کد خبر: ۲۴۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹
وزیر علوم خبر داد:
تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از صادرات محصولات دانش بنیان به ارزش بیش از 80 میلیون دلار از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون خبر داد.
 'محمد فرهادی' روز سه شنبه در مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی اظهار داشت: فعالیت های دانش بنیان در دولت یازدهم مورد توجه ویژه قرار دارد و در طول دو سالی که از فعالیت این دولت می گذرد، شرکت های دانش بنیان بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته اند.
وی به فعالیت چهار هزار شرکت دانش بنیان در کشور اشاره کرد و گفت: تعداد 600 شرکت دانش بنیان در محل پارک های علم و فناوری مستقر هستند و بقیه در خارج از پارک ها فعالیت می کنند.
وزیر علوم افزایش تعداد پارک های علم و فناوری را از رویکردهای جدی این وزارتخانه برشمرد و گفت: در حال حاضر 38 پارک علم و فناوری در کشور ایجاد شده و متقاضیانی از بخش خصوصی نیز درصدد گرفتن مجوز برای تاسیس پارک های علم و فناوری تخصصی هستند.
وی نقش پارک های علم و فناوری در تقویت و ایجاد شرکت های زایشی و دانش بنیان را تاثیرگذار توصیف کرد و گفت: باید تبدیل دانش به محصول و ثروت و اشتغالزایی پایدار از مسیر فعالیت های دانش بنیان دنبال شود.
فرهادی از برگزاری جشنواره جوان خوارزمی به عنوان یکی از اقدامات ارزشمند در جهت تشویق استعدادهای جوان برتر یاد کرد و گفت: در این جشنواره شاهد ارائه تعدادی طرح های بنیادین هستیم که ارزش بسیاری برای ما دارد، زیرا درست است که ما به تحقیقات کاربردی و توسعه ای به شدت نیازمندیم ولی پایه و اساس آنها تحقیقات بنیادین هستند.
وی اقدام اخیر دولت یازدهم مبنی بر اولویت خرید محصولات داخلی را در تقویت شرکت ها و فعالان پژوهش های کاربردی موثر دانست.
وزیر علوم همچنین تقویت ارتباطات و همکاری های بین المللی را از مباحث کلیدی و مورد توجه وزارت علوم ذکر کرد و گفت: خوشبختانه در دو سال اخیر در بین دانشگاه های برتر دنیا رشد 80 درصدی داشته ایم و تعداد محققان ایرانی که در جمع یک درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفته اند به 200 نفر رسیده است.
وی ابراز امیدواری کرد: در دوران پساتحریم شاهد افزایش بیش از پیش دیپلماسی علمی ایران باشیم.
مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی با حضور وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش در محل دانشگاه شهید بهشتی تهران در حال برگزاری است.
در این مراسم از 13 برگزیده در بخش دانش پژوهان و فناوران و 32 برگزیده در بخش دانشجویی تجلیل می شود.

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: