کد خبر: ۳۹۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت ‌۲۳۶ هزار میلیارد تومان هزینه جاری در بودجه پیش‌بینی کرده که نسبت به سال قبل ۱۱ درصد افزایش داشته و نشان می‌دهد، خبری از کوچک شدن دولت نیست.
به گزارش  تسنیم«پویا» مسعود خوانساری امروز در بیست و یکمین جلسه هیأت نمایندگان با اشاره به جهش ناگهانی قیمت دلار و رسیدن آن به حدود 4 هزار تومان،‌ اظهار داشت: تحلیل‌های مختلفی در مورد افزایش قیمت دلار مطرح است، برخی دلیل این افزایش را سفرهای زائران در اربعین به کربلا می دانند  و عده‌ای آن را به دلیل انتخابات آمریکا و برخی نیز عنوان کردند که افزایش تقاضا و رونق اقتصادی منجر به افزایش قیمت دلار شده است.

وی با اشاره به اینکه ازسمت  مسئولان دولتی هیچ کس اظهارنظری در مورد دلیل افزایش قیمت دلار مطرح نکرده است افزود: دلایل عنوان شده گمانه‌زنی در سطح رسانه‌ ای بوده است اما باید توجه داشت که افزایش قیمت دلار طبیعی بوده و بارها هم در اتاق بازرگانی تهران مطرح شده که در طول سه سال گذشته حدود 60 درصد تورم ریالی داشتیم، اما اثر آن روی ارز دیده نشد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: دولت یازدهم با دلار 3050 تومان کار خود را آغاز کرد و آن را با قیمت 3500 تومان تقریباً ثابت نگه داشت و باید توجه داشت که این ثبات به دلیل تزریق ارز مبادله‌ای بوده است اما در نتیجه در دو هفته قبل نرخ ارز  به صورت ناگهانی جهش کرد و توانست قسمتی از 60 درصد تورم را پوشش دهد.

وی افزود: دولت‌ها فکر می‌کنند بروز قیمت واقعی دلار باعث تضعیف ریال می‌شود، بنابراین به صورت مصنوعی قیمت آن را حفظ می‌کنند و اما ارز ناگهان به قیمت واقعی خود می رسد.

دولت قصد کوچک شدن ندارد

خوانساری در بخش دیگری از سخنانش به تزریق دلار ارزان در دولت گذشته  اشاره کرد و اظهار داشت:  پیشنهاد دولت(یازدهم) در لایحه بودجه برای قیمت دلار 3300 تومان است و با توجه به قیمت 3970 تومانی فعلی بیش از 600 تومان اختلاف وجود دارد و انتظار ما از دولت این است که واقعیت‌ها دیده شود.

وی با اشاره به اینکه کلیات بودجه در مجلس با رقم 320 هزار میلیارد تومان بسته شده است گفت: این رقم 8.7 درصد نسبت به سال گذشته رشد دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت ‌236 هزار میلیارد تومان هزینه جاری در بودجه پیش‌بینی کرده که نسبت به سال قبل 11 درصد افزایش داشته و نشان می‌دهد، خبری از کوچک شدن دولت نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار