کد خبر: ۱۳۵۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶

مجتبی یوسفی

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی

وضعیت اقتصادی به اندازه ای آشفته است که شاهد افزایش روزانه قیمت اجناس و کالاها هستیم و این در حالی است که هیچ اقدامی برای کنترل آنها صورت نمی گیرد یا اقداماتی که انجام می شود به اندازه ای مناسب نیست که بر سفره مردم تاثیرگذار باشد. واقعیت دردناک تر این است که شرایط اقتصادی کشور اقشار آسیبپذیر را بیشتر تحت فشار قرار داده است بنابراین مسئولان مربوطه در شرایطی که تامین معیشت مردم با دشواری همراه است، باید زمینه کاهش و حل این مشکلات را فراهم کنند.

اگرچه گرانی دلار، طلا، خودرو، مسکن و... باعث آشفتگی بازار می شود، اما هیچکدام به اندازه کالاهای اساسی برای اقشار آسیب پذیر اهمیت ندارد. یکی از راههای کاهش دغدغه مردم بحث تامین کالاهای اساسی است که در این زمینه مجلس به ویژه کمیسیون تخصصی زمان زیادی را جهت بررسی طرح تامین کالاهای اساسی صرف کرد. البته طرح تامین کالاهای اساسی و موافقت نمایندگان با فوریت این طرح بیانگر رویکرد مجلس به معیشت مردم است. موافقت اکثریت وکلای ملت با بررسی فوریت طرح تامین کالاهای اساسی نشان دهنده عزم نمایندگان برای رفع نیازهای ضروری مردم به ویژه دهکهای پایین جامعه و خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد است. طبق این طرح مقرر شد مبالغی به ازای تعداد افراد خانوار در چند نوبت طی ۶ ماه باقی مانده تا پایان سال، در کارت الکترونیکی سرپرست خانوار مبلغی برای خرید کالاهای اساسی واریز شود.

نکته ای که با جدیت مطرح و باعث نگرانی بسیاری از کارشناسان، صاحب نظران و منتقدان شده، نحوه تعیین جامعه هدف در طرح تامین کالاهای اساسی است. برای تعیین جامعه هدف بر اساس هماهنگی با دستگاههای مربوطه حدود ۶۰ میلیون نفر در دو گروه ۲۰ و ۴۰ میلیون نفری برای دریافت کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است. با توجه به مشکلاتی که دهک های پایین جامعه دارند، در صورت اجرایی شدن طرح مذکور میتوان بخشی از مشکلات مردم در رابطه با تهیه و تامین کالاهای اساسی را تا حدودی رفع کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار