کد خبر: ۲۰۰۲۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۷
سهمیه سوخت ناوگان حمل‌ و نقل عمومی از فردا با هدف شفافیت در مصرف و نیز جلوگیری از قاچاق تغییر خواهد کرد.
به گزارش تجارت آنلاين به نقل از شانا ،سهمیه سوخت ناوگان حمل‌ و نقل عمومی کشور با رویکردی جدید و با هدف تنظیم و شفاف شدن میزان مصرف و نیز جلوگیری از قاچاق، از نخستین روز پاییز تغییر می کند و تحقق این امر می تواند گامی بزرگ برای تحقق مصرف فرآورده های نفتی باشد.

براساس برنامه ریزیهای انجام شده از یکم مهرماه امسال طرح تخصیص سهمیه سوخت براساس پیمایش تغییراتی را شاهد خواهد بود و بر این اساس، در گام نخست همه ناوگان سهمیه پایه دریافت می‌کنند و در سهمیه بعدی، که سهمیه عملکردی است، براساس عملکرد، شامل بارنامه، صورت‌وضعیت و راهنامه بین‌المللی CMR به ناوگان، سوخت تعلق می‌گیرد.

در جدول جدید، ١١ مدل ناوگان برحسب تن درنظر گرفته شده است و مشکل ترددهای یکسر خالی نیز در سیستم جدید برطرف می‌شود؛ بدین ترتیب که با ارائه نرم‌افزاری در سیستم صدور بارنامه پیمایش براساس عملکرد به لیتراژ بدل می‌شود‌.

اکنون جایگاههای ارائه سوخت گازوییل در کشور ٢١٣١ باب است که از این تعداد، ١٨٥٦ دستگاه برخط است و تا هفته آینده بر این تعداد افزوده می‌شود‌.

گفتنی است که سهمیه پیمانه به همه ناوگان تعلق می‌گیرد و برای اختصاص سهمیه دوم و یا همان پیمانه دوم، باید ناوگان در یکی از ١٨٥٦ جایگاه برخط یکبار سوخت‌گیری کرده باشد‌.

این گزارش می افزاید: اکنون ٨٠٦ هزار دستگاه ناوگان عمومی گازوییل‌سوز در کشور وجود دارد و حدود ۵۰ درصد گازوییل در بخش حمل‌ونقل عمومی مصرف می‌شود که در همین مسیر در ١٤ بهمن ماه ١٣٩٣ طبق مصوبه هیئت وزیران، توزیع سوخت براساس پیمایش برای ناوگان عمومی مصوب و مقرر شد ارائه سوخت به ناوگان براساس پیمایش وکنترل و نظارت توسط سامانه ردیاب انجام شود.

طرح تخصیص سوخت براساس پیمایش به صورت آزمایشی از ابتدای اردیبهشت‌ ماه سال ٩٤ در کشور اجرایی شد و در همین راستا نیز کارگروهی متشکل از وزارت نفت، وزارت راه، وزارت کشور و ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت تشکیل شد تا میزان مصرف و تخصیص سوخت را در کشور مشخص کنند.
سامانه پیامکی ٦٠٤٠١٤١١ برای پیگیری در نظر گرفته شده است و رانندگان می‌توانند با ارسال شماره کارت هوشمند خود به این سامانه پیامکی، از میزان پیمایش ماه قبل خود و همچنین میزان سهمیه اختصاص‌یافته آگاه شوند‌. همچنین رانندگان می‌توانند از طریق شماره‌گیری #١٤١*٦٠٤٠* از میزان پیمایش و عملکرد خود آگاه شوند.

ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری گازوییلی همچنین باید با مراجعه به سایتهای وزارت کشور و سازمان شهرداریها و دهیاریها و از طریق سایت www.navganbari.ir ثبت‌نام کنند، زیرااگر ثبت‌نام انجام نشود سهمیه ناوگان کاهش می‌یابد. دو شماره تلفن ٠٢١٩٧١١٨٢١ و ٠٢١٦٦١٢٢٩٦٥ نیز پاسخگوی سئوالات رانندگان درون‌شهری در این زمینه خواهند بود.

همچنین رانندگان می‌توانند با مراجعه به مراکز صدور کارت هوشمند یا سایت www.rmto.ir بخش استعلام کارت هوشمند، از میزان پیمایش اعلام شده آگاه شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار