کد خبر: ۱۵۲۱۴۰
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۲
یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد: انفجارها پس از ورود تروریست‌هایی که کمربند انفجاری بر تن داشتند به این منطقه و منفجر کردن خودشان در میان ازدحام جمعیت رخ داد و تاکنون بر اثر این انفجارها شماری کشته و زخمی شده‌اند.

32 کشته و 110 زخمی در روز خونین بغداد

منابع عراقی از انفجارهای انتحاری که امروز پنجشنبه در بازاری شلوغ در پایتخت این کشور رخ داد و به کشته و زخمی شدن شماری منجر شد، خبر دادند.

به گزارش بغداد الیوم، منابع امنیتی امروز از وقوع دو انفجار انتحاری در بغداد پایتخت عراق خبر دادند. منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که نیروهای امنیتی و آمبولانس‌ها به محل حادثه شتافته‌اند.

یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد: انفجارها پس از ورود تروریست‌هایی که کمربند انفجاری بر تن داشتند به این منطقه و منفجر کردن خودشان در میان ازدحام جمعیت رخ داد و تاکنون بر اثر این انفجارها شماری کشته و زخمی شده‌اند.

حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق به تلویزیون عراق با اعلام آمار نهایی انفجارهای تروریستی امروز بغداد، گفت که شمار کشته شدگان به ۳۲ و زخمی شدگان به ۱۱۰ نفر رسیده است.

هنوز هیچ فرد یا گروه مسئولیت این دو انفجار انتحاری در بغداد را تاکنون برعهده نگرفته است.

تشریح واقعه از زبان سخنگوی وزارت کشور عراق

خالد المحنا سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد: آمار اولیه ۱۳ کشته و ۲۸ زخمی است که نهایی نیست و احتمال افزایش وجود دارد.

درباره جزییات این اقدامات تروریستی بیان کرد: عامل انتحاری اول پس از اینکه ادعا کرد که بیمار است مردم را دور خود جمع کرد و سپس خودش را منفجر کرد. عامل انتحاری دومی هم پس از اینکه مردم جمع شدند تا مجروحان انفجار اول را به مراکز درمانی منتقل کنند، خودش را منفجر کرد.

فایلی ویدئویی از حادثه انفجار از مکان حادثه هنگام حضور شهروندان عراقی در منطقه سوق الباب در نزدیکی میدان الطیران پخش شده است که پس از تجمع عراقی‌ها در این محل به دنبال انفجار نخست، بلافاصله انفجار دومی هم رخ داد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق هم اعلام کرد: آمار اولیه ۱۳ کشته و ۱۹ زخمی است.

 

شبکه الجزیره هم به نقل از خبرنگار خود از وقوع دو انفجار انتجاری در مرکز بغداد، پایتخت عراق خبر داد.

خبرنگار این شبکه اعلام کرد بر اثر این انفجار، شماری در مرکز بغداد کشته و زخمی شدند. رویترز در ابتدا به نقل از پلیس عراق از کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن ۱۶ تن دیگر بر اثر حمله انتحاری که یک بازار را در مرکز بغداد هدف قرار داده بود، خبر داد. شبکه فلوجه عراق به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد دو انفجار پی در پی به وقوع پیوست که یکی از آن‌ها انتحاری و دیگری به وسیله یک بمب در مرکز بغداد به انجام رسید. این شبکه همچنین از به شهادت رسیدن ۱۵ تن و زخمی شدن ۲۰ نفر دیگر در پی این دو انفجار تا کنون خبر داد.

وقوع دو انفجار در مرکز بغداد

کانال صابرین نیوز اعلام کرد در ابتدا انفجار یک بمب سبب شد تا مردم برای برداشتن جنازه کشته شدگان و امداد به مجروحان جمع شوند و پس از آن، انفجار دوم به وسیله یک کمربند انتحاری به وقوع پیوست؛ اقدامی که طبق اعلام این کانال، شیوه آشکار گروه تروریستی داعش به حساب می‌آید.

وقوع دو انفجار در مرکز بغداد

شبکه المیادین به نقل از منابع امنیتی عراق اعلام کرد: این دو انفجار پی در پی، منطقه نزدیک به میدان الطیران و الباب الشرقی مرکز بغداد را به لرزه درآورد. این دو انفجار در بازاری در پایتخت عراق به وقوع پیوست.

رسانه‌های عراقی اعلام کردند مقامات این کشور محوطه منطقه سبز را در میان حضور امنیتی شدید نیرو‌ها مسدود کردند.

وقوع دو انفجار در مرکز بغداد+ تصاویر

وقوع دو انفجار در مرکز بغداد+ فیلم و تصاویر
تصویر گرفته شده از دوربینهای مدار بسته
 
سخنگوی فرماندهی کل نیرو‌های مسلح عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: دو حمله از سوی تروریست‌های انتحاری که خود را به هنگام تعقیب ازسوی نیروهای امنیتی در منطقه الباب الشرقی بغداد امروز پنجشنبه منفجر کردند، سبب شد تا شماری از غیر نظامیان به شهادت رسیده شماری دیگر مجروح شوند. جزئیات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد. 
همچنین وزارت کشور عراق نیز اعلام کرده است: فرد انتحاری اول، مدعی می‌شود بیمار است، مردم برای کمک دور او جمع می‌شوند و سپس خود را منفجر می‌کند. فرد انتحاری دوم نیز پس از جمع‌شدن مردم برای کمک به زخمی‌های انفجار نخست، خود را منفجر می‌کند.
 
وزارت بهداشت عراق در اخرین آمار اعلام کرد تعداد جانباختگان حملات تروریستی امروز بغداد به ۳۲ تن و مجروحان به ۱۱۰ نفر رسیده است.

 نشست عالی رتبه امنیتی در بغداد

یک منبع عالی رتبه امنیتی عراقی از نشست عالی رتبه در مقر فرماندهی عملیات مشترک پس از انفجارهای امروز برای بررسی اوضاع امنیتی پس از انفجارهای خونین خبر داد و تاکید کرد: فرماندهان هم اکنون در نشستی پس از دو انفجار انتحاری هستند.

درخواست نشست فوری شورای امنیت ملی عراق

از سوی دیگر عبدالخالق العزاوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز پنجشنبه خواستار نشست فوری شورای امنیت ملی عراق پس از حملات انتحاری به میدان هوانیروز در قلب بغداد شد.

وی افزود: باید نشست فوری شورای امنیت ملی به ریاست مصطفی الکاظمی برگزار شود تا زوایای موضوع بررسی شود و شبکه‌های تروریستی ریشه کن شود.

واکنش سخنگوی الکاظمی

از سوی دیگر یحیی رسول سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به دنبال انفجارهای امروز، اعلام کرد: انفجارهای تروریستی از سوی دو عامل انتحاری که خودشان را هنگام تعقیب از سوی نیروهای امنیتی در منطقه الباب الشرقی بغداد منفجر کردند، رخ داد که بر اثر آن شماری کشته و زخمی شدند.

بسیج وزارت بهداشت عراق برای درمان زخمی شدگان

سیف البدر سخنگوی وزارت بهداشت عراق اعلام کرد: با دستور حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق همه مراکز درمانی آماده پذیرش مجروحان هستند و آمبولانس‌ها در حال انتقال زخمی شدگان به مراکز درمانی و بیمارستانها هستند.

تدابیر شدید امنیتی در منطقه سبز بغداد

همزمان یک منبع امنیتی از تدابیر امنیتی شدید در منطقه سبز بغداد به دنبال وقوع انفجارهای امروز خبر داد و اعلام کرد: مسیرهای منتهی و ورودی‌های منطقه سبز در مرکز بغداد بسته شده است. همه ورودی‌های منتهی به منطقه سبز از جمله پل‌های «السنک، الاحرار و الشهداء» بسته شد. شماری از دفاتر نهادهای بین المللی، سفارتخانه‌ها و دستگاه‌های حکومتی عراق در منطقه سبز در مرکز بغداد قرار دارد که به شدت از آنها حفاظت می‌شود.

رئیس سازمان حشد شعبی عراق: نیروهای ما در کمین تروریست‌ها هستند

فالح الفیاض رئیس سازمان حشد شعبی عراق اعلام کرد: تحرکات تروریست‌ها هرگز خللی در توان نیروهای امنیتی و حشد شعبی عراق که به داعش پایان دادند، ایجاد نخواهد کرد.

وی افزود: نیروهای ما در کمین تروریست‌ها هستند و هرگز اجازه وارد شدن گزندی به شهرهای ما از سوی آنها را نخواهند داد.

الفیاض تاکید کرد: همه ما به توان نیروهای امنیتی و حشد شعبی و سازمانهای اطلاعاتی برای حمایت از غیرنظامیان اعتماد داریم.

رئیس سازمان حشد شعبی عراق بیان کرد: این تلاش‌های مذبوحانه در عزم ملت ما خللی ایجاد نخواهد کرد. حادثه امروز یادآور خاطرات تلخ عراقیهاست.

ائتلاف دولت قانون: حادثه امروز بازنگری در طرح‌های امنیتی را طلب می‌کند

ائتلاف دولت قانون عراق در واکنش به حملات انتحاری امروز میدان الطیران بغداد اعلام کرد: خواهان بالا بردن آماده باش امنیتی و اقدامات علیه تروریست‌ها و غلبه بر آنها هستیم. آنچه امروز رخ داد، نیاز به بازنگری در طرح‌های امنیتی را طلب می‌کند. ما از گروههای سیاسی می‌خواهیم که همبستگی بیشتر در مقابله با چالشها داشته باشند.

حزب بیارق الخیر عراق: برخی طرف‌های منطقه‌ای خواهان ثبات عراق نیستند

از سوی دیگر راجح العیساوی معاون دبیر کل حزب بیارق الخیر عراق تاکید کرد: انفجارهای امروز برای عراقی‌ها خاطرات تلخ را یادآوری می‌کند. ما از نهادهای امنیتی می‌خواهیم که آگاه و هوشیار باشند.

وی افزود: طرف‌هایی که در پشت پرده انفجارها هستند خواهان ثبات عراق نیستند. برخی طرف‌های منطقه‌ای خواهان ثبات عراق نیستند.

واکنش عصائب اهل الحق عراق

قیس الخزعلی دبیر کل عصائب اهل الحق عراق به انفجارهای تروریستی امروز بغداد واکنش نشان داد.

وی افزود: اهمال امنیتی و دلمشغولی سیاسی دولت عراق سبب انفجارهای تروریستی امروز بغداد است. سرویس‌های اطلاعاتی عراق باید تمام اهتمام و تلاش خود را برای اطلاع از جزییات ماجرا، به کار گیرند.

از سوی دیگر سعد السعدی عضو دفتر سیاسی عصائب اهل الحق عراق گفت: ردپای آل سعود و آل نهیان در دو انفجار واضح و مشهود است. باید وزیر کشور به دلیل اهمال امنیتی مورد بازخواست قرار گیرد.

وی افزود: دولتی که در تامین امنیت و تامین معاش مردم عراق ناتوان است، چه خیری دارد. حشد شعبی و مقاومت در برابر منافع آمریکا و متحدانش در عراق ایستاده‌اند.

الحلبوسی: تروریست‌ها مجدداً به دنبال بی ثباتی هستند

از سوی دیگر محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق هم اعلام کرد: تروریست‌ها مجدداً به دنبال بی ثباتی هستند. ما از کشته و زخمی شدن شماری بر اثر دو انفجاری که منطقه شلوغی را در پایتخت عراق هدف قرار داد، شوکه شدیم.

وی افزود: آنچه رخ داد گواهی خطرناک است که تروریست‌ها به دنبال بی ثباتی و هدف قرار دادن امنیت جمعی هستند.

الحلبوسی گفت: حفظ امنیت مسئولیت جمعی است و همه باید اقدامات پیشگیرانه برای حمایت از شهروندان انجام دهند.

واکنش برهم صالح

برهم صالح رئیس جمهور عراق به انفجارهای امروز بغداد واکنش نشان داد و اعلام کرد: این حمله تروریستی نشان دهنده تلاش گروههای کوردل برای هدف قرار دادن عراق است. ما با قاطعیت تمام در برابر تلاش‌های بی ثبات کننده عراق می‌ایستیم.

مسعود بارزانی: تروریسم دشمن مشترک همه است

مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی اعلام کرد: تروریسم ضد زندگی و ثبات و دشمن مشترک همه است. ریشه کنی آن با هماهنگی مشترک همه طرف‌ها میسر می‌شود.

ابراز همدردی سفارت ایران در عراق با خانواده قربانیان

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با انتشار بیانیه‌ای دو انفجار تروریستی امروز پنجشنبه پایتخت عراق را که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان بیگناه عراقی شد، محکوم کرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با خانواده‌های قربانیان این جنایت تروریستی ابراز همدردی کرده و برای مجروحان شفای عاجل آرزو کرده است.

این بیانیه همچنین با اعلام حمایت از اقدامات دولت و دستگاه‌های امنیتی عراق، افزوده است که جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه بر حمایت و پشتیبانی از دولت و ملت عراق تاکید می‌کند و آماده هرگونه کمک احتمالی است.

سفارت ایران ابراز امیدواری کرده است که دستگاه‌های امنیتی عراق هر سریع عوامل اصلی دخیل در این اقدامات تروریستی را بازداشت کنند تا به سزای عملشان برسند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار