کد خبر: ۶۳۵۱۸
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۵
دکتر روحانی به روایت یک آشنای خانوادگی
وقتی ایشان رئیس جمهور نبودند ما بسیار بیشتر ایشان را می‌دیدیم، الان آقای روحانی هر سه شب یک‌ بار هم منزل نمی‌روند و به خاطر کار در دفتر ریاست جمهوری در پاستور می‌خوابند.
سکانس هایی از زندگی خصوصی یک رئیس‌جمهور
«ای کاش آقای روحانی اصلاً رئیس‌جمهور نمی‌شدند. وقتی ایشان رئیس جمهور نبودند ما بسیار بیشتر ایشان را می‌دیدیم، الان آقای روحانی هر سه شب یک‌ بار هم منزل نمی‌روند و به خاطر کار در دفتر ریاست جمهوری در پاستور می‌خوابند. در واقع ایشان شب را تنها در پاستور به سر می‌برند. تمام اهل منزل ایشان و اقوام می‌گویند ای کاش ایشان رئیس جمهور نمی‌شدند. کل فامیل از این که ایشان رئیس‌جمهور شده‌اند، ناراحتند!»
به گزارش تجارت آنلاین از آفتاب یزد؛ انتشار لیست ارزبگیران هر چند به صورت ناقص و با حذف بسیاری از دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی از جمله واردکنندگان تجهیزات پزشکی و قطعات یدکی اتومبیل صورت گرفت، با این همه انتشار همین لیست گلچین شده و مختصر نیز حواشی بسیاری در پی داشت؛ به گونه‌ای که کار تا درون خانواده رئیس‌جمهوری نیز گسترش یافت و پدر داماد رئیس‌جمهور که وارد کننده میوه است نیز نامش در میان ارز بگیران مطرح شد. محمدحسین بهشتی بر اساس لیست منتشره، مبلغ ۳,۲۶۵,۰۰۲ یورو (دلار ۴۲۰۰تومانی به صورت معادل) دریافت کرده تا برای واردات موز به کار گیرد. نسبت خانوادگی وی با رئیس‌جمهور و همچنین افزایش ۵۰ درصدی قیمت موز در بازار باعث شد تا منتقدان دولت این مسئله را نوعی رانت قلمداد کنند و از آن برای حمله به روحانی بهره برند.

*انتشار بیانیه
دامنه انتقادها چنان گسترش یافت که این بازاری کارکشته را مجبور به واکنش کرد؛ هر چند در لیست نام او به صورت مستقیم ذکر شده اما توسط شرکتش بیانیه‌ای منتشر کرد و طی آن به دفاع از خود پرداخت.
متن این بیانیه بدین شرح است:
«به نام خدا
انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز به نرخ رسمی در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۷ توسط بانک مرکزی که با هدف شفاف‌سازی و دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات صورت گرفته است، فرصتی را در اختیار مردم و همه رسانه‌ها قرار می‌دهد تا با بررسی موشکافانه آن، نسبت به ثبت سفارشات و ضوابط موجود، نظرات و انتقادات خود را مطرح کنند که برخی از دریافت‌کنندگان ارز خود جزو منتقدین نابسامانی‌های موجود هستند. «شرکت سبز صنعت زیبادشت» ضمن استقبال از این اقدام دولت، لازم می‌داند تا در خصوص برخی اخبار منتشر شده و همچنین حساسیت افکار عمومی نسبت به ارز دریافتی توسط این شرکت و سایر شرکت‌های واردکننده موز توضیحاتی را به شرح زیر اعلام نماید:
۱. بر اساس تصویب‌نامه هیات وزیران، واردات موز در ازای صادرات یک‌ونیم برابری سیب یا سایر اقلام و مقادیر مشخص شده در تصویب‌نامه امکان‌پذیر می‌باشد. لذا به طور مثال، ازر مورد نیاز برای واردات موز از ارز حاصل از یک‌ونیم برابر سیب صادر شده تامین می‌شود تا نه تنها بار ارزی بر کشور تحمیل ننموده بلکه از باغداران و فروش محصولات آنها نیز حمایت گردد.
۲. کلیه واردکنندگان میوه باید مجوزهای لازم از وزارتخانه‌های سه‌گانه صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و امور اقتصادی و دارایی را کسب کرده باشند که این مراحل دارای ضوابط و نظارت‌های خاص خود می‌باشد و واردکنندگان موز از آن مستثنی نیستند.
۳. در فهرست منتشر شده توسط بانک مرکزی که مربوط به بازه زمانی ۸۰ روزه (از ۲۱ فروردین لغایت ۹ تیر ۹۷) می‌باشد، از مجموع ۳۶,۰۸۱,۹۲۵ یورو ارز تخصیص یافته جهت واردات موز، حدود ۹درصد آن یعنی مبلغ ۳,۲۶۵,۰۰۲ یورو به شرکت سبز صنعت زیبادشت (حسین بهشتی) تخصیص یافته است. این در حالی ‌است که این شرکت در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد صادرات سیب کشور را بر عهده دارد و ارزآوری حاصل از آن به‌ مراتب بیشتر از ارز دریافتی جهت واردات موز می‌باشد.
۴. شرکت سبز صنعت زیبادشت که با بیش از ۴۵ سال سابقه در صادرات و واردات میوه و سبزیجات، جزو اولین واردکنندگان موز کشور بوده، متعاقباً ارز دریافتی در هر مرحله را مطابق تعهد خود جهت واردات موز استفاده کرده و در بازه زمانی مذکور، ۳۸۰۰ تن موز را وارد کشور کرده است.
۵. شرکت سبز صنعت زیبادشت، با حدود نیم‌قرن فعالیت و با صادرات سالانه بیش از ۵۰ هزار تن میوه به خارج از کشور، موجبات اشتغالزایی و ارز آوری قابل توجهی را در زمینه محصولات کشاورزی و باغداری برای کشور فراهم نموده است.

*گفت‌وگو با فامیل روحانی
در کشور ما برعکس برخی کشورهای توسعه‌یافته اطلاعات بسیار کمی از سبک زندگی و خانواده‌ای رجال در دسترس عموم قرار دارد. چند عکس از همسر رئیس‌جمهور و یک عکس از دختر ایشان که در کنار عموی خود حسین فریدون ایستاده، تقریباً تنها تصاویر و اطلاعاتی است که از زندگی رئیس‌جمهور رسانه‌ای شده است. پدر داماد رئیس‌جمهور اما می‌گوید روحانی مردی خوش‌مشرب و اهل صله رحم است.
وی پیرامون حواشی ایجاد شده در رابطه با واردات موز و دریافت ارز و زندگی پسرش که داماد روحانی است به آفتاب یزد می‌گوید: بنده از پیش از انقلاب در بازار میوه فعال بودم. در واقع کارت بازرگانی بنده در سال ۱۳۴۵ صادر شده است. آن زمان هم بنده یکی از افراد مطرح در صنف خودم بودم و به قولی بلاخره دستمان به دهنمان می‌رسید. کار بنده از ابتدا همین بارفروشی بوده و دو سال نیز اجاره‌داری دشت مغان را انجام داده‌ام. بنده در جریان انقلاب فعالیت بسیاری داشته‌ام. اگر روزنامه‌های آن زمان را بررسی نمایید، مطالبی در رابطه با بر پا کردن چادرهای میوه وجود دارد که توسط بازاریان میوه و تره بار برای پذیرایی از انقلابیون برپا شدند. افتخار داشتم که در جریان انقلاب چادر میوه زیر پل سید خندان را من بر پا کردم.
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با نسبت خویشاوندی و سابقه آشنایی‌اش با رئیس جمهور می‌گوید: پسر من داماد آقای روحانی است و سابقه دوستی و رفاقت من و آقای روحانی بسیار قدیمی است، بنده با جناب آقای رئیس‌جمهور از سال ۱۳۵۸ دوست هستیم. فرزندان ما نیز در سال ۱۳۷۰ ازدواج کردند.
وی در مورد سلوک رئیس جمهور در مراودات فامیلی گفت: آقای روحانی بسیار اهل صله رحم و مهمانی هستند و در مهمانی‌ها بسیار خوش مشربند.
وی در ادامه درباره حواشی پیرامون مسئله واردات موز اظهار داشت: واقعیت آن است که قبلاً همه دوستان ارز می‌گرفتند، اما بنده نگرفتم، در کل بنده برای دریافت مبلغ ۳ میلیون و سیصد و خورده‌ای هزار یورو به نرخ دولتی پول واریز کردم که تاکنون مبلغ دو میلیون یورو آن را داده‌اند و مابقی نیز باقی مانده است. بنده نیز در مقابل دریافت این ارز برای واردات موز، مقدار ۲۸ هزار تن سیب صادر کرده‌ام، صادرات بنده به کشورهایی همچون افغانستان، امارات متحده عربی و ترکمنستان بوده که مدارک آن موجود است. بازار موز نیز در حال حاضر خوشبختانه متعادل است.
وی همچنین گفت: بر عکس تصور برخی واردات موز آن قدر‌ها هم سود ندارد و اگر وارد کننده ارز دولتی بگیرد از واردات موز ده درصد سود می‌برد، تا ۲۰ روز پیش هم که اصلاً واردات موز سودی نداشت. در حال حاضر هم موز در تهران از بندر عباس نیز ارزان‌تر است. شما در حال حاضر گیلاس می‌خرید کیلویی ۳۰ هزار تومان یا زرد آلو می‌خرید کیلویی ۱۵ هزار تومان اما موز کیلویی ۶ هزار تومان عرضه می‌شود و این تفاوت چشمگیر است.
سکانس هایی از زندگی خصوصی یک رئیس‌جمهور
*گله از رئیس‌جمهور شدن روحانی
محمدحسین بهشتی در ادامه در توضیح شرایط خانواده به آفتاب یزد گفت:‌ ای کاش آقای روحانی اصلاً رئیس‌جمهور نمی‌شدند. وقتی ایشان رئیس جمهور نبودند ما بسیار بیشتر ایشان را می‌دیدیم، الان آقای روحانی هر سه شب یک‌ بار هم منزل نمی‌روند و به خاطر کار در دفتر ریاست جمهوری در پاستور می‌خوابند. در واقع ایشان شب را تنها در پاستور به سر می‌برند. تمام اهل منزل ایشان و اقوام می‌گویند‌ ای کاش ایشان رئیس جمهور نمی‌شدند. کل فامیل از این که ایشان رئیس جمهور شده‌اند، ناراحتند! زیرا رئیس جمهوری ایشان هیچ مزایایی نداشته است هیچ، در این چهار پنج ساله جز ضرر و درهای بسته برای فامیل هیچ چیزی نداشته است. در اصل خانواده و فامیل آقای روحانی از وقتی ایشان رئیس جمهور شده است کلاً به در بسته می‌خورد و کارشان انجام نمی‌شود. هر بلایی هم بر سر خانواده و فامیل می‌آید آنها مجبورند به خاطر آقای رئیس جمهور سکوت کنند. پسر بنده که داماد آقای روحانی هستند قریب ۲۵ سال است که اصلاً ایران نیستند و به همراه دختر خانم آقای روحانی (یعنی عروس بنده) در شهر وین اتریش ساکن هستند. ایشان پزشک هستند و در همان جا مشغول به کار هستند.»


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار