کد خبر: ۹۶۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
امام جمعه اردبیل:
اردبیل - امام جمعه اردبیل با بیان اینکه از مسئولان می‌خواهیم برای بازگشایی راه‌های روستایی اردبیل، خلخال و کیوی جدیت بیشتری مبذول کنند، گفت: از دولت هم یک مطالبه داریم و آن رعایت عدالت است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل عنوان کرد: برای بارش نعمت برف و باران در کشور مخصوصاً در استان، خداوند را شاکر هستیم و از تلاش شبانه روزی مسئولان مخصوصاً اداره راهداری در بازگشایی راه‌ها تشکر می‌کنیم.

وی افزود: از مسئولان استانی می‌خواهیم برای بازگشایی هرچه بیشتر راه‌های روستایی اردبیل و خلخال و کیوی جدیت بیشتر مبذول دارند. از دولت هم یک مطالبه داریم و آن رعایت عدالت است. در بعضی از مناطق خلخال و کیوی ارتفاع برف به چهار متر رسیده است. ۵۶ روستا در محاصره کامل برف بود و با اسب و قاطر آرد را به نانوایی‌های آن مناطق می‌رساندند. این بارش در ۵۰ سال اخیر در خلخال بی سابقه بوده و دما به زیر ۲۵ درجه رسیده است.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: چگونه است برای استانی که یک متر برف دارد اعتبارات ویژه داده می‌شود اما خلخال و کیوی در اردبیل فراموش می‌شود. اگر در آن استان در سال یک بار برف بیاید، خلخال ما تمام پاییز و زمستان در برف است و در بعضی از سال‌ها تلفات هم داشته است. در آن استان برف سریعاً آب می‌شود اما در خلخال ماندگاری دارد. از دولت محترم می‌خواهیم ماشین‌های سنگین برف روب نو را در حد کفایت به این شهرستان اختصاص دهد.

وی یادآور شد: گلایه دوم ما این است که منطقه جنوب استان اردبیل، ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب تولید می‌کند. چطور می‌شود که سرما، طوفان، کولاک و سیلاب آن را استان ما متحمل می‌شود اما از مجموعه ۴۵۰ میلیون مترمکعب فقط ۵۰ میلیون متر مکعب به استان اردبیل اختصاص پیدا می‌کند. مدیریت ارشد و از کسانی که به عنوان نماینده انتخاب خواهند شد می‌خواهم با تمام توان در زدودن این تبعیض از ساحت استان تلاش نمایند.

عاملی در ادامه افزود: از اداره اطلاعات و دادگستری که با هماهنگی کامل محموله ۱۵۰ کیلوگرمی هروئین را در گمرک بیله سوار قبل از خروج از کشور کشف و مجرمین را دستگیر کردند صمیمانه قدردانی می‌کنیم؛ قطعاً با خروج این محموله شوم از کشور، هم لطمه حیثیتی بزرگ به کشور وارد می‌شد و هم عزیزان ما در کشور آذربایجان به شدت متضرّر می‌شدند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: از حضور استثنایی اهالی استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر می‌کنم. امسال غوغا بود انتظار هم همین بود و این اجتماع عظیم علت داشت. یک علت اصلی آن خود آمریکا بود. اهانت‌های مکرر ترامپ و پمپئو به ملت ما، دست گذاشتن روی شرف و غیرت ملی و دینی آنها بود. رجزخوانی‌ها، تهدیدها، دخالت‌ها و اهانت‌های ترامپ، ملت ما را به شدت منسجم کرد.

عاملی ادامه داد: ملت ما هر وقت احساس خطر کند منافع ملی و مصالح کلان کشوری را بر همه چیز مقدم می‌کند و آن را در اولویت قرار می‌دهد. وقتی پمپئو بگوید ملت ایران را آن قدر گرسنه نگه می‌داریم تا در برابر ما تسلیم شوند معلوم است که ملت ما این اهانت بی شرمانه را بر نمی تابد و به میدان می‌آید.

وی یادآور شد: ترور شهید سلیمانی که یک جنایت بسیار عریان، بسیار زشت، بسیار موهن، بسیار وقیحانه و خنجر به عرق ملی ایرانیان بود که عامل دوم در تحریک ملت ما برای حضور در راهپیمایی بود. تمام دولت‌های دنیا غبطه این حضور ملت ما را می‌خورند اما از آن بی بهره اند. انقلاب اسلامی یک پدیده است و بقای آن در چهل سال با طوفانی ترین توطئه‌ها یک پدیده دیگر است. همه دنیا تعجب می‌کنند که چگونه در تاریخ بشر انقلابی پیدا شده که شور مردم در آن بعد از ۴۰ سال مثل اول انقلاب است و با وجود فشارهای وحشتناک از اصول خود کوتاه نمی آیند.

عاملی یادآور شد: این راهپیمایی رفراندوم عظیم و بی نظیر در حق انقلاب، نظام، قانون اساسی و نظام ولایت فقیه بوده و پیام آن وجود عظیم‌ترین پشتوانه امنیتی برای کشور و نظام است. هیچ سلاح و حربه‌ای مثل حضور مردم در مقوله امنیت دخیل نیست. این حضور با وجود فشارهای بیشتر آمریکا در این سال معنای بسیار خاصی دارد. این انقلاب بزرگترین پشتوانه مردمی را دارد. از این اجتماع معلوم شد که انقلاب صاحب دارد و صاحب اصلی آن، ملت است و تا صاحب انقلاب ملت است، انقلاب تضمین شده است.

امام جمعه اردبیل افزود: این حضور معنایش آن بود که تلاش چهل ساله آمریکا برای شکستن اراده این ملت همه به هدر رفته است. این اجتماع مخصوصاً نشان داد که آمریکا در جنگ عظیم روانی و تبلیغاتی شکست خورده و کل هزینه‌های آمریکا برای کانال‌ها، سایت‌ها، ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی و… همه از بین رفته و آمریکا در نهایت به نقطه صفر رسیده است.

عاملی به دیگر آثار حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اشاره کرد و افزود: این حضور انسجام عظیم ملت ما را نشان داد و معلوم شد که وحدت در حد اعلی در کشور ما حاصل شده و منطق استقامت و مقاومت منشور راه آینده ملت ماست.

وی اضافه کرد: یوم الله ۲۲ بهمن نشان داد که فشار حداکثری و محاصره بی نظیر اقتصادی نتیجه عکس داده و ملت ما به جای تسلیم و سازش راه عزت، شرف و مقاومت در برابر قدرت اهریمنی آمریکا را انتخاب کرده است. دشمنان در این چهل سال طرح‌ها و برنامه‌ها و توطئه‌های عظیمی ریختند اما نتیجه عکس داد.

عاملی در ادامه و خطاب به مسئولان گفت: این ملت حجت را بر شما تمام کرد. مسئولیت شما بسیار سنگین شد شما باید مناسب با شأن این ملت کار کنید.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: با حضور این ملت دیگر چیزی نمانده که شما به آن دل خوش کنید که جمهوری اسلامی خواهد رفت. هر روز به بهانه‌ای دلتان را خوش می‌کردید ولی اجتماع ۲۲ بهمن تمام بهانه‌ها را از شما گرفت و تمام توهمات شما را باطل کرد. من ناصحانه به دولتمردان آمریکا می‌گویم انسان آگاه و باهوش و با کیاست دو بار از یک سوراخ گزیده نمی‌شود. دوباره به کانال‌های هوایی و اجتماعی و به اپوزیسیون خائن ایرانی پول ندهید و ثروت ملت خود را با دست این بی لیاقت‌ها نفله نکنید.

وی یادآور شد: ۲۲ بهمن ثابت کرد که آنها برای شما خیانت کردند. این اجتماع عظیم نشان داد که مشورت منافقین به پمپئو و ترامپ و جان بولتون کاملاً اشتباه بوده و آنها به این سه نفر خیانت کرده‌اند. آنها آنقدر سر این سه نفر کلاه گشاد گذاشتند که جان بولتون می‌گفت عید کریسمس را در تهران برگزار خواهم کرد ولی او رفت و ما و انقلاب ما هنوز هست.

عاملی تصریح کرد: چاره آمریکا فقط یک راه است و آن پذیرفتن ایران مستقل و ایران مقتدر است. ایرانی که بحمدالله قدرت فائق منطقه است و بدون ایران شما به هیچ مقصدی در غرب آسیا نمی‌رسید. چاره کار یک چیز است و آن خضوع در برابر اراده بلند و محکم ملتی بزرگ باید با این ملت با تعظیم و تکریم و احترام حرف زد

به گفته وی مجلس خانه ملت است و به خانه‌ ملت نباید نامحرم یا خائن وارد شود. خائن نیز نمی‌آید بگوید من خائنم، بلکه با ترفندهای تبلیغاتی چنان هوا را غبار آلود می‌کند که طرف بعداً متوجه می‌شود چه اتفاقی افتاده است. ثانیاً، مجلس مرکز حساس‌ترین تصمیمات کشور است و سرنوشت کشور آنجا رقم می‌خورد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل ادامه داد: انتخابات مجلس بسیار مهم است، حتی از انتخابات ریاست جمهوری هم مهم‌تر است، چون مجلس و فراکسیون‌های قوی مجلس است که دولت و رئیس جمهور را مدیریت می‌کند. اگر وزن فراکسیون‌ها بالا برود و متعهد به پاک بودن باشند، قدرت کشور را جا به جا می‌کنند، در مصوبات نقش اصلی را دارند برای استیضاح وزرا و رئیس جمهور قدرت دارند هم می‌توانند موتور محرک و هم قدرت بازدارنده برای دولت باشند.

امام جمعه اردبیل با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه با هر انتخابات خونی تازه به رگ‌های کشور تزریق می‌شود و به همین خاطر طی سالیان متمادی دشمن خواسته است که در ایران یا انتخابات نباشد و یا کمرنگ باشد؛ گفت: مسئول خوب انتخاب کردن یک حسنه بزرگ است. بنابراین دفتر حسنات خود را از این حسنه خالی نگذارید و بالعکس گاهی قصور ما باعث می‌شود تولیت امور مهم به دست انسان‌های کوچک، ناشی و ناسالم بیفتد و فسادهایی درست شود که مسببین آن باید پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه کشور ما از فقدان قوانین پیشرفته که معضلات بنیان کن را حل کند، رنج می‌برد عنوان کرد: هنر نماینده کار عمرانی نیست، به تعبیر مقام معظم رهبری، عمران و آبادانی وظیفه دولت است و وظیفه نماینده مجلس شناخت و تصویب قوانین مورد نیاز و مشخص کردن مسیر حرکت قوای مجریه و قضائیه است.

عاملی گفت: مجلسی که در بحران اقتصادی نتواند با یک طرح بسیار هوشمندانه دست و پای آمریکا را جمع کند و طرح‌های خزانه داری آمریکا را فلج و زمین گیر کند در رأس امور نخواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر الزام مطالبه گری مردم از نامزدهای مجلس شورای اسلامی در باب برنامه‌هایشان در راستای معضلات فرهنگی، اظهار کرد: ما معضلات حاد فرهنگی مثل طلاق، بحران هویت، بزه‌های اجتماعی، محرومیت طبقاتی و مشکلاتی نظیر ازدواج، فرار مغزها و… داریم، آیا تا به حال از نامزدهای مطرح برای این معضلات اقتصادی و فرهنگی برنامه خواسته‌اید؟.

عاملی گفت: متوسط حقوق هر نماینده ماهی ۱۵ یا ۲۰ میلیون تومان است پس اگر در این حال کاندیدایی به صورت میلیاردی هزینه کند، سوال بسیار بزرگی پیدا می‌شود که آیا او به خاطر عشق به ملت خود و عشق به ترقی و تعالی کشور از میلیاردها تومان پول خود می‌گذرد یا اینکه این فداکاری ظاهرش فداکاری است و باطن آن اتصال چنین نامزدی به قطب ثروت و قدرت است. طبعاً چنین اتصالی او را مدیون و حریت و استقلال را از او می‌گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار