کد خبر: ۴۲۹۲۹
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۸
گوشت ارزان می‌شود؟
معاون وزیر کشاورزی گفت: در شرایطی که واردات دام زنده به صورت محدود و مشروط آزاد شده و عرضه داخلی آن نیز افزایش یافته است، شاهد کاهش ۴۰۰۰ تومانی قیمت گوشت قرمز هستیم .
واردات دام زنده آزاد شد
حسن رکنی در حاشیه مراسم رونمایی و معرفی دستاوردهای جدید تحقیقاتی در حوزه‌ کشاورزی در زمینه تنظیم بازار گوشت قرمز و چرایی گرانی این محصول در بازار مصرف اظهار کرد: از دو ماه پیش قیمت گوشت قرمز در بازار همواره رو به افزایش بود اما طی ۴۰ روز گذشته با تمهیداتی که شرکت پشتیبانی امور دام و وزارت جهاد کشاورزی اندیشید، افزایش قیمت گوشت قرمز متوقف شد و در پی افزایش عرضه دام زنده ۴۰۰۰ تومان کاهش قیمت اعمال شد و مجددا نیز با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد.
وی افزود: از سوی دیگر وزارت جهاد کشاورزی برای حفظ ذخایر دامی دامداران، تصمیم به صدور مجوز برای واردات محدود دام زنده گرفته و بر این اساس با در نظر گرفتن شرایط و پروتکل‌های قرنطینه‌ای و بهداشتی مدنظر سازمان دامپزشکی واردات دام زنده انجام می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام ادامه داد: واردات دام زنده به گونه‌ای است که دام وارداتی در نقاط صفر مرزی و در کشتارگاه‌های تعیین شده ذبح می‌شود و گوشت استحصالی از آن به صورت گوشت گرم و تازه به بازار تزریق می‌شود که البته با توجه به اینکه در دنیا ۹۰ درصد گوشت عرضه شده منجمد بوده و تنها ۱۰ درصد آن گرم است نمی‌توان انتظار داشت در بازده زمانی کوتاه حجم زیادی گوشت گرم تامین کرد اما قطعا این اقدام روی بازار گوشت قرمز اثرات مثبتی خواهد گذاشت.
رکنی گفت: وقتی که گوشت قرمز در بازار خرده‌فروشی و در شرایطی که هیچ مشکلی از نظر تامین دام زنده در گوشت قرمز در بازار عمده‌فروشی وجود ندارد، بیش از حد گران می‌شود و با قیمت‌های غیرمنطقی در بازار مصرف عرضه می‌شود، ارتباطی با وزارت جهاد کشاورزی ندارد و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان متولی نظارت بر بازار خرده‌فروشی موظف به پیگیری و رسیدگی به این وضعیت است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور عنوان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام نیز به صورت فعال در بازار حضور پیدا کرده و روزانه ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ راس دام سبک با قیمت مناسب در بازار عرضه می‌کند که حدود ۱۰ درصد عرضه دام زنده تهران است.
وی اعلام کرد: در ۹ ماهه ابتدای امسال، بیش از چهار میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که ۲۵ درصد آن به محصولات و فرآورده‌های حوزه دام و طیور برمی‌گردد و در ۱۰ ماهه گذشته ۱.۱ میلیارد دلار صادرات محصولات و فرآورده‌های دام و طیور داشته‌ایم که شامل ۶۵۰ هزار تن شیر و لبنیات، حدود ۱۰۰ هزار تن گوشت مرغ و تخم‌مرغ و بیش از ۱۳۰۰ تن عسل می‌شود که تراز تجاری و بازرگانی بخش دام و طیور در چنین وضعیتی به مثبت ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: