کد خبر: ۲۲۷۷۰۶
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰
آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد تمدید محدودیت داوطلبانه عرضه توسط گروه اوپک پلاس تا پایان سال ۲۰۲۳، بازار را با کمبود چشمگیر عرضه در سه ماهه چهارم روبرو خواهد کرد.

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی: نفت نایاب می شود

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد تمدید محدودیت داوطلبانه عرضه توسط گروه اوپک پلاس تا پایان سال ۲۰۲۳، بازار را با کمبود چشمگیر عرضه در سه ماهه چهارم روبرو خواهد کرد.

اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروف هستند، محدود کردن عرضه را در سال ۲۰۲۲ با هدف حمایت از بازار، آغاز کردند. بهای نفت برنت ماه جاری برای نخستین بار در سال میلادی جاری، در واکنش به تصمیم عربستان سعودی و روسیه برای تمدید کاهش عرضه اضافی ۱.۳ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۳، از مرز ۹۰ دلار در هر بشکه عبور کرد.

محدودیت عرضه بیش از ۲.۵ میلیون بشکه در روز نفت از سوی اعضای اوپک پلاس از ابتدای سال ۲۰۲۳، تاکنون با عرضه بالاتر از سوی تولیدکنندگان خارج از این گروه شامل آمریکا، برزیل و همچنین ایران، جبران شده است.

در گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: اما از سپتامبر به بعد، کاهش تولید اوپک پلاس، باعث کمبود قابل توجه عرضه در سه ماهه چهارم می‌شود. با این حال، عدم کاهش عرضه در آغاز سال آینده، توازن بازار را به سمت مازاد تغییر می‌دهد و نشان دهنده آن است که ذخایر در سطوح بسیار پایین خواهند بود و خطر افزایش دوباره نوسانات در یک محیط اقتصادی شکننده را افزایش می‌دهد.

نگرانی‌های اقتصادی گسترده‌تر، به‌دلیل بهبودی کندی روند احیای اقتصادی پساکرونایی چین، با نگرانی از بالا ماندن نرخ‌های بهره در آمریکا، تشدید شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد با این حال، تقاضا برای نفت در بزرگترین واردکننده نفت جهان، تاکنون به طور قابل توجهی تحت تاثیر رکود اقتصادی این کشور قرار نگرفته است. چین عامل تاثیرگذار بزرگ نامعلوم است. هر گونه ضعف ناگهانی فعالیت صنعتی و تقاضای چین، احتمالا پیامد جهانی خواهد داشت و فضای چالش برانگیزتری را برای بازارهای نوظهور در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین ایجاد می‌کند.

برآوردها از میزان تقاضا و عرضه جهانی در سال میلادی جاری و سال آینده در میان موسسات برجسته پیش بینی کننده، به طور قابل توجهی متفاوت است. آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود، نسبت به تقاضای چین در طول سال ۲۰۲۳ خوش بین بودند و برآوردهای خود از تقاضای جهانی برای امسال و سال آینده را تا حد زیادی بدون تغییر حفظ کردند.

آژانس بین‌المللی انرژی برآورد کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۳، به میزان ۲.۲ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند، در حالی که اوپک رشد ۲.۴۴ میلیون بشکه در روز را پیش بینی کرده است. برآورد این دو از وضعیت تقاضا در سال ۲۰۲۴ متفاوت است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که رشد به شدت کاهش پیدا کرده و به یک میلیون بشکه در روز برسد، در حالی که اوپک برآورد بسیار بهتر رشد ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز را دارد.

بر اساس گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا، رشد تقاضا را ۱.۸۱ میلیون بشکه در روز برای سال ۲۰۲۳ و ۱.۳۶ میلیون بشکه در روز برای سال ۲۰۲۴پیش بینی کرده است.

در همین حال تحلیلگران واحد تحقیقات جهانی بانک امریکا پیش بینی کردند تداوم کاهش عرضه اوپک پلاس تا پایان سال و تقاضای مثبت در آسیا، می‌تواند قیمت نفت برنت را تا پیش از سال ۲۰۲۴، به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

بهای نفت برنت در معاملات روز پنج شنبه، با ۳۶ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، به ۹۲ دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۵ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، به ۸۸ دلار و ۸۷ سنت در هر بشکه رسید.

بهای نفت برنت هفته گذشته برای نخستین بار در سال میلادی جاری، در واکنش به تصمیم عربستان سعودی و روسیه برای تمدید کاهش عرضه اضافی ۱.۳ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۳، از مرز ۹۰ دلار در هر بشکه عبور کرد.

تحلیلگران بانک آمریکا در یادداشتی نوشتند: آسیا پیشتاز رشد تقاضای جهانی انرژی است و چین به افزایش ذخایر نفت خود ادامه داده است تا وابستگی خود به واردات را حفظ کند.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران این بانک سرمایه‌گذاری همچنین گفتند که پالایشگاه‌های هندی از تحریم‌ها علیه روسیه و ایران که امکان دسترسی آنها به نفت ارزان‌تر و فروش کالاهای نفتی گران‌تر به اروپا را فراهم کرده، سود برده‌اند. با این حال، در میان مدت، فروش خودروهای برقی در سراسر آسیا، به ویژه در هند که تولیدکنندگان داخلی قیمتها را پایین می آورند، افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه، توازن بازار فرآورده های نفتی آسیا و اقیانوسیه ممکن است دستخوش تغییر شود زیرا چین و هند آماده صادرات سوخت مازادی هستند که در داخل کشور مصرف نمی‌کنند.

برچسب ها: نفت ، اوپک ، اوپک پلاس ، قیمت نفت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار