کد خبر: ۲۱۳۴۳۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱
علی قنبری، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «تجارت آنلاین» تاکید کرد:
علی قنبری، کارشناس اقتصادی معتقد است شرایط کنونی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است و برجام می‌تواند جذب سرمایه را تسهیل کند.

برجام سرمایه‌گذاری خارجی را تسهیل می‌کند

گروه اقتصاد کلان: در شرایطی که مذاکرات احیاء برجام به گام‌های پایانی رسیده است، برخی از کارشناسان بر این باورند که برای افزایش درآمدها و تسهیل امر واردات و صادرات و البته جذب سرمایه خارجی برجام می‌تواند یک عامل موثر و تعیین کننده باشد. در این خصوص علی قنبری، کارشناس اقتصادی معتقد است شرایط کنونی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است و برجام می‌تواند جذب سرمایه را تسهیل کند.
علی قنبری در گفت و گو با «تجارت آنلاین» اظهار کرد: کسانی که می‌گویند به براجام نیاز نداریم کاسبان تحریم هستند و می‌خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. چون قطعا وضعیت اقتصادی کشور به دلیل تحریم های متعددی که وجود دارد برای کشور مشکل فراوانی ایجاد کرده است. به خاطر تحریم ها خیلی از کالاها با قیمت چند برابر به دست ما می‌رسد. یعنی ما از یک طرف در زمینه ورود و خروج کالاها مشکل داریم و هم در بحث صادرات نفت به عنوان منبع درآمد ملی مان مسئله داریم.
او افزود: یعنی از یک طرف متاسفانه توان درآمدزایی‌مان محدود شده و اقتصادمان به عقب برگشته است، به شکلی که وضعیت درآمدها و درآمد ملی کشور به اندازه یک سوم چند سال گذشته شده است. برای همین ورود و خروج کالاها با مشکلاتی همراه شده که به ضرر ایران است.
قنبری ادامه داد: تا آنجایی که کلیت اقتصاد درک می‌کند و بازارهای متعدد در اقتصاد به حالت ناتعادلی درآمدند هم واردات را با مشکل مواجه کرده و هم ارزآوری و خروج کالا را با مانع مواجه کرده است.
همچنین مشکلات اجتماعی و سیاسی کشور باعث شده است که رابطه ما با کشورهای متعدد دنیا به حالت بحرانی دربیاید و هم اینکه وضعیت داخلی کشور باعث کاهش درآمدها و فقر و فلاکت بیشتر، معضلات اجتماعی و فقر مطلق شده است.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: شرایط کنونی کشور نیازمند توسعه سرمایه گذاری داخلی و خارجی است و راه افزایش درآمد و بهبود صادرات این است که سرمایه خارجی جذب کنیم و بتوانیم درآمد کشور را بالا ببریم و وضعیت مردم را بهبود ببخشیم. در غیر این صورت اگر برجام به نتیجه نرسد وضعیت کشور از این هم بدتر خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار