کد خبر: ۵۵۰۵۳
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۸
با سیاستهای اقتصادی آمریکا برای سال 2018 پیش بینی شد:
تجارت آنلاین: براساس پیش بینی های مختلف که توسط سازمان ها و موسسات مالی صورت گرفته است رویکرد اقتصاد جهانی در سال 2018 با یک خوشبینی جمعی همراه بوده است.
حباب های تهدید کننده در انتظار اقتصاد جهان
گروه بین الملل - فاطمه مهتدی: اما درحالیکه بسیاری معتقدند سال آینده میلادی سالی پربار برای بازارهای بورس کالا خواهد بود برخی چون بانک گلدمن ساشز نسبت به رویدادهای مختلف از جمله سیاستگذاریهای مالی بسیار هوشیار هستند. به گزارش ایندیپندنت ، یکی از خطرهای ترکیدن حباب بازارها نشانه هایی چون افزایش بیش از انتظار نرخ بهره است. سرعت بالا در افزایش نرخ بهره شرط کلیدی در ترکیدن حباب اقتصادی شکل گرفته است. دلار یکی از مهمترین ارزهاست و بنابراین تصمیم گیری فدرال رزرو آمریکا درباره نرخ بهره بیش از گذشته اهمیت دارد. طرح کاهش مالیات که در آمریکا توسط دولت دونالد ترامپ ارائه شد یکی دیگر از خطرهای حبابی است.این امر مشخص نیست که اقتصاد آمریکا با این طرح تقویت خواهد شد یا کاهش مالیاتی تورم بالا را به همراه دارد.

حباب اقتصادی چیست؟

حباب های اقتصادی از اواخر قرن نوزدهم نمایان شدند. اما اقتصاددانان هنوز نمی توانند به توافق برسند که چه رویدادی حباب است. کارشناسان به طور کلی براین موضوع توافق دارند که یک حباب زمانی شکل می گیرد که هر نوع از دارایی ها با افزایش بیش از حد قیمت در مدت زمان کوتاه روبرو شود. یک حباب زمانی شکل می گیرد که قیمت دارایی ها از ارزش واقعی خود دور می شوند. به طور مثال دسترسی راحت به اعتبار مالی از سوی بانک ها باعث شکل گیری حباب ها می شود. به عقیده برخی حباب ها بیشتر در پایان گسترش اقتصادی رخ خواهند داد زمانی که مردم در یک دوره خوشبینی بازار پایدار زندگی می کنند. دارایی های حبابی در طول تاریخ رخ دادند. تب لاله در قرن شانزدهم هلند و رکود بزرگ اقتصادی دهه 20 میلادی با افزایش قیمت بازارهای بورس از این نوع است. اما در نیمه قرن بیستم نوسان دارایی ها و تورم بالا و چرخه شکوفایی اقتصادی کنترل شدند در دهه 80 میلادی ژاپن با یکی از بزرگترین حباب ها در جهان روبرو شد وقتی این حباب ترکید قیمت مسکن 70 درصد سقوط کرد.حباب های مشابه در اوایل سال 2000 در بورس سهام نزدک و سهام های تکنولوژی آمریکا رخ داد و چندسال بعد بحران مالی جهان رخ داد که ناشی از ترکیدن حباب دارایی ها از جمله قیمت مسکن و بورس در آمریکا بود.

خطرهای احتمالی در سال 2018

قیمت دارایی ها در سطح جهان یک بار دیگر به سرعت در حال بالا رفتن فراتر از ارزش واقعی آنها و به بیان دیگر در حال حبابی شدن است. آیا در طی یک یا دو سال آینده این حباب ها خواهد ترکید یا نه؟ مطمئنا اقتصاد آمریکا پیشرفت خوبی داشته است و رشد اقتصادهای نوظهور نیز شتاب گرفته است. اما قیمت دارایی ها در سطح جهان یک بار دیگر به سرعت در حال بالا رفتن فراتر از ارزش واقعی آنها و به بیان دیگر در حال حبابی شدن است. سکوت اقتصاددانان در خصوص خطری که تشکیل این حباب ها می تواند در پی داشته باشد.این سکوت زمانی تعجب بانگیزتر به نظر می رسد که میزان این حباب های تشکیل شده در بازار دارایی های مختلف تا چه حد فراگیرتر از 10 سال گذشته یعنی زمان بحران مالی سال 2008 است. اکنون حباب ها تقریبا در هر گوشه از اقتصاد جهانی دیده می شود.همانطور که آلن گرین اسپن، رئیس سابق فدرال رزرو آمریکا اخیرا هشدار داده، اتخاذ سیاست های پولی اضطراری توسط بانک های مرکزی جهان در طی چند سال گذشته موجب ایجاد حباب در بخش اوراق قرضه دولتی شده و نرخ های بهره بلندمدت به ارقام بسیار پایینی رسیده است.احتمالا وی باید این نکته را اضافه می کرد که این حباب ها تنها محدود به بازار اوراق قرضه حاکمیتی نیست. در واقع، ارزش سهام در بازارهای بورس به چنان ارقام بالایی رسیده که تنها 3 بار در طی قرن گذشته شاهد بودیم. در عین حال، حباب های بخش مسکن نیز در کشورهایی نظیر استرالیا، انگلیس، کانادا و چین کاملا مشهود است.یکی از دلایل ترس از ترکیدن قریب الوقوع این حباب ها این است که اتخاذ سیاست نرخ های بهره پایین و خرید اوراق قرضه دولتی توسط بانک های مرکزی جهان در سال های متمادی که موجب تولید این حباب ها شده بود، اکنون به پایان راه خود رسیده است. در عین حال، روند رشد اقتصادی در اروپا و ژاپن نیز شتاب گرفته و این امر سبب شده تا بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی ژاپن اعلام کنند که به زودی اقدام به افزایش نرخ بهره و انقباضی کردن سیاست های پولی خود خواهند نمود.دلیل دیگر برای نگرانی از ترکیدن این حباب ها، وجود چرخه های معیوب در برخی از اقتصادهای مهم جهان است. ایتالیا هم از مشکل بدهی های عمومی جدی و هم یک سیستم بانکی متزلزل رنج می برد. برزیل شاهد آشفتگی سیاسی و در عین حال وضعیت ناپایدار منابع مالی است. چین از یک حباب عظیم در بخش مسکن و بازار اعتبارات خود رنج می برد که حباب بخش مسکن آمریکا که در اوایل قرن حاضر به وجود آمده بود کوچک جلوه می کند. به علاوه باید برگزاری انتخابات پارلمانی رقابتی در برزیل و ایتالیا در سال آینده را به این ریسک ها افزود.هرچند برای خودداری از ایجاد این حباب ها دیگر دیر شده است، اما سیاست گذاران هنوز فرصت دارند برای نشان دادن واکنش مناسب در برابر این حباب های ایجاد شده چاره جویی نمایند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار