کد خبر: ۶۴۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
رئیس انجمن دامپزشکان ایران هشدار داد:
یک مقام مسئول گفت: اگرچه فروشندگان لبنیات سنتی ادعایی مبنی بر ارگانیک بودن آن دارند اما این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد.
مراقب «لبنیات سنتی»ها باشید
یک مقام مسئول گفت: اگرچه فروشندگان لبنیات سنتی ادعایی مبنی بر ارگانیک بودن آن دارند اما این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد.
باشگاه خبرنگاران نوشت: پیام محبی رئیس انجمن دامپزشکان ایران با انتقاد از رشد قارچ گونه مغازه‌های لبنیات سنتی در کشور اظهار کرد: با توجه به فقدان نظارت بر لبنیات سنتی با اطمینان می‌گویم که کیفیت و بهداشت غیر قابل تایید و بیماری‌های غیر قابل تشخیص در این لبنیات غیر بهداشتی وجود دارد.
به گفته وی شیرهای دارای بار میکروبی بالا، آنتی بیوتیک، فلزات سنگین و سایر افزودنی‌ها  توسط یک سری دلال جمع آوری شده و بدون هیچ نظارتی در مغازه‌های لبنیات سنتی به فروش می‌رسد و این درحالی است که فروشندگان لبنیات سنتی ادعایی مبنی بر ارگانیک بودن آن دارند که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد.
محبی با اشاره به اینکه به کاربردن لبنیات سنتی تنها برای فریب مشتری است، بیان کرد: از رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات سنتی باید پرسید که مبنای سنتی بودن چیست؟ چرا که سنت از تاریخ می‌آید و در کجای تاریخ کلمه لبنیات سنتی استفاده شده است؟
این مقام مسئول در توصیه‌ای به افراد گفت: به خانوارها توصیه می‌شود که به هیچ عنوان از لبنیات غیر  بهداشتی استفاده نکنند، هر چند که در این صنوف افرادی هستند که بیش از 100 سال است که نسل در نسل در این شغل فعالیت دارند و کار آنها بر اساس اصول است اما رشد قارچ گونه آن در هر کوچه و خیابانی نشان می‌دهد که سود هنگفتی در این کار است که افراد سوء استفاده‌گر را به سمت و سوی این شغل سوق می دهد.
به گفته وی با توجه به فقدان نظارت بر عرضه لبنیات غیر بهداشتی و فله‌ای به افراد توصیه می‌شود همانگونه که افراد بی هویت را به منزل خود راه نمی‌دهند، از خرید این محصولات نیز اجتناب کنند.
محبی با اشاره به دلایل گرایش مردم به استفاده از لبنیات سنتی و بی کیفیت اظهار کرد: در 5 تا 6 سال اخیر با مطرح کردن اظهار نظر غیر کارشناسی مبنی بر استفاده از پالم در لبنیات پاستوریزه از سوی وزیر بهداشت موجی منفی در کشور به وجود آمد که در نهایت موجب شد بسیاری از افراد به سمت و سوی مصرف لبنیات فله گرایش پیدا کنند و این درحالی است که در آن بازه زمانی با مجوز دولت به ماست و بستنی بالای 3.5 و 5 درصد چربی پالم اضافه می‌شد.
رئیس انجمن جامعه دامپزشکان در پایان با بیان اینکه سازمان دامپزشکی تنها مسئول نظارت بر فرآورده‌های خام است،تصریح کرد: این مسئله یکی از خلاهای قانونی پیش روست چرا که وزارت بهداشت به دلیل درگیری‌های متعدد چشم خود را بسته است در حالیکه می‌داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.


برچسب ها: لبنیات ، سنتی ، دامپزشکان
نام:
ایمیل:
* نظر: