کد خبر: ۵۶۰۶۸
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
واکنش جالب سیف به افزایش قیمت دلار!
نرخ ارز و گرانی قیمت دلار این روزها جنگی پنهان بین موافقان و منتقدان دولت به وجود آورده است. منتقدان از بانک مرکزی به عنوان متهم اصلی دلار گران نام می برند و در مقابل ساکنان برج لاجوردی میرداماد منتقدان را به بزرگ نمایی و سیاه نمایی متهم می کنند.
واکنش جالب سیف به افزایش قیمت دلار در توئیتر
نرخ ارز و گرانی قیمت دلار این روزها جنگی پنهان بین موافقان و منتقدان دولت به وجود آورده است و هر یک تلاش می کنند دیگری را به بزرگنمایی یا بی توجهی در خصوص گرانی دلار متهم کنند. منتقدان از بانک مرکزی به عنوان متهم اصلی دلار گران نام می برند و در مقابل ساکنان برج لاجوردی میرداماد منتقدان را به بزرگنمایی و سیاه نمایی متهم می کنند.
در تازه ترین این رویدادها  امروز ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی در واکنش به قیمت ارز در توئیت خود نوشت: "با کمال تعجب بعضی به محض مشاهده تغییراتی در قیمت ارز شتاب‌زده از دلال‌ها و سوداگران سبقت می‌گیرند و با بزرگنمایی تغییرات قیمت، چنان اظهار خوشحالی می‌کنند که کم از شادی ترامپ ندارد ولی این شادی دیری نمی‌پاید و بر اساس روند هر ساله در ماه‌های بهمن و اسفند، مسیر کاهشی پیدا می‌کند."
واکنش جالب سیف به افزایش قیمت دلار در توئیتر
اشاره سیف به خبرگزاری های منتقد دولت است که دولت و بانک مرکزی را مقصر اصلی گرانی های دلار اعلام می کنند و می گویند هر سال دولت از محل افزایش قیمت دلار کسری بودجه خود را جبران می کند!
در همین رابطه تسنیم در گزارشی به مساله گرانی دلار در بازار اشاره کرد و نوشت: افرادی که در بازار ارز شغل شان خرید و فروش دلار است از دست های پشت پرده ای می گویند که از افزایش قیمت دلار سودهای میلیاردی به جیب می زنند و اجازه نمی دهند قیمت ها کاهش یابد.
برخی از این افراد دولت و بانک مرکزی را مقصر اصلی گرانی های دلار اعلام می کنند و می گویند هر سال دولت از محل افزایش قیمت دلار کسری بودجه خود را جبران می کند و عده دیگری هم می گویند که اگر بانک مرکزی مثل قبل وارد بازار می شد دلار تا این قیمت بالا نمی رفت.
دلال ارزی دیگری هم می‌گوید: این کارها کار بانک مرکزی است به‌خاطر اینکه دولت و بانک مرکزی راحت می‌توانند با تزریق دلار بازار را کنترل کنند ولی وقتی بانک مرکزی بعضی روزها دلار کم عرضه می‌کند و قیمت را بالا می‌برد همین وضعیت شکل می‌گیرد.
باوجود افزایش قیمت ها در بازار و گلایه فعالان این بخش از کمبود ارز، هنوز معاون ارزی بانک مرکزی که اتفاقاً مسوولیت تنظیم بازار برعهده اوست، سیاست خاصی برای مهار گرانی دلار انجام نداده است.
این قیمت ها در حالی هر روز در بازار ارز رکوردهای جدیدی را به ثبت می رسانند که قبلاً نوبخت سخنگوی دولت از خاطر مکدر رئیس جمهور به دلیل گرانی دلار سخن گفته بود. اما ظاهرا خاطر مکدر رئیس جمهور هم نتوانست ابزار محرکی برای بانک مرکزی باشد تا نسبت به مدیریت قیمت ها در بازار اقدام کند.
نرخ دلار امروز هم با سیر صعودی همراه شد و در بالاترین قیمت به 4453 تومان رسید. البته فعالان بازار ارز نرخ های مختلفی را برای دلار در روز جاری از  4440 تا 4450 تومان ثبت کرده اند.
صراف های خیابان فردوسی می گویند: با وجود افزایش قیمت، خرید و فروش چندانی در بازار امروز انجام نشد. البته برخی صراف ها که از وقایع اخیر در بازار ارز در شوک به سر می برند و دلیل قانع کننده ای برای گرانی های اخیر این بازار پیدا نمی کنند این بار به این نتیجه رسیده اند که پایان سال را توجیه گرانی های دلار اعلام کنند.
یکی از صراف ها از کمبود ارز در بازار گله دارد و می گوید: بانک مرکزی به برخی صرافی‌ها ارز می‌دهد ولی میزانش خیلی کم است. صراف دیگری می گوید: یک دفعه در بازار ارز کم می شود و به دنبال آن قیمت ها بالا می رود؛ وی تأکید دارد که حضور بانک مرکزی این روزها در بازار ارز اصلا مثل قبل نیست؛ وی می گوید: بانک دیگر آن بانک قبل نیست.
دلال‌های این بازار می‌گویند هر زمان قیمت‌ها یک‌باره جهش پیدا می‌کند، خیابان منوچهری مقابل پاساژ افشار هم شلوغ‌تر از روزهای قبل می‌شود چراکه همه می‌خواهند بدانند در این مرکز چه قیمت‌هایی برای دلار ثبت می‌شود.
خیابان منوچهری، مقابل پاساژ افشار که پاتوق اصلی دلارفروشان تهران است امروز هم روز شلوغی را سپری می‌کند و از صبح شاهد افزایش قیمت بوده تا جایی که دلار از 4 هزار و 440 تومان دیروز به 4  هزار و 450 تومان رسیده است.
گفتنی است، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرده است که شرایط فعلی تعامل بازار تعادلی و بازار غیررسمی به‌گونه‌ای نیست که در صورت ثبات اقتصادی و اوضاع سیاسی تا انتهای سال شوکی به بازار ارز وارد شود که بتوان نام جهش را به آن اطلاق کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار