کد خبر: ۲۳۷۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۳:۲۸
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: پشه آئدس در محدوده شهرستان بابل یافت نشده و خوشبختانه موردی از بیماری تب دنگی نیز گزارش نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  محمدرضا عادل‌مشهدسری طی گفت و گویی اظهار کرد: پشه‌های آئدس، پشه‌های مهاجمی هستند که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و معتدله زندگی می‌کنند. این پشه‌ها تمایل زیادی به خونخواری از انسان دارند و در طول روز به‌ویژه نزدیک طلوع و غروب آفتاب افراد را مورد گزش قرار می‌دهند. وی افزود: راه های پیشگیری از تکثیر پشه آئدس می‌توان به جلوگیری از تجمع آب‌های راکد، عدم رهاسازی ظروف یکبار مصرف و قوطی کنسرو در طبیعت، جمع‌آوری لاستیک‌های مستعمل و رهاشده در محیط، تعبیه درب روی ظروف محتوای آب، تخلیه و تمیز کردن ظروف محتوی آب مانند ظروف زیر گلدان‌ها و ... اشاره کرد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل در همین راستا ادامه داد: از جمله بیماری‌های منتقله از طریق پشه آئدس، تب دنگی می‌باشد که یک بیماری ویروسی است و توسط گزش پشه آئدس منتقل می‌شود.وی پوشیدن لباس‌های آستین‌بلند، پاچه بلند و رنگ روشن، استفاده از اسپری یا قلم دافع حشرات بر روی مناطقی از پوست که با لباس پوشیده نمی‌شود، استفاده از پشه‌بند در صورت استراحت در فضای باز، نصب توری بر روی درب و پنجره‌ها و اطمینان از سالم بودن آنها، پرهیز از بیرون رفتن در ساعات پر گزش را راههای پیشگیری از تب دنگی دانست.معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: از علائم بیماری تب دنگی، می‌توان به علائم تب، سردرد شدید، درد عضلانی، درد مفصلی، درد استخوانی، درد حدقه چشم، بثورات جلدی و... اشاره کرد.معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل با توجه به اینکه سابقه سفر (زندگی) دو هفته قبل از بروز علائم و تب به منطقه‌ای که تب دنگی در آنجا وجود دارد، مهم می‌باشد، اظهار داشت:حتماً در زمان مراجعه به پزشک خود اطلاع دهید

و در صورت بروز هرگونه علائم ذکرشده، در اسرع وقت به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت محل زندگی خود مراجعه فرمایید.وی با اشاره به اینکه تله‌گذاری‌های متعدد که توسط کارشناسان واحد مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صورت پذیرفته بیان کرد: تاکنون، پشه آئدس در محدوده شهرستان بابل یافت نشده و خوشبختانه موردی از بیماری تب دنگی گزارش نشده است.عادل قلعه سری اظهار کرد: در برنامه اجرایی پیشگیری و کنترل بیماریهای منتقله از پشه مهاجم آئدس وزارت بهداشت، این دانشگاه با توجه به ظرفیت در گروه دانشگاه‌های علوم پزشکی فاز یک مراقبت در مواجهه با پشه مهاجم آئدس و سایر عوامل اکولوژیک و اقلیمی و میزان تردد و ... قرار دارد.معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: با توجه به گسترش بیماری تب دنگی در برخی از استان‌های جنوبی و نیز صید پشه در استان گیلان از مردم شریف شهرستان بابل خواهشمندیم که با رعایت نکات ذکرشده، از خود در برابر گزش پشه محافظت کنند.

منبع : فارس
برچسب ها: آئدس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار