به شدت از رویه جبهه پایداری در برخورد با شورای ائتلاف و سازوکار وحدت اصولگرایان انتقاد کرد و رویکرد آنها را وحدت شکن و سهم خواهانه دانست، گلایه هایی که به سرعت با پاسخ آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری روبرو شد تا اختلافات پشت درهای بسته در فاصله چند روزه باقیمانده تا انتخابات مجلس اینگونه علنی شود.

روایت های جدیدتر اما حکایت از آن دارد که سررشته اصلی اختلافات به قالیباف بازمی گردد. بنا بر آنچه خبرگزاری فارس منتشر کرده است، جبهه پایداری عنوان کرده بود که حاضر است بر سر اصول مشترک و شاخص های اصولی با ائتلاف به وحدت برسد و در اینصورت از انتشار لیست مجزا خودداری کنند اما شرط اصلی آقاتهرانی و محصولی برای ارائه فهرست مشترک حذف قالیباف بوده است.

حدادعادل با این پیشنهاد مخالفت می کند و پیشنهاد دیگری می دهد که درصورت لیست مشترک، ائتلاف با سرلیستی قالیباف منتشر شود و پایداری با سرلیستی آقاتهرانی که این پیشنهاد نیز از سوی محصولی و آقاتهرانی رد می شود. در ادامه محمدباقر قالیباف پیشنهاد دیگری می دهد و اعلام می کند حاضر است از لیست کناره گیری کند و به صورت مستقل و منفرد در انتخابات شرکت کند. لیست جبهه انقلاب نیز ۲۹ نفره منتشر شود که این نیز مورد موافقت ائتلاف قرار نمی گیرد .

لیست ثانویه با چه کسانی بسته شد؟

ساعتی قبل فهرست نهایی جبهه پایداری در تهران منتشر شد و ائتلاف نیروهای انقلاب نیز به فاصله ای کوتاه لیست ثانویه را با برخی تغییرات و جابجایی ها منتشر کرد. در لیست جدید ۶ چهره از لیست اولیه حذف و چهره هایی جدید جایگزین شده اند. شش چهره جدید لیست شورای ائتلاف شامل رضا تقی پور، اقبال شاکری، مجتبی توانگر، مصطفی زمانیان، ابوالفضل عمویی، احسان خاندوزی می شود. براین اساس جلیل بشارتی، عزت الله اکبری، جواد نیکی ملکی،علی جعفری، امیرابراهیم رسولی و مجتبی ابراهیمی از چهره های حاضر در لیست اولیه بودند که شانس حضور در لیست نهایی را پیدا نکردند.

در جدول زیر به تغییرات در لیست اولیه و ثانویه اشاره شده است؛

لیست اولیه شورای ائتلاف

لیست ثانویه شورای ائتلاف

محمد باقر قالیباف

محمدباقر قالیباف

مصطفی میرسلیم

مصطفی میرسلیم

جلیل بشارتی

رضا تقی پور

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی

 کیومرث هاشمی

کیومرث هاشمی

عزت الله اکبری

اقبال شاکری

الیاس نادران

الیاس نادران

 مصطفی میرسلیم

مصطفی میرسلیم

سید رضا تقوی

سید رضا تقوی

سید محمود نبویان

سید محمود نبویان

سید محمد آقامیری

سید محمد آقامیری

زهره الهیان

زهره الهیان

فاطمه رهبر

فاطمه رهبر

سوده نجفی

سوده نجفی

عاطفه خادمی

عاطفه خادمی

فاطمه قاسم پور

فاطمه قاسم پور

سمیه رفیعی

سمیه رفیعی

مجتبی ثابتی

مجتی ثابتی

سیدنظام الدین موسوی

سیدنظام الدین موسوی

سیدمحسن دهنوی

سیدمحسن دهنوی

جواد نیکی ملکی

مصطفی زمانیان

احمد نادری

احمد نادری

علی جعفری

ابوالفضل عمویی

مالک شریعتی

مالک شریعتی

امیر ابراهیم رسولی

احسان خاندوزی

مجتبی ابراهیمی

مجتبی توانگر

مجتبی رضاخواه

مجتبی رضاخواه

محسن پیرهادی

محسن پیرهادی

علی شمسی پور

علی شمسی پور

کاندیدای اختصاصی اسلامشهر در لیست ۳۰ نفره تهران: سعید کرمی

کاندیدای اختصاصی شهرری در لیست ۳۰ نفره تهران: سید علی یزدی خواه

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار