کد خبر: ۳۱۴۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۲
به گفته رییس اتحادیه دامداران، قیمت لبنیات طی سال گذشته و به بهانه‌های مختلف افزایش یافته است اما نرخ خرید شیر خام از سوی صنایع لبنی کاهش پیدا کرده و کسی پاسخگوی زیان دامداران نیست.

حسین نعمتی با یادآوری اینکه حدود دو سال از تعیین و تصویب قیمت 1440 تومانی برای خرید شیر از دامداران می‌گذرد، اظهار داشت: طی این مدت علیرغم افزایش قیمت همه کالاها و خدمات، نرخ خرید شیر خام از سوی صنایع لبنی کاهش پیدا کرده و طی ماه‌های اخیر به کیلویی 800 تا 1250 تومان رسیده است. در حالی که در سال گذشته قیمت انواع لبنیات به بهانه‌های مختلف افزایش پیدا کرد.

وی افزود: حتی در شرایطی که قرار بود قیمت لبنیات خود را با افزایش 100 تومانی شیر خام افزایش دهند باز هم قیمت لبنیات افزایش یافت و نرخ خرید شیر خام تغییری نکرد و امروز شرایط به گونه‌ای شده که برخی کارخانه‌ها شیر خام دامدران را پس می‌زنند و با سخت‌تر کردن شرایط پرداخت بهای شیر خام عملا کاری کرده‌اند تا قیمت این محصول مجددا در سال جاری کاهش یابد.

رییس اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: در چنین شرایطی که دامداران همواره در حال زیان‌دهی هستند و محصولشان روی دستشان باقی مانده است دولت باید به این موضوع ورود پیدا کند و بر اساس قانون با خرید تضمینی شیر خام اجازه سود جویی برای برخی صنایع و زیان تولیدکنندگان را ندهد.

نعمتی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند در راستای حمایت از دامداران و برای جلوگیری از ورود شیر خام مازاد به بازار پس از خرید تضمینی شیر خام از دامداران آن را به محصولات لبنی مدت‌دار مانند پنیر، شیر پاستوریزه و ... تبدیل کند و با برچسب رایگان آن را درمیان طبقات جامعه که توان خرید لبنیات را ندارند و جزو مشتریان لبنیات هم به حساب نمی‌آیند توزیع کند تا از این طریق از ورود و فروش محصول خریداری شده با بازار جلوگیری شود و هم در راستای ارتقای سلامت جامعه و مصرف شیر و لبنیات در میان طبقات پایین‌دستی حرکت کرده باشد.

وی گفت: دامدارانی که محصول تولیدی‌شان خریداری ندارد مدتی می‌توانند تحمل کنند، اما پس از گذشت بازه زمانی که هر چه دارند را برای گرسنه نماندن دام‌شان می‌فروشند، صدای اعتراضشان در می‌آید و دست به تجمع می‌زنند، چرا که دیگر نه پولی برایشان مانده و نه خریدار مطمئنی که با قیمت و شرایط منطقی، محصول‌شان را بخرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: