کد خبر: ۳۳۳۵۰
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۱
آیت الله هاشمی رفسنجانی:
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تاکید بر کمک به دولت در اجرای مسایل کشور گفت: الان در یکی از سخت ترین گردنه ها هستیم که باید با تلاش همگانی و لطف خداوند از این مرحله بگذریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تاکید بر کمک به دولت در اجرای مسایل کشور گفت: الان در یکی از سخت ترین گردنه ها هستیم که باید با تلاش همگانی و لطف خداوند از این مرحله بگذریم.

به گزارش ایرنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی، در دیدار جمعی از فعالان سیاسی استان کرمان، تلاش برای توسعه کشور را وظیفه هر ایرانی در هر سطحی دانست و گفت: باید به دولت که مسئول اجرای مسایل کشور است، کمک کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که «در انقلاب جزر و مدهای زیادی داشتیم»، گفت: الان هم در یکی از سخت ترین گردنه ها هستیم که باید با تلاش همگانی و لطف خداوند از این مرحله بگذریم.

وی با برشمردن ویژگی های تاریخی، جغرافیایی و منابع فراوان ایران، گفت: ایران با مردمی مسلمان و جوانان تحصیلکرده باید الگوی کشورهای اسلامی باشد که زیرساخت های آن فراهم شده و سیاست های کلی تدوین شده که اگر چه در مقطعی به انحراف رفت، اما با هوشیاری مردم برگشت و امروز به سوی تعالی و پیشرفت می رود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش به ابعاد انسانی و شیطانی بشریت در خلقت پرداخت و با بیان تفاوت های انسان و ملائک، گفت: اگر اختیار انسان ها با آگاهی و اطلاعات باشد، انسان را و به تبع آن جامعه را به سوی خوبی ها هدایت می کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، رشد آگاهی در جوامع بشری را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: اساس آگاهی در کارگاه آفرینش هست و انسان ها به تدریج آن را کشف می کنند و اگر استفاده عاقلانه از آن نشود، به انحراف ختم می شود.

وی گسترش تروریسم را نمونه ای بارز برای انحراف و کج فهمی دانست و گفت: در حالی که آگاهی باید در خدمت سعادت جوامع باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام استعمار و استبداد را دو راه دیگر برای انحراف جوامع بشری توصیف کرد و گفت: اگر مردم کشورها بی تفاوت باشند، مسیر حرکت مستبدها را صاف و هموار می کنند.

وی در ادامه با تحسین روحیات مردم ایران، مخصوصاً در سال های مبارزه، گفت: فقط با حضور مردم در خیابان ها بود که سرانجام کاخ مستبد زمان فرو ریخت و وقتی کشور به دست مردم و مبارزین افتاد، استبداد و استعمار دچار خوف و وحشت شدند و فرار کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، شایستگی گفتار و رفتار ایرانیان را بسیار بالا دانست و افزود: این اعتبار در قانون اساسی به مردم داده شد که مردم همه مسئولیت های کشور را با رأی خود انتخاب کنند.

وی دو انتخابات سال های 92 و 94 را نشانه ا ی از حاکمیت اراده مردم در سرنوشت کشور دانست و گفت: مردمی که با مقاومت و صبر سیاسی، دولت تدبیر و امید را انتخاب کرده اند، علی رغم تبلیغات منفی مخالفان، نا امید نمی شوند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مخالفت های صریح مخالفان دولت با برجام که یک پرونده ملی است، گفت: امید مخالفان دولت این است که عمر این دولت را چهار ساله کنند و نگرانی های آنها این است که این دولت موفق و در اراده و رأی مردم مستقر شود.

وی در پاسخ به انتقاد یکی از حاضران که چرا دولت نمی گوید که موانع و مشکلاتش چیست، گفت: ما می خواهیم ایران را بسازیم و نمی خواهیم هیاهو شود، چون انقلاب تضعیف می شود. ما نمی توانیم مشکلات را بگوییم. آقای روحانی هم نمی تواند برخی مشکلات خود و حتی منشاء و دلایل مشکلات بجا مانده از دولت سابق را بگوید. چون به صلاح و مصلحت کشور در ابعاد داخلی و خارجی نیست و نخواهد بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، افزود: به همین دلیل که برخی مشکلات قابل گفتن نیست، از مردم و به ویژه جوانان می خواهم مثل دو انتخابات گذشته، امیدوارانه در صحنه باشند و مأیوس نشوند و نگذارند اعتبار اعتدالی کشور که حالا شهرت جهانی یافته، توسط عده ای تندرو دوباره بشکند.

وی با بیان مصادیقی از کارهای غیراخلاقی که در 10 سال گذشته در کشور انجام می شد، گفت: نگرانی واقعی این است که به تعبیر قرآن، عده ای گمراه، خیال می کنند دارند کارهای خوب انجام می دهند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی رفتار و گفتار حضرت علی(ع) را نمونه اعلای اخلاق اسلامی و انسانی دانست و گفت: شیعه آن امام باید توجه داشته باشد که در مسیر سیاست ورزی، دچار غیر اخلاقی ها نشود که در آن صورت شکست و پیروزی برایش «احدی الحسنین» است.

وی رعایت اخلاق را وظیفه هر شیعه، هر مسلمان و حتی هر انسانی دانست و گفت: فضایل اخلاقی،لشکریان عقل و رذایل اخلاقی، لشکریان جهل هستند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، خصومت ها، تهمت ها و کینه ها را نتیجه رشد رذیلت های اخلاقی دانست و گفت: وظیفه جامعه است که در سرنوشت خود دخالت کند و در مقابل تهدیدهای اخلاقی مخالفان، میدان را خالی نکند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی انقلاب اسلامی را نظامی بر پایه تفکرات اصیل تشیّع دانست و با اشاره به ساختار نظام اسلامی، گفت: همه مسئولیت ها از رهبری گرفته تا شوراهای روستاها براساس رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم است.

وی رعایت به قانون را مهم دانست و گفت: عمل خلاف قانون گناه است و از آن بدتر و گناه تر این است که بعضی ها قانون را براساس خواسته های خود تغییر می دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار