کد خبر: ۱۷۲۵۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹

تبعات شوک‌های اقتصادی

حسین امیری‌گنجه
مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران

در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال "تولید؛ پشتیبان‌ها و مانع زدایی‌ها" نامگذاری شده، سازمان تامین اجتماعی تلاش جدی‌تری برای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و اقتصاد مقاومتی را در دستور کار قرار داده است. اینک سازمان تامین اجتماعی در آستانه 68 سالگی تاسیس خود قرار گرفته و به رغم تغییرات نظام‌های اجتماعی،حاکمیتی، جنگ و بحران‌های اقتصادی و ... مهمترین متولی بخش بیمه‌های اجتماعی- درمانی با تحت پوشش قرار گرفتن بیش از 44 میلیون نفر می‌باشد که نقش اثربخش و تعیین‌کننده‌ای در توسعه عدالت اجتماعی دارد.
این سازمان به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی توانسته با اتکا بر سرمایه بیمه‌شدگان و فعالیت اقتصادی مطلوب؛ نقش مهمی در جامعه با کارکرد برطرف نمودن دغدغه‌ها و ایجاد رفاه برای بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و کارفرمایان در شرایط سخت اقتصادی ایفا نماید. طی چند سال اخیر شاهد بحران‌ها و شوک‌های اقتصادی عدیده‌ای در سطح کشور بودیم که تاثیر مستقیمی بر منابع و مصارف سازمان گذاشت.
این مشکلات از اراده سازمان تامین اجتماعی
خارج بود و چالش‌هایی چون تحریم‌های ظالمانه، گسترش ویروس منحوس کرونا، بیکاری، تعطیلی بیش از نیمی از کارگاه‌های تولیدی، افزایش کالاهای اساسی، رکود و ... سبب گردید بر منابع و مصارف سازمان تاثیر مستقیمی گذارد و به ویژه اینکه سازمان با افزایش مصارف روبه‌رو شود.
به رغم چالش‌ها و مشکلات عدیده اقتصادی؛ سازمان تامین اجتماعی با تغییرات بنیادی که ضرورت آن از ده‌ها سال بیش حس می‌شد را طی
یک سال گذشته شاهد بودیم که از جمله می‌توان به اجرای توسعه طرح ملی 3070، حذف دفاتر درمانی، تلاش برای رد دیون دولت، سطح‌بندی خدمات درمانی، درمان رایگان سراسری، توسعه 1420، حمایت همه‌جانبه از ایجاد و افزایش شفافیت پشتیبانی از کسب‌وکار دردوران کرونا، بخشودگی جرایم، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، وصول بودجه مصوب با تلاش‌های کلیه کارکنان این اداره کل و شعب تابعه به رغم وجود مشکلات موجود و ... اشاره نمود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار