کد خبر: ۴۱۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی به نقل از آتش نشانان حاضر در صحنه فروریختن ساختمان پلاسکو ناگفته هایی از این حادثه را در گفت و گو با رسانه ها روایت کرد.
ناگفته‌های حادثه فروریختن پلاسکو از زبان یک آتش‌نشان
به گزارش تجارت آنلاین، ملکی گفت: ساعت 7:59 پنجشنبه اعلام آتش‌سوزی شد که 10 ایستگاه آتش‌نشانی و 4 دستگاه نردبان هیدرولیکی اعزام شد ضمن اینکه در 2 دقیقه و 2 ثانیه ایستگاه آتش‌نشانی در این صحنه حاضر می‌شود که این زمان بسیار ایده‌آلی است و ساختمان پلاسکو از طبقه هشتم و نهم از قسمت غربی شعله‌ور شده و دود زیادی متصاعد شده بود.
اولویت عملیاتی فرمانده عملیات نجات ساکنان بود ضمن اینکه اطفای همزمان نیز صورت گیرد و 4 دستگاه نردبان عملیات را شروع کردند. ضمن اینکه ابتدا برای تخلیه افراد کار آغاز شد چرا که در آن زمان حدود 300 تا 400 نفر در آن محل حضور داشتند.
ابتدا شروع به تخلیه افراد در کارگاه‌ها و ساختمان کردیم و با اینکه افرادی در محل حادثه بودند کسانی را می‌دیدم که علی‌رغم اینکه می‌دانستند آتش وجود دارد هنگامی که آنها را بیرون می‌کردیم باز برمی‌گشتند.
اگر تصاویر میانی به بعد را ببینیند مشاهده می‌کنید اطفاء حریق خیلی خوب بود اما انفجاری اتفاق افتاد و دیوارهای ضلع شمالی تخریب شده و شیشه‌ها شکسته شد که در این لحظه توسط فرمانده میدان دستور خارج شدن آتش‌نشانان صادر شد.
هیچ قانونی نمی‌گوید که آتش‌نشان باید جانش را تقدیم دیگران کند و اتفاقا باید ابتدا جان خود را حفظ کند ضمن اینکه آتش‌نشانان می‌توانستند خارج شوند اما آنها در ضمن برگشت می‌دیدند که عده‌ای بدون اجازه وارد می‌شوند و اظهار می‌دارند که به دلیل داشتن چک باید به داخل بروند.
درصد بسیاری از افراد را خارج کردند و بنده ملاحظه کردم که جمیعت بیرون می‌آید که انفجار شدیدی اتفاق افتاد و ساختمان فرو ریخته شد.
با تشکیل مدیریت بحران اولویت نجات همه به ویژه آتش‌نشانان در دستور کار قرار گرفت که در دو جبهه شرقی و جنوبی کار آغاز شد ضمن اینکه اسکلت‌های 15 طبقه با ارتفاع 50 متر در هم تنیده شده و پایین آمده بود و به ساختمانی چند طبقه و ارتفاع 8-7 متری تبدیل شده بود.
با چند جرثقیل سنگین که حتی جرثقیل 360 تنی نیز حاضر کرده بودیم و با گروه‌های تخصصی شروع به کار کردیم که ستون‌هایی با وزن 50 تن را در آوار داشتیم که آنها را بریده و کوچک کردیم ضمن اینکه از روز بعد جرثقیل‌ها میدان را ترک کردند و کار را تحویل خودروها، بیل مکانیکی و لودرها دادند و همینطور این روند ادامه دارد.
یکی از همکاران آتش‌نشان در هنگام کار دچار سوختگی شد و در روز بعد در بیمارستان به شهادت رسید ضمن اینکه دو نفر نیز از زیر آوار خارج شدند و آمار زیادی ارائه شد و ما به سرعت اقدام کردیم و نتیجه گرفتیم که مجموع شهدای آتش‌نشان و مفقود شده‌ها حداکثر 25 نفر است.
15 نفر از افراد زیر آوار از شهدای آتش‌نشانی بودند که دو نفر خارج شدند ضمن اینکه 3-2 نفر نیر مراجعه کردند که ادعا کردند که ما مسیرهای خوبی را بلد هستیم و مغازه طلافروشی که در ضلع شرقی بود که اگر آتش‌نشانان بتوانند دو متر پیش برونند می‌توانند وارد پاساژ شوند که ما نیز تا 6 متر را نیز حفر کردیم که این افراد اعلام کردند اشتباه شده است و ما نیز نتیجه لازم رانگرفته‌ایم.
با تدبیر ریاست ستاد بحران اصل اول برداشتن آوار از سطح بود و همزمان با آن تونل‌ها و کانال‌هایی نیز حفر شد ضمن اینکه فرمانده میدان با تجربه‌ای که داشت 3-2 نقطه را مشخص کرد که در یکی از آنها ظهر روز گذشته عملیات حفر تونل آغاز شد و بامداد با بدن‌های 4 نفر از افراد غیر آتش‌نشان روبرو شده و کشف شد.
کسی که در زیر زیرزمین بوده است تمام وزن آوار بر آن وارد شده است و این 4 نفر که کشف شدند به خاطر آسیب شدید وارده به آنها فوتشان تایید شد و تا این لحظه اجساد 3 نفر از شهدای آتش‌نشانی و 4 نفر از هموطنان کشف شده است و تلاش برای ادامه پیدا کردن سایر شهدای آتش‌نشان و غیره ادامه دارد.
در بخش شرقی و جنوبی کار تقریبا به پایان رسیده است و فقط بخش غربی مانده است و هنوز آواربرداری با بولدوزر و بیل مکانیکی انجام می‌شود اما تا این لحظه تعداد همان 7 نفر است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار