کد خبر: ۲۱۱۵۲۱
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۹
وزیر نفت درباره تفاهم نامه طرح توسعه میدان مشترک آزادگان گفت: میدان نفتی مشترک آزادگان یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی مشترک در کشور جمهوری اسلامی با کشور همسایه عراق است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای اوجی در ارتباط تصویری با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: در حال حاضر روزانه ۱۹۰ هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می‌شود، با برنامه ریزی که همکاران در شرکت ملی نفت طی چهار پنج ماه اخیر انجام دادند و راه‌های توسعه این میدان، خوشبختانه مدل‌های خوبی را طراحی کردند.
آقای اوجی گفت: با حمایت دولت سیزدهم به خصوص آقای رئیسی و آقای مخبر و جلساتی که در سازمان برنامه و بودجه داشتیم خوشبتخانه در بحث تامین مالی این پروژه که یکی از بحث‌های مهم در خصوص توسعه این میدان بود با استفاده از ظرفیت‌های بانک‌ها و همچنین هولدینگ‌های بزرگ اقتصادی، امروز این اتفاق خوب رقم خورد.
وی افزود: انشاءالله این میدان در سال دوم شروع توسعه خود افزایش تولید آن به ۲۲۰ هزار بشکه و در طی هفت سال به ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز با سرمایه گذاری نزدیک به هفت میلیارد دلار خواهیم رسید.
وزیر نفت گفت: یکی از طرح‌های بزرگی است که در حوزه صنعت نفت رقم خواهد خورد، با توجه به اینکه این میدان میدان مشترکی است که جزو برنامه‌های دولت سیزدهم و وزارت نفت بوده است.
آقای اوجی افزود: با برنامه ریزی که انجام شده بیش از ۴۲۰ حلقه چاه تولیدی و تزریقی و ساخت پنج منیفولد و بیش از ۳۲۰ هزار کیلومتر هم بحث انتقال خطوط لوله را خواهد داشت، که با توجه به توانمندی که شرکت‌های پیمانکاری و سازندگان توانمندی که در کشور است این پروژه انجام خواهد شد.
وی گفت: این طرح ۲۴ هزار نفر اشتغال زایی خواهد داشت و در طی دوره بهره برداری که ۲۰ ساله دیده شده، اگر مبنای هر بشکه نفت را ۸۰ دلار منظور کنیم بالغ بر ۱۱۵ میلیارد دلار عایدی برای کشور خواهد داشت.
وزیر نفت افزود: با برنامه ریزی که صورت گرفته انشاءالله عن قریب بحث عملیات این میدان برای بحث افزایش تولید شروع خواهیم کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار